אביב לביא

הרבה קלישאות פלייאוף חטפו אתמול סטירה. חשיבותה של הביתיות? ובכן, עד כה חמישה משמונת המשחקים ברבע הגמר הסתיימו בניצחון הקבוצה האורחת; פלייאוף הוא זמן ההגנה? ההגנות של ראשון לציון, גלבוע ונתניה לא שמעו על זה. באופן פרדוקסלי, הערב הלא תחרותי בעליל אולי סידר רמה גבוהה של תחרותיות בסדרות חצי הגמר: יש סיכוי סביר ששלוש הקבוצות שלהן סגל ופוטנציאל לאיים על מכבי תל אביב – הפועל אילת, מכבי חיפה והפועל ירושלים – יהיו שם. מישהו עדיין חושב שפיינל־פור עם הכרעה במשחק אחד עדיף על סדרות?

החדשות המעניינות מגיעות מכיוון ירושלים, שהצליחה סוף סוף לחבר שני משחקים טובים ברציפות. לאורך כל העונה, בראיונות אחרי ניצחונות, שרון דרוקר נראה מדוכדך: הוא הכיר את גרף היכולת הנוירוטי של החבורה שלו והיה יכול לנחש איזה ברוך הם מכינים לו למשחק הבא.

טוני יאנגר לא נבהל מסולומון ויוטר, אתמול בראשל"צצילום: נמרוד גליקמן

חלק מהשיפור של ירושלים טמון בדומיננטיות הגוברת של סמארדו סמואלס. הסנטר הולך ומתאקלם, לו ולג’וש דאנקן יש תכונות משלימות וביחד הם מהווים קו קדמי מסוכן בכל קנה מידה. סמואלס מביא לירושלים את כל אותם דברים שכל כך חסרו לה בתקופת קרייג סמית’: הגנה, קשיחות, אגו בגודל נשלט ואפילו אחוזים טובים מהעונשין. אם ירושלים ומכבי תל אביב אכן ייפגשו בחצי הגמר, המאצ’־אפ ברחבות מבטיח שוב לסחוט את שון ג’יימס עד הקצה.

אם את הקריסה של מכבי ראשל”צ אתמול ניתן להבין – הרכב קצר שפגש את ההגנה שחזרה להיות החזקה בליגה – הרכות של גלבוע מביכה. גלבוע היא הדוגמה הקלאסית לקבוצה שנפגעת – או פוגעת בעצמה – מריבוי הזרים שמותר לשתף בליגה. בגן נר עברו השנה המון זרים, אבל למעט סאנדרס איש מהם הוא לא באמת שחקן חיזוק. אם כבר להפסיד, עדיף לעשות את זה עם אור סולומון ושון דאוסן.

מומנטום הוא הדבר הכי מסתורי בכדורסל. ברק נתניה שיחקה כדורסל עילאי במשך ארבעה משחקים בבית העליון, ואז, לפתע, הקסם פג. מכבי חיפה עברה כמה שבועות נוראיים, ופתאום נתנה אתמול הצגה גדולה. מעניין עוד כמה פעמים המומנטום יתחלף, ואצל מי, עד הנפת הצלחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ