הכנפיים לדן חלוץ, הפרחים לשמעון מזרחי

"אני רואה בתפקיד זה שליחות, אחריות ואתגר", הצהיר היו"ר החדש של איגוד הכדורסל. הלחצים, הן מצד ממליכיו והן מצד מתנגדיו, כבר החלו

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

שעות לפני ישיבת הנהלת איגוד הכדורסל, בה אמור היה להיבחר ליו”ר, הודיע דן חלוץ שלא יגיע ואף ביקש לדחות את המינוי עד לאחר קבלת אישור מטעם נשיאות בית הדין העליון של האיגוד, שיתכנס ביום ראשון לדיון בחוקיותו.

ואולם, המנצח הגדול בקרב, אם לשאול מעולם המונחים מתפקידו הקודם, הוא דני (ולא דן, כבקשתו) חלוץ. חרף היעדרותו, מפקד חיל האוויר והרמטכ”ל לשעבר נבחר ליו”ר הודות לתמיכתם של 20 חברי סיעת חמשת המרכזים בהנהלת האיגוד ועל אף הימנעותם של שמונה חברי סיעת עוז, שסרבו למשוך את עתירתם נגד המינוי. אחד מחברי ההנהלה הסביר את השתלשלות האירועים: “חלוץ לא רצה להתבזות, אלא לצאת נקי, שלא יהיה מצב שיהיה יו”ר האיגוד חמישה ימים ואז יבטלו את המינוי”. חלוץ עצמו מסר: “היענותי להצעה לקחת על עצמי בהתנדבות תפקיד זה באה על רקע הכרתי בחשיבות הלאומית של הספורט בכלל ושל ענף הכדורסל בפרט. אני רואה בתפקיד זה שליחות, אחריות ואתגר”.

על אף רצונו כי כניסתו לתפקיד תיעשה רשמית רק בשבוע הבא, חברי חמשת המרכזים סבורים כי המינוי בפועל יקשה על בית הדין לבטלו. "חלוץ לא ביקש לדחות את הישיבה", טוען מזרחי, "הוא רק הודיע שייכנס לתפקיד בפועל לאחר החלטת בית הדין. לאחר שרשם התאגידים הודיע שהליך המינוי תקין (תשעת המועמדים מטעם סיעת הפועל חתמו על מסמך ויתור בנוגע לכניסתם להנהלה במקום איתן רוב שהתפטר - א”ל), אין כל סיבה שסיעת עוז לא תמשוך את העתירה לבית הדין".

חלוץ. “אם יבין שצריך רה־ארגון באיגוד, ייתכן שימצא בנו שותפים נאמנים”, אומרים בעוזצילום: מוטי מילרוד

חוסר התיאום בין חלוץ לממליכיו יצר סיטואציה יוצאת דופן; אדם מונה לתפקיד מבלי שיופיע בפני מי שגייס אותו ולפני ששטח בפניהם את "האני מאמין" שלו. חלק מחברי סיעת חמשת המרכזים לא אהבו את ההתנהלות הזאת; ביום ראשון האחרון הם עוד הצהירו שחלוץ יגיע לישיבה ויציג את עצמו ואת משנתו. "חבל שחלוץ לא הופיע ופרש את המדיניות שלו", אמר חבר סיעת עוז צביקה ליבר.

מעשית, סיעת עוז ביצעה פניית פרסה. מצד אחד, חבריה נאבקו בכל הכוח בחלוץ, אולם בעקבות בקשת מזרחי, החליטו להימנע מהצבעה. "חלוץ מועמד ראוי, אבל הדרך בה מונה לא תקינה. קיבלנו מרשם התאגידים חיזוק לחלק מטענותינו", הסביר ליבר. בעוז הבינו כי הסיכוי למנוע מחלוץ לשמש כיו"ר אינו גבוה, וכעת הם מתכוונים להיעזר בו כדי לשנות את פני האיגוד - ואולי גם להשאיר לעומד בראש הסיעה, צביקה שרף, אפשרות תיאורטית לזכות בתפקיד. "היה לנו כבר מסמך על שיתוף פעולה עם חמשת המרכזים, אבל זה לא יצא לפועל. ניפגש עם חלוץ ונדרוש ממנו מספר דברים. אם הוא יבין שצריך לעשות רה־ארגון באיגוד, יכול להיות שימצא בנו שותפים נאמנים לדרך הזאת", אומר ליבר, "האיגוד צריך לעבור דרך קשה. יצטרכו לתת פה דין וחשבון על מה שקרה פה בשנים האחרונות".

בין דרישותיה של עוז ניתן למנות החלפת מספר בעלי תפקיד כמו המנכ"ל והיועץ המשפטי, כמו גם מינויים פרסונליים: ליבר לראש ועדת ניהול, אשה לראשות ועדת הנשים, ואולי גם את שרף למ"מ יו"ר האיגוד.

עם תום ישיבת ההנהלה התכנסו אנשי עוז באחד החדרים למספר דקות. הסיעה מתכוונת להיפגש עם חלוץ עוד השבוע, לפני שאר חברי האיגוד. אם תקבל את מבוקשה תסיר את העתירה לנשיאות בית הדין העליון, ותאפשר בכך לרמטכ"ל לשעבר להתחיל לעבוד. אם לא, תמשיך במאבקה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ