ישראל ניצחה את גאורגיה 75-77

אחרי מחצית ראשונה גרועה, הנבחרת התאוששה וניצחה את הגאורגים במשחק ההכנה האחרון לפני היורובאסקט. אוחיון בלט עם 20 נק'

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

מאז מונה אריק שיבק למאמן נבחרת ישראל לפני ארבע שנים, הוא דאג לסיים את ההכנה לכל קמפיין במשחק בית, כדי לחבר את הנבחרת לקהל ולצאת לקמפיין בטעם טוב. בשנים קודמות זה עבד, אך הנבחרת הנוכחית של שיבק היא הפחות טובה בתקופתו, כשאפילו ההפסד 74-73 לגאורגיה ביום שני באילת לא העיר אותה.

איש המפתח במשחק ההכנה השני מול גאורגיה, הערב, היה דן חלוץ, יו"ר איגוד הכדורסל החדש. לפני המשחק הוא נכנס לחדר ההלבשה וכיאה למי שפיקד בעבר על צה"ל, הרביץ בשחקנים ציונות: "אני אוהב וסומך עליכם וכל ניצחון שלכם משמח את המדינה כולה".

אוחיון, פניני והלפרין חוגגים את הניצחון. "אנחנו צריכים לעבוד כל הזמן על ההגנה"צילום: נמרוד גליקמן

גם זה לא עבד. ישראל לא הגיעה לפתיחת המשחק, והגנה אישית נסוגה, משולבת באישית, הקלה על הגאורגים לצלוף מכל מקום. ב-16 הדקות הראשונות היא קלעה 41 נקודות, ב-17 מ-26 מהשדה. איש המפתח של ישראל על הפארקט היה הקפטן יותם הלפרין, ששלוש זריקות שלו מחוץ לקשת לא נכנסו והכניסו את ישראל לבעיה. המשחק של הנבחרת נתקע, לאפיק ניסים ולרביב לימונד שנכנסו לא היה מספיק בטחון לבצע מהלכים, וניצן חנוכי הוא עדיין רק שחקן של הגנה והערב גם ההגנה שלו על ריקי היקמן לא עבדה.

בשתי חדירות רצופות העלה שחקן מכבי ת"א את גאורגיה ליתרון 23-41. 2,500 הצופים ברוממה, במשחק הראשון שם מאז הזכייה של מכבי חיפה באליפות לפני חודשיים וחצי, המשיכו לעודד את הנבחרת ובאו על שכרם. ישראל שיפרה במחצית השנייה את ההגנה ונגסה אט אט בהפרש. הבעיה שבכל פעם שהתקרבה, הגיע ויקטור סניקידזה הנהדר ותפר שלשה.

ואז, כשנראה היה שגם אם ישראל תערוך עוד שלושה משחקים נגד גאורגיה היא לא תצליח לנצח אותה, הגיע המפנה. שיבק ויתר על עמרי כספי, שממשיך לקלוע הרבה אבל גם לקחת זריקות קשות, והלך על חמישייה שכללה את אוחיון, הלפרין, פניני, כדיר ואליהו. פתאום הציגה הנבחרת הגנה רצחנית, 180 מעלות לעומת פתיחת המשחק, הלפרין התחפש לשחקן המופלא מלפני כמה שנים עם שלשות, חטיפות ומסירות, אוחיון נתן את המשחק הכי טוב שלו הקיץ ופניני הצליח לאפס את היד ושמר נהדר. כל אלה יצרו ריצת 0-20 של ישראל, שעלתה ל-63-71.

"כתושב הצפון במקור אני יודע שכבר שבע שנים יש שקט מאז המלחמה הכושלת שלו במרכאות"צילום: נמרוד גליקמן

אך למרות המומנטום ישראל עוד הצליחה להסתבך. בקיץ כזה, גם יתרון 70-77 דקה לסיום כמעט ולא הספיק לניצחון. כדיר החטיא שתי זריקות עונשין, סניקידזה קלע שלשה ואליהו החטיא, 17 שניות לסיום. היקמן הוליך התקפה אחרונה בפיגור 77-75, איבד את הכדור לאוחיון, חטף ממנו בחזרה, מסר לסאנדזה שבשנייה האחרונה עלה לשלשה, כספי חסם אותו ושיבק זכה במנת החמצן שרצה לפני היציאה לסלובניה בשבוע הבא. חלוץ רשם וי ראשון.

"היה חשוב לסיים את הקמפיין בניצחון, בטח שהוא הגיע בדרך הקשה", סיכם אוחיון, "כשפיגרנו כמעט ב-20 הפרש בחצי הראשון הרגשנו מושפלים. זה היה כמו לקבל צביטה לא נעים שזה קורה במשחק ביתי. בחצי השני שמרנו הגנה הירואית והצגנו הקרבה גדולה. רצינו להחזיר לקהל הנהדר שהגיע לפה". על שיא הנקודות האישי הקיץ, אמר: "כשאנחנו משחקים טוב והמשחק זורם הנקודות באות לבד. זה לא שאני מחליט לבוא ולקלוע נקודות. כולנו צריכים להרים את הרמה בכל הנוגע לנקודות. עברנו את כל הסיטואציות שהכינו אותנו לאליפות אירופה".

"כשיוגב מקבל החלטות זה עושה טוב לנבחרת", החמיא הלפרין, "אני לא אחד שכופה זריקות אבל גם במשחקים קודמים זרקתי ולא תמיד הכדורים נכנסו. המטרה שלנו היא להיות יציבים כי אם נסבול מעליות וירידות כאלו זה יהיה לרעתנו". אריק שיבק: "בהפסקה לא היו צעקות אבל אמרנו לשחקנים שאנחנו לא יכולים לשמור בכזו רכות ולאפשר לגאורגיה לקלוע ב-72%. את החצי השני פתחנו עם הגנה לוחצת ולוחמנית. חנוכי, כדיר ולימונד עשו עבודה הגנתית נהדרת ואז גם השלשות התחילו להיכנס וכל המומנטום התהפך. יש לנו שני באנקרים בנבחרת - כספי ואליהו וברגע שאתה מצרף את אוחיון והלפרין כמו שהם היו היום, ושאר השחקנים משלימים בעבודה נהדרת, קורים דברים טובים ואני מקווה שזה מה יהיה באליפות אירופה". 

קלעו לישראל: אוחיון 20 (6 אסיסטים), הלפרין 15, כספי 14, אליהו 6, פניני 6, גרין 6, כדיר 4, לימונד 2, חנוכי 2, ניסים 2.
הירבו לגאורגיה: צניצידזה 19, סניקידזה 18, היקמן 15

מהלך המשחק:

רבע ראשון (25-19):
שיבק פתח עם אוחיון, הלפרין, כספי, אליהו וגרין. ישראל פותחת רע מאוד בהגנה, נכשלת להגיע לקלעי השלוש החופשיים ונענשת כבר בפתיחה בשתי שלשות לחובתם. בינתיים, בהתקפה, אליהו והלפרין מחטיאים ליי-אפ. שלשה של כספי קובעת 9-9, 5:4- לסיום הרבע. סניקידזה עונה מיד עם שלשה משלו. ישראל מסיימת את הרבע כשהיא מבלוגנת מאוד בחלק ההתקפי וחסרת אגרסיוויות בהגנה. 

רבע שני (22-13):
כספי ממשיך לקחת זריקות רעות, סניקידזה ממשיך לעשות ככל העולה ברוחו, ושיבק מזעיק פסק זמן. שלוש דקות בתוך הרבע השני וישראל עדיין ללא סל. משהו תקוע בנבחרת של שיבק. היקמן מעלה את גאורגיה ליתרון שיא - 23-39, 5 דקות לסיום המחצית. היקמן שוב מסבסב את ההגנה הישראלית שיבק לוקח פסק זמן לפני שזה הופך לתבוסה גיאורגית. שתי שלשות של כספי ואוחיון לא מצמצמות את ההפרש כי בהגנה השחקנים של שיבק עדיין לא התחילו לשחק.

רבע שלישי (18-25):
ישראל עלתה הרבה יותר חדה ואגרסיווית למחצית השנייה והצליחה לצמצם את ההפרש לשמונה בלבד - 41-49, 3:30 דקות מפתיחת הרבע. שלשה של הלפרין מורידה את הפרש לעשר בלבד - 49-59, 3:21 לסיום הרבע. גאורגיה מאבדת את הראש בדקות הסיום של הרבע וישראל מנצלת זאת כדי לצמצמם ל-58-65. 

רבע רביעי (12-19):
שלשה של פניני קובעת שווין 63-63, שתי דקות מפתיחת הרבע האחרון. השלשה השלישית של הלפרין הערב מעלה את ישראל ליתרון 63-66, 3:44 מפתיחת הרבע. הנקודה ה-20 של אוחיון מסמל את השתלטות הנבחרת על המשחק, כשהיא פותחת פער של שש נקודות במחצית הרבע האחרון. ארבע דקות לסיום הרבע, ישראל רושמת ריצת 0-20 בשמונה הדקות האחרונות. אחרי מחצית ראשונה מזוויעה, ישראל מציגה כדורסל מצוין במחצית השנייה. איבוד שטותי של ישראל מאפשר לגאורגים לצמצם לארבע נקודות בלבד, שתי דקות לסיום. מהלך יפה של אוחיון, שמוסר לפניני בפינה והוא צולף שלשה שמעלה את ישראל ליתרון שבע נקודות. סניקידזה קולע שלשה מטורפת 34 שניות לסיום ומצמצם את הפיגור הגאורגי לשתי נקודות בלבד. 

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ