אריה ליבנת
אריה ליבנת

לראשונה מאז הוקם לפני 45 שנה, יעמוד בראשות איגוד הכדורסל אדם שלא קשור למרכזי הספורט. הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, שחוגג היום 65, אמור להצטרף כחבר הנהלה מטעם מרכז הפועל במהלך ישיבת הנהלת האיגוד הקרובה ב-20 בחודש ולהחליף את איתן רוב, שעזב השבוע. לאחר מכן תוצג מועמדותו לראשות האיגוד. התמיכה של שלושת המרכזים - הפועל, מכבי ואליצור - מובטחת, כך שגם אם סיעת עוז תתנגד, אמור חלוץ להחליף בתפקיד את שמעון מזרחי, שמשמש כממלא מקום מאז התפטרותו של אבנר קופל מהתפקיד.

חלוץ, יליד תל אביב, שירת 41 שנה בצה"ל, שימש במשך ארבע שנים כמפקד חיל האויר וכשנה בתפקיד סגן הרמטכ"ל. ביוני 2005 הפך לרמטכ"ל ה-18 בתולדות צה"ל. בתקופת כהונתו נקלעה ישראל למלחמת לבנון השנייה, בתום המלחמה הוקמה ועדת חקירה, אך עוד לפני שזו הגישה את מסקנותיה, התפטר חלוץ התפטר מתפקידו, כשנה וחצי בלבד לאחר מינויו. עם עזיבתו את צה"ל, נכנס חלוץ לעסקים ומונה ליו"ר חברת הסטארט אפ "סטרלינג", ומאוחר יותר למנכ"ל חברת קמור מוטורס. לפני שנתיים וחצי נכנס לפוליטיקה כשהצטרף למפלגת "קדימה", אבל עזב אותה אחרי חצי שנה.

עד היום לא היה לחלוץ קשר לכדורסל, אולם לפני כשבועיים, בעקבות החיפוש האינטנסיווי אחר מועמד ראוי לתפקיד יו"ר האיגוד, הציע אדם המקורב למזרחי את התפקיד לחלוץ. מזרחי נפגש עם חלוץ ויידע את יורם אורנשטיין ממרכז הפועל על הפגישה. חלוץ ביקש מספר ימים כדי לבדוק את ההצעה ואתמול השיב בחיוב. שמעון מזרחי אמר ל"הארץ": "בעשרת הימים האחרונים נעשתה פנייה לחלוץ. הוא ביקש לחשוב, לבדוק ולקבל יותר פרטים. לפני יומיים-שלושה הוא נתן את הסכמתו".

דני חלוץ. עכשיו הוא יכול להתחיל לעבודצילום: דודו בכר

אחד מאנשי הפועל אמר: "חיכינו הרבה זמן עד שמצאנו איש ראוי שמקובל על כל הסיעות. אנחנו תולים בו תקוות גדולות, ניתן לו לעשות כל שינוי מבני או פרסונלי באיגוד. המינוי שלו זו ההזדמנות האחרונה של האיגוד, אחרת הוא יפורק".

חלוץ לא ילקק דבש בתפקיד, עוד לפני שהצוגה מועמדותו, הוא צפוי להיתקל בהתנגדות פוליטית. "דן חלוץ מועמד ראוי", אומר חבר סיעת עוז שאול איזנברג. "אבל אם מישהו חושב שיביאו יו"ר כדי לתת מטריה למושחתים, אז הוא טועה - לא ניתן לזה יד. הבעיה באיגוד זה לא מינוי יו"ר, אלא הניקיון שצריך לעשות. כל מינוי צריך לעשות בהתאם לתקנון של האיגוד. על פי התקנון, לא ניתן למנות לתפקיד היו"ר אדם מחוץ להנהלת האיגוד. בימים הקרובים נתייעץ עם היועץ המשפטי שלנו כדי להחליט אם לפעול". מזרחי אמר בתגובה: "המינוי יהיה לפי התקנון, חלוץ יהיה חבר הנהלה ואז ימונה ליו"ר האיגוד".

חבר סיעת הפועל, חיים אוחיון: "חלוץ הוא איש ראוי שמכבד את איגוד בעצם נוכחותו. הוא מביא איתו יכולת משמעותית מהעולם הציבורי והעסקי. הוא אוהב מאוד כדורסל וכאיש חיל האויר תמיד היה קשור לענף. שוחחתי איתו, הוא מבין את גודל השעה ואת המשימה הלאומית שעומדת בפניו ואין איש ראוי ממנו להוביל. האיגוד זקוק לדמות שתוביל לשינוי ארגוני ומבני מתבקש. מה שהיה נכון במשך 40 שנה לא בהכרח נכון עכשיו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ