1. דורון הרציקוביץ’ ומוטי אמסלם עשו נכון כשהעבירו את הקבוצה מבקעת אונו לאילת. בגני תקוה, רוב האנשים שבאו לפעילויות שונות ומגוונות כלל לא ידעו שלמטה מתקיים משחק כדורסל. באילת, כשעמדתי לעזוב את אכסניית “הנסיך הקטן”, המנהל שמוליק שלם הפתיע: “אני חבר הנהלה, מגיע לכל המשחקים. במשחקי החוץ, יושב ליד הספסל. במשחקי הבית עם האוהדים ביציע. איתם הכי כיף לצפות”. העובד בחנות ”צומת ספרים”, אליה נכנסתי לקנות עיתון (באילת אפשר למצוא באמצע שבוע רק “ידיעות אחרונות”; “הארץ” מגיע בימי שישי, בנוגע ל“מעריב” יש בעיה עם המחלק), סיפר שבכוונתו להגיע למשחק. מקבץ אקראי וכנראה לא מקרי. באילת משוגעים על ספורט, לא רק כדורסל. הכותרת בשער של המקומון “ערב ערב” שייצא בסוף השבוע היא “רונן שחרור, מאמן בני אילת (ליגה א’ דרום), מדבר על הכל”.

היכל הספורט בגין כמעט מלא. יש בו רק שני יציעים, אבל מאחורי שני הסלים יושבים עשרות ילדים וילדות מבית הספר לכדורסל. הכרוז מאור קליינמן מספר: “היום יש צו 8 בעיר. באילת הרבה אנשים מארחים משפחה וחברים ולא נעים להם להביא את האורחים למשחק, הפעם כולם הגיעו”. 150 אוהדים כתומים הגיעו מראשון לציון. אפשר לראות שהם מעודדים בצורה נהדרת כל המשחק, אבל ניתן לשמוע אותם רק כשהמקומיים לוקחים פסק זמן מווזבלות ושירים.

במשחק חמישי, יש מאמנים שהולכים עם השחקנים והדרך שהביאו אותם לכאן. אחרים מנסים שפן או שניים. רוני בוסאני, מאמן ליגה טוב, בחר בדרך הראשונה. הוא נתן את כל הקרדיט לארבעת השחקנים המובילים של ראשון לציון. גם כשנקלעו לבעיית עבירות, הוא מיעט להחליף אותם. רוטציה קצרה של שישה שחקנים וחצי היתה בעוכריו, הן באובדן של ניצן חנוכי בחמש עבירות, 8:44 דקות לסיום, והן בעייפות ברבע הרביעי.

הפועל ירושלים חוגגת, הערב בקופסל. צילום: ניר קידר

“העבירה החמישית של חנוכי גמרה אותנו. זה לא צריך לקרות”, סיכם בוסאני, שראה פיגור 62-59 הופך ל־21 הפרש. בין ניהול משחק מצוין של אפיק ניסים ברבע הרביעי לשלוש שלשות רצופות של טוני יאנגר, דהרו המארחים לחצי הגמר עם ניצחון 80-91. “האנרגיה בעיר ובקבוצה, ושהיתה היום בקהל המדהים, לא איפשרה לנו לסיים את העונה בשלב מוקדם”, הכריז המאמן עודד קטש.

2. עבור האוהד הניטרלי, משחק בין ברק נתניה להפועל ירושלים הוא לא כוחות. מצד אחד קבוצה עם סגל זול, שממצה 200% מהפוטנציאל שלה, משחקת באולם חם (פיסית ומנטלית) ומוביל אותה מאמן שרץ עד קו החצי כדי לחבק את אייל שולמן אחרי סל בסוף הרבע הראשון. מנגד עומדת קבוצה עם סגל יקר כמעט כמו שהוא מאכזב, כזו שבונה ארנה – לא אולם – ולא ברור בכלל מה תציג שם. 

על הפארקט, לעומת זאת, זה היה צמוד. לפחות במחצית הראשונה, שהסתיימה בשוויון 39-39. חמש הדקות הראשונות של הרבע השלישי היו אזור הזמן בו איבדה נתניה את המשחק ואת הסיכוי לקאמבק מהסרטים אחרי שפיגרה 2-0 בסדרה. דני פרנקו ושחקניו לא הצליחו להתאושש מריצת 0-13 של ירושלים, יתרון ששירת אותה נאמנה עד לבאזר הסופי. “שברנו אותם ברבע השלישי ויצאנו מחדר ההלבשה כמו חיות”, סיכם שרון דרוקר, מאמן ירושלים, “שיחקנו כמו שחלמתי לראות את הקבוצה הזאת. שינינו משהו בהתקפה מול ההגנה שלהם וזה עבד בצורה מדהימה. עשינו משחק חמישי מדהים. בניתי קבוצה כדי שתחזור לפיינל־פור ואני כל כך שמח”.

סמואלס מול קילינגסוורת', הערב בקופסלצילום: ניר קידר

לא עזר גם קסמו המיוזע של האולם עם הכי הרבה מועמדים לתואר אלוף העולם בפיצוח גרעינים, שבאמת ניסו לדחוף. נתניה גם דחפה, אבל תקרת הזכוכית לא זזה. אם סטטיסטיקה של זינוקים לפארקט היתה נותנת נקודות, היא היתה מדלגת בנקל לחצי הגמר. זה לא קרה כי לירושלים היה את ג’וש דאנקן ומאיר טפירו וקורטני פלס ועוד מיני רבים. לנתניה יש את אלירן גואטה, שכנראה לא מתקרב ליומית של אלישי כדיר. הקבוצה הטובה יותר היום ניצחה והמשיכה הלאה. זו שכנראה מגיע לה יותר תישאר, כמיטב המסורת, רק עם המחמאות. “היתה לנו הזדמנות לעשות רעידת אדמה בכדורסל”, סיכם פרנקו, “הוצאנו הרבה יותר מ־100% מהקבוצה הזאת”.

“אני מקווה שנראה את הפוטנציאל מול מכבי ת”א”, הביט מאיר טפירו קדימה, “אני מקווה שנמשיך להיראות כמו קבוצה גם מול מכבי. אני חולם לקחת אליפות, לא משנה עם מי. כבר היתה לנו אליפות ולקחו לנו אותה”. דרוקר: “למכבי יש יתרון ביתיות והיא הכי מנוסה במעמדים האלה, אבל אנחנו לא מוותרים מראש”.

ברק נתניה - הפועל ירושלים 68-79

מהלך המשחק:

רבע ראשון (19-23):
פתיחה התקפית טובה של המארחים מעלה אותם ליתרון 9-15 מוקדם, כשיהוא אורלנד תורם חמש נקודות ומרקו קילינגסוורת' מוסיף עוד ארבע, מוקדם ברבע הראשון. דאנקן עונה עם ארבע נקודות מהירות.

רבע שני (20-16):
ירושלים פותחת טוב יותר את הרבע השני ונצמדת עד מרחק נקודה בלבד לנתניה. רבע שני לא נעים לעין בקופסל. שלשה של ראמל בראדלי מעלה את נתניה ליתרון 35-37, כדקה וחצי לסיום המחצית ושרון דרוקר לוקח פסק זמן.

רבע שלישי (23-8):
רון סטיל פותח את המחצית עם שלשה. שתי חטיפות ושני סלים לאחר מכן, ירושלים כבר בריצת 0-7, יתרון 39-46 ודני פרנקו עם פסק זמן בהול. בשלוש הדקות הראשונות ברבע השלישי נתניה הצליחה לאבד לא פחות מחמישה איבודים. נתניה ממשיכה לאבד כדורים אבל בינתיים ירושלים לא מנצלת זאת לברוח ולסגור את הסיפור כבר כעת. שלשה של בראדלי מעלה את האורחים ליתרון 12, שש דקות לסיום הרבע. ריצת 0-12 של ירושלים ברבע השלישי. 4:30 דקות לסיום הרבע, קילינגסוורת עם הנקודות הראשונות עבור נתניה ברבע. המארחים ממשיכים להתיג כדורסל רע וירושלים מקפיצה את היתרון לאזור הדו ספרתי.

רבע רביעי (17-21):
נתניה פותחת את הרבע בריצת 0-5, אבל דאנקן מרגיע את דרוקר עם שלשה שמחזירה את היתרון הירושלמי ל-13. וושינגטון יוצא בחמש עבירות מוקדם מאוד ברבע הרביעי ונתניה נראית כמי שוויתרה על המשחק הזה. שלשה של שולמן מצמצמת לשמונה הפרש בלבד, 64-72, שלוש דקות לסיום המשחק. האם ירושלים שוב תבעט בדלי? ובינתים, כרגיל, הספסל של האדומים שוב לא שקט. פלס מרגיע עם שלשה חשובה מאוד.

הפועל אילת - מכבי ראשל"צ 80-91

רבע ראשון (19-18):
אולי באשמת המשחק החמישי והמכריע, שתי הקבוצות פותחות בצורה מבולבלת את המשחק, שהאורחים עולים ליתרון 4-7 אחרי קצת יותר מארבע דקות. לארי אובאנון כבר מרים את אולם בגין עם שלשה שמשווה את התוצאה. ריצת 0-8 של אילת מעלה אותה ליתרון 7-12, 3:15 דקות לסיום הרבע הראשון, השליטה במשחק עוברת לידי המארחים, בעיקר בגלל הכניסה של אפיק ניסים, שמארגן נהדר את ההתקפות עבור עודד קטש. דקות טובות של ראשל"צ בסיום הרבע מורידות אותה ביתרון 18-19, להפסקה בין הרבעים.

רבע שני (16-21):
ראשל"צ פותחת רע את הרבע השני ואילת מנצלת זאת כדי לעלות ליתרון 19-24, שתי דקות מפתיחת הרבע. אובאנון והופסון משתלטים על המשחק עם תשע נקודות כל אחד, כשבדרך הם גם מכניסים את הולמן לעניינים. בצד השני, מהלכים יפים של רייט וג'ונס משאירים את האורחים קרוב. גם בדקות האחרונות של המחצית השנייה מתקשות שתי הקבוצות לייצר ריצה משמעותית והמשחק נותר צמוד, 35-40 לקבוצה הביתית, אחרי שלשה של אובאנון על הבאזר.

רבע שלישי (22-22):
יוטר ממשיך במקום ממנו הפסיק במחצית הראשונה, כשהוא פותח עם מהלך של עבירה וסל. משחק נהדר לאיש הגדול של ראשל"צ שכבר רשם 12 נקודות ותשעה ריבאונדים. ראשל"צ לא משחקת הגנה בתחילת הרבע השלישי והולמן עושה שני סלים מהקלים בקריירה שלו.

גם אילת לא מצטיינת בינתיים בצד ההגנתי ושתי הקבוצות לא מתקשות לייצר סלים, אך בהחלט נכשלות בלייצר עצירות. שלשה של בן דוד קובעת 46-48 למארחים, 6:40 דקות לסיום הרבע. אובאנון מגיב בשלשה משלו. סל של חנוכי מעלה את ראשל"צ ליתרון 51-51, כחמש דקות לסיום הרבע. אילת מאבדת את הראש בדקות האחרונות עם החלטות לא נכונות וזריקות רעות. גיא כהן ממשיך להפתיע והשלשה השנייה שלו מעלה את אילת ליתרון 52-56. 

רבע רביעי (23-29):
חנוכי עושה עבירה בלתי ספורטיבית ויוצא בחמש עבירות. שריקה מפוקפקת של גילי עובד. הולמן עם מהלך של סל ועבירה מעלה את אילת ליתרון 59-67, 7:23 דקות לסיום המשחק. ראשל"צ חייבת להתאסף כדי לא לאבד את המשחק ואת העונה. רייט עושה שתיים מהירות בצד השני אבל יאנגר מרגיע את האוהדים עם שלוש שלשות רצופות שמעלות את הקבוצה של קטש ליתרון 63-76, 5:45 דקות לסיום. המקומים ממשיכים לצלוף, ראשל"צ כבר נופלת ברגליים והסיפור נראה גמור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ