שאלות ותשובות |

כל מה שרציתם לדעת על השביתה בכדורסל

מי התחיל? למה שובתים? מה השחקנים רוצים? מה מוכנים לתת להם? ולמה דווקא עכשיו? אריה ליבנת עונה על השאלות הקשות

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

מי בעצם הוביל להשבתת ליגת העל?
שני הצדדים. ארגון השחקנים הודיע על שביתת אזהרה של מחזור אחד; מינהלת הליגה, יחד עם הקבוצות, למעט מכבי ת"א, החליטו למנוע מהישראלים להתאמן עד שיחזרו בהם מהודעת השביתה.

למה השחקנים הישראלים שובתים?
מאחר שארגון השחקנים לא הגיע עם המינהלת והקבוצות להסכם ארוך טווח לגבי כמות הזרים בסגל ועל הפארקט בכל זמן נתון למשך השנים הקרובות.

למה דווקא עכשיו? מדוע ארגון השחקנים שובת בזמן שהמינהלת והקבוצות לא הפרו את ההסכם הנוכחי, שתקף עד סוף העונה?
מתוך חשש שהמינהלת תקבל החלטה לאחר סיום העונה מבלי להיוועץ בארגון, וכשירצו להשבית את פעילות הנבחרת הבוגרת או לא לפתוח את העונה הבאה, במינהלת ישיבו שהקבוצות כבר החתימו זרים ומאוחר מדי לשנות את הכמות שלהם.

מהי כמות הזרים הרצויה מבחינת ארגון השחקנים?
מקסימום שישה זרים בכל קבוצה (המצב היום: ארבעה זרים או שישה בטופס, לפי החלטת כל קבוצה) וחוק רוסי שיורחב משניים לשלושה ישראלים על הפארקט בכל עת.

מהי כמות הזרים הרצויה מבחינת המינהלת והקבוצות?
המינהלת בעצם טרם קיבלה החלטה רשמית בעניין, אבל בקרב הקבוצות קיימת הסכמה על השארת המצב הקיים (קבוצה יכולה לבחור בין חוק רוסי ושישה זרים בטופס או ארבעה זרים). יו"ר מכבי תל אביב, שמעון מזרחי, הציע חלופה אחרת: שבעה זרים וחוק רוסי.

על מה צפוי ארגון השחקנים להתפשר?
ארבעה זרים בטופס ושני ישראלים בחמישייה - כפי שנהוג העונה בליגת העל לנשים.

עד לאן צפויות הקבוצות להתפשר?
שישה או שבעה זרים בסגל, חמישה זרים בטופס, שני ישראלים בחמישייה.

האם סכסוך בין המינהלת לארגון השחקנים גרם להשבתת מחזור ליגה בעבר?
מעולם לא. מאז 2001, כשיו"ר איגוד הכדורסל דאז דני קסטן ז"ל נאלץ לשתף את ארגון השחקנים בקביעת כמות הזרים, כל סכסוך הגיע לבסוף לקיצו לפני שמשחק ליגה הושבת. הפעילות היחידה שהושבתה היה אימון אחד של נבחרת ישראל בקיץ 2004, מה שגרם למאמן דאז לקחת את סרט הקפטן ממאיר טפירו ולהעבירו לטל בורשטיין.

לעומת זאת, פתיחת ליגת העל לנשים לפני שנה וחצי נדחתה בשלושה שבועות, כשמחזור אחד שוחק ללא השחקניות הישראליות.

מתי יתקיים המחזור שנידחה?
אם שני הצדדים יגיעו בשבוע הבא להסכם, המחזור יתקיים ביום רביעי ה-27 במארס. מאחר שמכבי ת"א משחקת למחרת נגד בשיקטאש, משחקה מול בני הרצליה יידחה למוצ"ש ה-30 במארס. משחקי הבית העליון והתחתון אמורים להתחיל ביום רביעי ה-3 במאי. מאחר שמכבי משחקת למחרת נגד ברצלונה, המינהלת התכוונה להקדים את משחקה הראשון בבית העליון ליום שני ה-1 במאי. כעת הוא יידחה למועד בלתי ידוע.

האם קיים חשש לביטול המשך העונה?
המינהלת משתמשת בקלף הזה כדי לאיים על השחקנים. בפועל, החלטה כזאת תגרום נזק כלכלי ותדמיתי בלתי הפיך שיפגע בכל מי שמעורב בליגה, לרבות בעלי הקבוצות. לכן הסיכוי לכך קלוש.

מה ככל הנראה יקרה?
יו"ר המינהלת שמואל פרנקל יחזור מחופשה בתאילנד, שמעון מזרחי יחזור מהמשחק של מכבי ת"א מול אולימפיאקוס באתונה, יתקיימו פגישות עם ארגון השחקנים, יגיעו להסכמה – כלשהי. גם אם מדובר בדחייה זמנית שלה הדיונים - והליגה תשוב לסדרה. 

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ