השביתה בליגת העל |

עוד ערב ללא כדורסל

המחזור האחרון בליגת העל בוטל, לאחר שהרוב המכריע של הישראלים לא התייצב למשחקים. לימור לבנת: "קיים צורך אמיתי לפעול לשיפור מעמד השחקנים"

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

ביום שישי בצהריים עוד הודיעה מינהלת הליגה על קיומו של מחזור סדיר במוצ"ש, אפילו אם השחקנים הישראלים ישביתו את המשחקים. 24 שעות לאחר מכן התרחשה המציאות.

ראשונה היתה הפועל ירושלים, שהגיעה בשעה 15:00 לשדה התעופה כדי להמריא למשחק באילת, אולם משנוכחה לדעת כי הישראלים לא הופיעו, סיכמה עם המינהלת על ביטול הטיסה. זה לא מנע מאילת להופיע בהרכב מלא למשחק בשעה המיועדת ולחכות כביכול להגעתה של ירושלים. כעבור שעתיים יצאה אליצור אשקלון לגן נר עם מיניבוס שמכיל את המאמן החדש, אריאל בית הלחמי, ועוד חמישה זרים. גם הם שבו לעירם די מהר. מכבי ת"א הגיעה בהרכב מלא לאולם היובל רק כדי לגלות שמאחר שלבני הרצליה יש רק שלושה זרים, המשחק בוטל.

שני שחקני ברק נתניה, יהוא אורלנד ואלירן גואטה, שברו את שביתת הישראלים והגיעו לאוטובוס שהיה אמור לקחת את הקבוצה למשחק בחולון, אבל הנסיעה והמשחק בוטלו. אף אחד מהישראלים של מכבי ראשל"צ לא הגיע לנסיעה הצפויה לחיפה. גם המשחק הזה בוטל. מכבי אשדוד, שתוכננה לשחק מול הפועל ת"א, הגיעה לבית מכבי עם ארבעה זרים, מתאזרח ושני שחקנים מקומיים. בסופו של דבר גם שם לא שוחק אתמול כדורסל.

עידו קוז'יקרו יכול ליהנות מעוד ערב עם הילדצילום: נמרוד גליקמן

במקביל, התכנסו 54 שחקני ליגת העל ומספר שחקנים נוספים מהלאומית בבניין ההסתדרות בתל אביב, על מנת להתעדכן בהתפתחויות ולשמוע ייעוץ משפטי. עו"ד דפנה שמואלביץ' הסבירה לשחקנים כי לא רק שהשביתה מעוגנת בחוק, אלא שלקבוצות אסור אפילו לדבר איתם עליה. מספר קבוצות הודיעו לשחקנים כי אי הופעה למשחק שווה הפחתת 25% מהמשכורת החודשית. מכבי חיפה ומכבי ראשל"צ איימו על השחקנים בתביעה כספית על נזקים כתוצאה מהשביתה ובביטול החוזים עמם. שמואלביץ' איימה כי אם הקבוצות לא יחזרו בהן, תוגש נגדן תביעה לבית הדין לעבודה.

"כל השחקנים היו צריכים להראות סולידריות", אמר מאיר טפירו על שוברי השביתה, "חבר בארגון צריך לפעול לפי החלטת הרוב, אבל הארגון חזק גם בלעדיהם. נמשיך להיאבק בדרך שאנחנו מאמינים בה. השביתה היא לא מטרה". עידו קוז'יקרו הוסיף: "זו הרגשה נוראית לא לשחק. אנחנו שחקני כדורסל, לא עסקנים, אבל אנחנו דואגים לכדורסלן הישראלי ולכדורסל הישראלי".

דירקטוריון המינהלת יתכנס ביום שלישי לישיבה בניהולו של היו"ר שמואל פרנקל, שיחזור מחופשה פרטית. במינהלת איימו כי אחת האפשרויות שתעמוד על הפרק תהיה החלטה על סיום הליגה לאלתר, אבל ספק אם זה יקרה. בסוף השבוע התערב גם משרד התרבות והספורט. ראש מינהל הספורט, ד"ר אורי שפר, אמור להיפגש בנפרד עם אנשי המינהלת וארגון השחקנים.

"לליגה הישראלית אין זכות קיום ללא השחקנים הישראלים, ולכן קיים צורך אמיתי לפעול לשיפור מעמדם", אמרה הערב השרה לימור לבנת, "אני מאמינה שניתן לגשר על המחלוקות ולהביא לחידוש מהיר של הליגה". אחרי שהמינהלת כבר הודיעה כי גם ביום רביעי לא יתקיים המחזור, ממש לא בטוח שזה יקרה כל כך מהר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ