הדרת בנות, הפעם על הפארקט

שירה גרינבוים בת ה-11 רק רוצה לשחק כדורסל, אבל עבור מרכז אליצור והאיגוד מדובר בעסק מסובך. השלב הבא בסאגה: ועדת חריגים

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת

"ביזיון!!! וכן, נאלצתי לחתום על הטופס", כתבה דגנית גרינבוים בדף הפייסבוק שלה. עונה אחרי שילדי אליצור רעננה סרבו לשחק מול בתה בת ה-11, שירה, שמשחקת בקבוצת הקט-סל בנים של אלפי מנשה, מסתבר שהמאבק של האם - שהגיע עד לשרת התרבות והספורט לימור לבנת - לא רק שלא נשא פרי, הגזרות אפילו הוחמרו.

בטופס ההרשמה אותו קיבלה לפני שבועיים נרשם: "הואיל: ובתקנון האיגוד נקבע כי אישור ועדת החריגים הנ"ל כפוף לקבלת הסכמת השחקנית/יות והקבוצה/ות מראש ובכתב (באמצעות תצהיר) לעמידה בהוראות תקנוני האיגוד הקובע, לדוגמא, כי במשחקים של קבוצות הקט-סל וקבוצות הילדים בהן נוטלות חלק קבוצות אליצור ו/או קבוצות שבעת הרשמתן ביקשו לראותן כקבוצות דתיות, שיתוף השחקנית/ות יתאפשר רק לאחר קבלת אישור בכתב מקבוצות אליצור/הקבוצה הדתית.אני מוותרת בזה באופן מוחלט על כל טענה ו/או תביעה ו/או זכות או ברירה המוקנית לי על פי כל דין העשויה לפטור אותי מחובתי על פי כתב שיפוי זה, ואף מתחייבת שלא להעלות כל טענה ו/או דרישה ו/או תביעה בנוגע לעניין".

"לדעתנו המשחקים היו עוברים ללא שום תקלות, אבל המשטרה ערוכה לאירועים אחרים"צילום: אמיל סלמן /ג'יני

שלשום, בלב לא שלם, נאלצה גרינבוים לחתום על המסמך, כדי שבתה תופיע בפני ועדת חריגים שתאשר לה לשחק גם בעונה הקרובה בליגת הקט-סל לבנים. "אין מה לעשות, הילדה רוצה לשחק כדורסל, אז הייתי חייבת לחתום על טופס ההסכם כמו מושפלת, זו ההרגשה", היא מספרת, "עד השנה היה קיים באיגוד הכדורסל חוק שבכל קבוצת בנים עד גיל 14 יכולות להיות שתי בנות. עכשיו בנות גם לא יכולות להיכנס באופן אוטומטי לקבוצה, הן צריכות לעבור ועדת חריגים. חלק מוועדת החריגים זה הטופס הזה שמחתימים עליו את ההורים. בשבוע האחרון דיברו איתי שישה-שבעה הורים שגם נאלצו לחתום עליו.

"עכשיו אנחנו צריכים לקוות שהאיגוד ישבץ אותנו באזור שאין בו קבוצות של אליצור. זה אפשרי, אבל בעבר לא רצו לעשות את זה. דווקא ברעננה, איתה נוצרה בעיה לפני שנה, אולי זה יסתדר. עיריית רעננה החליטה השבוע כי בכל ענפי הספורט, מי שלא יאפשר שוויון בין בנים לבנות לא יתוקצב. אבל עם קבוצות אחרות של אליצור לא מתכוונים להיות נחמדים. מנהלי קבוצות הודיעו שהם לא מתכוונים לבדוק אם יש בנים דתיים בקבוצה, גם לחילוניים הם לא יאפשרו לשחק מול בנות".

הכעס של גרינבוים מופנה גם כלפי האיגוד, שנכנע לדרישות מרכז אליצור, אבל לא כלפי יו"ר האגף המקצועי לנשים אלי רבי. "אלי רבי הוא איש מדהים והוא נורא רוצה לעזור, אבל הוא כבול. הוא ניסה לעשות את המקסימום ונלחם, אבל הוא בדעת מיעוט". רבי מסביר את ההחלטה: "עד השנה בנות שיחקו בליגה של הבנים בלי טפסים ובלי ועדת חריגים. היתה החלטה שבקבוצה בה יש בעיה לשחק עם בנות בגלל הקטע הדתי, הבת לא תשחק באותו משחק. ההתקוממות של דגנית גרינבוים היא זו שגרמה נזק. היא סחפה חברי כנסת שתפסו על זה טרמפ, עורכי דין וארגונים למען זכויות האזרח.

"זה לא הבנים שנכנסו לליגה של הבנות, אלא להפך"צילום: אילוסטרציה: אורן זיו

"באיגוד לא אהבו את ההתנפלות וחשבו לקבל החלטה כמו בכדורגל וכדוריד, להקים ליגות נפרדות לבנים ולבנות, אבל הגדלנו ראש. אנחנו עדיין מאפשרים לשתי בנות לשחק בקבוצת בנים. ועדת חריגים שכוללת את משה ויינקרנץ, אריק שיבק, נפתלי גושן ואני תתכנס כדי לאשר את אלו שיחתמו על ההסכם. יש פחות מ-20 בנות שנרשמו, שלוש בליגה לילדים וכ-15 בליגת הקט-סל. ננסה להקטין את מספר קבוצות אליצור במחוז הזה עד לאפס. צריך להבין שאנחנו לא יכולים לכפות על מאות בנים שומרי מסורת או דתיים לשחק עם בנות. זה לא הבנים שנכנסו לליגה של הבנות, אלא הבנות שנכנסו לליגה של הבנים".

שירה גרינבוים תצטרך להתפלל עוד שלוש שנים שקבוצות בנים יסכימו לשחק מולה. בגיל 14 היא תוכל לשחק רק בליגת הנערות. "אני מאחלת לי שבגיל 14 היא כבר לא תרצה לשחק כדורסל, אבל הסיכוי לכך קטן כי היא גבוהה והיא אוהבת כדורסל", אמרת אמה, "בגיל 14 כבר אוכל לשלוח אותה בשני אוטובוסים לכפר סבא או לרעננה. עכשיו זה בלתי אפשרי, היא לא יכולה לחזור לבד בלילה באוטובוס שעובר דרך שני כפרים ערביים". ממשרד הספורט נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בבדיקה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ