נחתם ההסכם בין השחקנים למינהלת, השביתה הסתיימה

ההסכם לחמש השנים הקרובות: חמישה זרים בטופס, חוק רוסי ובונוס כספי על אי החתמת זר חמישי ושיתוף ישראלים

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

"אני רוצה להחמיא לצחי פישביין, בלעדיו לא היה היום הסכם והקבוצות לא היו חוזרות להתאמן", הכריז יו"ר בני הרצליה אלדד אקוניס בתום ישיבה מרתונית בת חמש שעות בין נציגי מינהלת הליגה לארגון השחקנים. "בשביל הספורט", הגיב יו"ר "טוטו-ווינר" רגע לפני שנציגי המינהלת, היו"ר שמוליק פרנקל והמנכ"ל אדלי מרכוס, ונציגי ארגון השחקנים, היו"ר ניר אלון והשחקנים מתן נאור ויניב גרין, חתמו על הסכם לחמש שנים.

שבועיים וחצי ללא משחק וביטול המחזור האחרון בליגה היו יותר מדי עבור שרת התרבות והספורט לימור לבנת, שכבר בשבת האחרונה הנחתה את ראש מינהל הספורט ד"ר אורי שפר להכניס ראש בריא למיטה חולה. אתמול בבוקר נפגש שפר עם פרנקל, בצהריים עם אלון. שניהם לא רצו להכניס אותו למו"מ, המינהלת הרגישה שהיא יכולה לעשות את העבודה לבד, בעוד ארגון השחקנים לא נענה לדרישתו לחזור לשחק לפני שיהיה הסכם.

בשעה 19:20 יצאה לדרך הפגישה המי יודע כמה בין הצדדים. פרנקל, מרכוס, אקוניס, שמעון מזרחי, חיים אוחיון, צחי ליבר וסמנכ"ל התקשורת שלומי פרי מצד אחד; אלון, נאור, גרין, מאיר טפירו, הדובר  והיועץ המשפטי עו"ד רן קידר מהצד השני. ההצעה הראשונה של המינהלת היתה חמישה זרים, חוק רוסי ושורת הטבות לקבוצות שישתפו יותר ישראלים. השחקנים נכנסו לחדר צדדי להתייעצות וחזרו עם תשובה שלילית. מתן נאור, האיש הכי מיליטנטי בחבורת השובתים, הכעיס אמש לא מעט פעמים את הצד השני, בעיקר את יו"ר מכבי ת"א. את הדרבי הגדול אפשר לשחק גם על השולחן הירוק.

שני הצדדים חזרו להתדיין ואז פרי יצא במהירות מהבנין תוך כדי שהוא מסביר: "עוד מעט יגיע איש שלא היה צפוי להגיע לכאן". זה לא היה איש אחד אלא שניים - שפר ופישביין. בשבת האחרונה הצהירה לבנת: "לליגה הישראלית אין זכות קיום אמיתית  ללא השחקנים הישראלים ולכן קיים צורך אמיתי לפעול לשיפור מעמדם ולהגדלת מספרם בקבוצות". אמרה, וגם עשתה בהפעילה את טוטו-ווינר, שמלבד חוזה האימוץ עם הליגה לשלוש השנים הבאות, יעניק סכום נוסף שיעודד הפחתה של זרים לטובת דקות משחק לישראלים.

שמואל פרנקל. יו"ר המינהלת שב מחופשתו וקידם את המו"מצילום: תומר אפלבאום

פישביין הגיע לישיבה כדי לאשר את ההצעה החדשה של המינהלת לשחקנים – חמישה זרים וחוק רוסי, אבל ההטבות לקבוצות יתחלקו בצורה אחרת – 1.5 מיליון שקל לכל הקבוצות שיוותרו בכל העונה על זר חמישי, מיליון שקל לאלו שישתפו יותר ישראלים. גם את ההצעה הזו דחו השחקנים. המינהלת הלכה לקראתם צעד נוסף: הטבה בסך 250 אלף שקל לקבוצה שתשחק עם מקסימום ארבעה זרים. השחקנים דרשו 300, אבל לבסוף נענו בחיוב. בנוסף הוחלט שכל קבוצה תחויב לרשום בטופס המשחק שני ישראלים עד גיל 22 ואחד עד גיל 25. הישיבה עדיין מיאנה להסתיים בגלל ויכוחים על סעיפים קטנים וכן ריבים שעלו לטונים גבוהים כמו למשל על העתירה של ארגון השחקנים לבג"צ נגד העסקת זרים ללא כל קריטריונים.

ב-01:24 יצא עשן לבן מחדר הישיבות של המינהלת. פרנקל, שרק בתחילת היום שב מחופשה במזרח הרחוק, יצא מרוצה: "זה הסכם שטוב לשני הצדדים, טוב לכדורסל הישראלי, מבחינתנו השביתה נגמרה והקבוצות יכולות לחזור להתאמן, בשבוע הבא נחזור לשחק. נזקי השביתה לא גדולים, ניאלץ לשחק מעבר ל-6 ביוני". אלון: "שני הצדדים התפשרו. לא רצינו להכניע ולכופף את ידי המינהלת, הם עושים עבודה יפה למען הכדורסל. עברנו תקופה לא קלה, אבל לאט לאט נבנה את האמון מחדש. זה הסכם טוב לשני הצדדים, אני מאמין ששמונה-תשע קבוצות יעדיפו לשחק עם ארבעה זרים ונראה יותר ישראלים משחקים". ההסכם אמור להיות מאושר על ידי ארגון השחקנים שיקיים אסיפה ביום חמישי (גרין: "אני מקווה שנצליח להעביר ולשכנע") ועל ידי דירקטוריון המינהלתף שיתכנס ביום ראשון.

המחזור האחרון הדחוי בליגה אמור להיות ביום רביעי הבא, אם מכבי תעפיל להצלבה ביורוליג היא תשחק מול בני הרצליה במוצאי שבת שלאחר מכן. ביום רביעי ה-17 באפריל אמורים להתחיל משחקי הבית העליון והתחתון, שבועיים לאחר המועד המקורי, מה שעשוי לגרום לדחיית משחק הגמר על אליפות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ