דני חלוץ: "על כל צעד הרימו את דגל השחיתות, אבל לא מצאתי אפילו עדות אחת לכך"

החשדות להתנהלות פלילית, מאבקי הכוח מול מינהלת הליגה, הטענות לאפלייה וזהות מאמן הנבחרת. יו"ר איגוד הכדורסל מדבר לראשונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמישה חודשים מאז שנכנס לתפקיד יו"ר איגוד הכדורסל, החליט היום (שלישי) דני חלוץ לדבר לראשונה: על האיגוד הקורס כלכלית, על עתיד הכדורסל בישראל, על מאמן הנבחרת הבא ועל ההאשמות החמורות בשחיתות.

אך תחילה, איך כלל הגיע רב אלוף במיל' למשרד בקומה השלישית בשדרות יהודית. "פנה אלי חבר, העלה הצעה, שמעתי ממנו על מה מדובר", מספר חלוץ, "התלבטתי שבוע־שבועיים, נתתי אור ירוק לבדיקת המשך ומכאן זה התחיל להתגלגל. עשייה ציבורית היא חלק מהוויית החיים שלי, מגיל 18 ועד היום".

אבל למה דווקא כדורסל?
"משך שנים אני יושב ורואה משחקים. כשהייתי חולוני צעיר הייתי הולך לאולם הפחים - שהיה נטול גג - ורואה משחקים. היה לי מינוי במשך 15 שנה למשחקי מכבי תל אביב, עד שהגעתי לתפקידים בכירים ולא יכולתי להתחייב להגיע בימי חמישי להיכל. אני עושה ספורט באופן חובבני, כולל לשחק כדורסל עם החבר'ה. אני אוהב ספורט, אוהב לראות התרגשות של ספורטאי מנצח, אוהב את הכדורסל כמשחק כדור. חשבתי שאפשר לעשות משהו, כי הכדורסל משפיע על הנוער. אני רוצה שכל ילד שמתעורר בבוקר יחשוב על כדורסל, שהכדורסל יהיה האטרקציה מספר אחת לכל צעיר במדינת ישראל. אם אני מסתכל 20 שנה קדימה, זה החזון".

חלוץ. "צריך לדעת איזה שחקנים לבחור, גם מבחינת הערכים, שמלווים אותנו גם מחוץ לפארקט"צילום: שרון בוקוב

מה עשית מאז שנכנסת לתפקיד לפני חמישה חודשים?
"בחודש־חודשיים הראשונים לא עשיתי כמעט כלום. התייצבתי חמישה ימים בשבוע, ישבתי ודיברתי עם כל מיני סמלי כדורסל, ומצאתי שהתיאור הוורוד יחסית שנמסר לי אינו מדויק, בעיקר בסוגיית הסדקים, היריבויות והאמוציות".

איגוד הכדורסל זה פוליטיקה. זה היה ידוע מראש
"לא התעסקתי בזה. כשהסתכלתי על ספורט, לא צפיתי באמוציות של האיגוד. אני לא קורא כל בוקר על תככי ענף כזה או אחר. מצאתי שיש הרבה יריבויות, חלקן ענייניות - רובן לא. מצאתי באיגוד ביקורת שרובה לא מעשית. הרבה תלונות בתקשורת מצד חברי הנהלת האיגוד".

אז מה עשית?
"הקמתי את ועדת ההתקשרויות, התחלתי לכתוב נהלים, פתחתי מכרזים חדשים - לביטוח, לנסיעות לחו"ל, למשרת היועץ המשפטי, לרואה החשבון - הסדרתי את היחסים והחובות עם המינהלת, חתמנו על הסכם שיווק עם הטוטו.

"באפריל־מאי, כשאריק שיבק יסיים תפקידו, נמנה ראש אגף מקצועי חדש. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לעמוד בהוצאה הנוכחית, זה גדול על האיגוד. נוסף על כך, יש את הדברים הקטנים. בחודשיים הראשונים ביקשתי שכל צ'ק שעובר באיגוד, אני רוצה לחתום עליו".

כמה מזמנך אתה מקדיש לאיגוד?
"יום כן, יום לא. אני נמצא הרבה שעות, זו כמעט חצי משרה. אני עושה יותר ממה שיו"ר צריך לעשות. באיגוד סירסו את תפקיד המנכ"ל, אין לו את השליטה מא' ועד ת' על כל ביצוע מדיניות ההנהלה, אז היו"ר נשאב לעיסוקים היומיים. צריך לשנות את זה".

הועלו בשנים האחרונות חשדות למעשים פליליים באיגוד. כשנכנסת לתפקיד, ציפו לניקוי אורוות. למה זה לא קרה?
"אילו חשדות פליליים? זה לא כצעקתה, אומרים 'זאב, זאב', על כל צעד וצעד הרימו את דגל השחיתות ואני לא מצאתי אפילו עדות אחת לכך שאנשים לקחו כסף ציבורי והכניסו לכיס. האם היתה התנהלות שלא על פי הסרגל, מכרזים שלא בדקו אותם עד תומם? כן. אבל לא מצאתי לצעקת השחיתות סימוכין. כל מי שחושב אחרת, שיילך למשטרת ישראל. אני לא חוקר".

שיבק. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לעמוד בהוצאה הנוכחית"צילום: אי-אף-פי

מבקר המדינה מגבש דו"ח חמור על התנהלות האיגוד, מה אתה מתכוון לעשות עם זה?
"דו"ח מבקר המדינה לא מציין שום דבר שקשור לשחיתות. ענינו למה שנדרש, המבקר אמור להוציא דו"ח סופי. כל מה שהמבקר ירשום כהמלצה - יבוצע. אם ההערות תצבענה אפילו על ריח של שחיתות, בוודאי שנטפל. מתוך הטיוטה לא מצאתי שזה הכיוון".

מה דעתך על ליגת העל ועל תפקוד המינהלת?
"ליגת העל היא זו שמשמשת כמודל לחיקוי והזדהות לענף הכדורסל. אני רוצה שנער צעיר יראה את המיקי ברקוביצ'ים, דורון ג'מצ'ים ועודד קטשים מול עיניו. אני רוצה שחקנים ישראלים. לליגה יש תפקיד לתת לשחקן הישראלי במה. דווקא בשנה האחרונה עשו תפנית, הישראלים מקבלים יותר דקות ובאים לידי ביטוי".

האם יש סיכוי שאיגוד השופטים יעבור להיות תחת המינהלת כפי שהיא דורשת?
"איגוד השופטים היה ויהיה חלק מהאיגוד. כפי שאני לא מבקש ששופט התעבורה יהיה תחת אחריות האזרחים בגלל שהם מממנים את משכורתו, כך ליגת העל לא יכולה לבקש בגלל שהיא משלמת אגרת שיפוט להיות אחראית על השופטים. יש לה זכות להעביר ביקורת, אבל השופטים מקבלים ממני גיבוי מלא. מותר לעשות טעות, אבל לא צריך לתלות בכיכר העיר, אני לא אתן לזה יד. אם יש טעויות, צריך לעשות תחקיר על אירועים ולראות איך מתקנים לפעם הבאה. החוכמה היא לא לעשות את אותה טעות פעמיים".

בנושא קרוב, בעיית השיווק והמיתוג של כדורסל הנשים זועקת, אבל ויתרת על תפקידך כדירקטור במינהלת הנשים
"בגלל כללי הדירקטוריון לא רציתי להיכנס במקום מישהו אחר. למינהלת הנשים קשה יותר באופן טבעי, אבל אנחנו חסידי שוויון וצריך להגביר דרמטית את האטרקטיביות של כדורסל הנשים, כי ספורט ללא קהל אינו מושך. המינהלת קיימת רק שנתיים, קשה לראות שינוי בזמן קצר".

האם יש לך מועמד לאימון הנבחרת?
"יש לי מועמד, אבל אני שומר אותו לעצמי בינתיים. לפני שמדברים עם המועמדים, צריך לקבל משוב מהם, אם הם רוצים. יש במדינה מספר מאמנים ראויים לעמוד בראש הפירמידה. כל המאמנים שמצליחים והצליחו נמצאים על השולחן".

מי יקבע את זהות מאמן הנבחרת - אתה או הוועדה המקצועית?
"הוועדה המקצועית בתיאום מלא אתי. אני מאמין שהמשקל שלי בבחירה יהיה כבד".

בלאט. "אם מאמן נוהג בדרך אחרת צריך לשאול מה הגדירו לו מעסיקיו"צילום: אי-אף-פי

לאיגוד יש תקציב קטן ולוחץ. מה לגבי שכר למאמן ראוי?
"בעיניי, להדריך נבחרת לאומית הוא ערך חשוב יותר משכר. מי שישים את המשכורת כתנאי, כדאי שבכלל לא יבוא לכאן. שכר לא יהיה המרכיב הראשי בדיון, זה יהיה הנושא האחרון. לפני השכר יש ערכים. וכן, אני לא מתבייש להגיד - יש ציונות. לכן נחתים מאמן ישראלי, כי אם נביא מאמן זר השכר יהיה הנושא הראשון".

הוזכר בתקשורת כי אתה תומך במועמדותו של דייויד בלאט. היתה השנה ביקורת רבה על הזהות הישראלית של מכבי תל אביב. בתור מי שאמור לתמוך בכדורסל ובשחקן הישראלי, מה דעתך?
"אני לא עוסק בקבוצה מסוימת, אלא במאקרו. מצד שני, אם מאמן נוהג בדרך אחרת צריך לשאול מה הגדירו לו מעסיקיו כהישג הנדרש ממנו, איזו מדיניות הוכתבה לו. כשבוחרים מאמן, השאלה הראשונה היא אם הוא יודע לאמן ויודע לחבר שחקנים".

בחודשים האחרונים צצו מספר תקריות: מועדונים שלא הסכימו לשחק מול קבוצה מעורבת של בנים ובנות, או קבוצה יהודית שמעבירה משחק מול קבוצה ערבית למקום אחר. מה המדיניות שלך בנושא?
"לא תהיה באיגוד אפליה על כל בסיס: גזע, דת ומין. משחקים יתקיימו בכל מקום: בתפוח, יצהר וקרני שומרון. ענף הכדורסל מתעסק בכל מה שקשור לכדורסל, בכל מה שקשור לפוליטיקה יתעסקו אחרים. האיגוד נתן ברכתו לקבוצות מעורבות, אבל צריך לכבד את כל הצדדים. אם יש כאלה שקשה להם בגלל אמונתם, צריך לכבד גם את זה. עלינו למצוא את הדרך לא להביא עימותים מעולמות אחרים למגרש הספורט. אנחנו עוסקים בספורט, לא במלחמות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ