פיני גרשון הוצג כמנהל המקצועי באיגוד: "יש בכדורסל הישראלי הרבה דברים שאפשר לשפר"

"תמדדו את ההצלחה שלי על ידי כמה שחקנים קידמתי", ביקש "איש המקצוע מספר 1" עם כניסתו לתפקיד. עודד קטש צפוי להתמנות למאמן נבחרת העתודה

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

לראשונה מאז פתח בקריירת אימון לפני 11 שנה, עודד קטש עשוי להצטרף לאיגוד הכדורסל. מאמן הפועל תל אביב, שדחה בעבר הצעה לאמן את נבחרת הנוער, קיבל לאחרונה פנייה מהמנהל המקצועי החדש באיגוד, פיני גרשון, להדריך את נבחרת העתודה - והסכים עקרונית. "אני מייעד את קטש לעתודה, עודד מבחינתו רוצה לאמן כדורסל. עודד עבר מספר מאמנים כשחקן בקריירה שלו, הוא יכול לקדם את השחקן הישראלי", אמר גרשון במסיבת עיתונאים ראשונה מאז מינויו.

יו"ר האיגוד עמירם הלוי הציג את גרשון: "אני שמח מאוד להיות שותף בהגעתו של פיני גרשון לעמדת איש המקצוע מספר 1 בכדורסל. בן אדם עם רקורד ונסיון כשל פיני יעזור לנו בקידום הכדורסל - מפרחי הספורט עד לנבחרות ישראל, כשבתווך כל הליגות, איך בונים דור צעיר ואקדמיה, מה קורה לנוער שמסיים גיל לנוער. לפיני תהיה הרבה עבודה".

גרשון לא חשש מלהצהיר על מטרות: "התפקיד הוא רציני מאוד. יש בכדורסל הישראלי הרבה מאוד דברים שאפשר לשפר. אני פה כדי לשמוע הכל ולעשות את הכי טוב כדי שהכדורסל בעוד מספר שנים ייראה וישוחק יותר טוב. שיהיה בסיס רחב יותר, שנוכל למצוא יותר שחקנים מכמות גדולה יותר. אנחנו לא הולכים להיות אלופים, אבל רוצה שיהיו הרבה אלפים. ברגע שנרחיב את הפירמידה מלמלטה יהיו בנבחרת ישראל ובליגה יותר שחקנים ישראלים טובים יותר. זו דרך עבודה יסודית מאוד בבסיס הפירמידה. העבודה פה היא לא רק ללכת לאקדמיה ולראות משחקים - עין בוחנת תוכל למצוא שחקנים שפוספסו. צריך לעשות פה גם יותר מאמנים, לשלוח אותם להשתלמויות. נבנה פה מסגרת טובה של מאמנים. אני מקווה שבנבחרות יהיו מאמנים טובים, שהעוזרים שלהם יהיו עוד יותר טובים. מהבסיס הזה ייצא המאמן הבא של הנבחרת. העבודה החשובה היא מלמטה. אני אתווה דרך ואקבע שיטה איך השחקנים ישחקו, מפרחי הספורט ועד הנוער ואולי עתודה. נצטרך לקבל החלטה חשובה מאוד בנושא האקדמיה, צריך שיתוף פעולה עם האגודות".

לדבריו, עוד לפני שנכנס רשמית לתפקיד כבר החל גרשון לעבוד. "הייתי איפה שאני צריך להיות, אני כבר עובד חודש ומשהו. גם אם לא היו מעסיקים אותי ומבקשים ממני לעזור, הייתי עושה  את זה. בנבחרת הבוגרת הייתי ברוב האימונים ועזרתי. כבר הייתי בשני מבחנים של טרום קאדטים בבאר שבע ובתל אביב ובאקדמיה".

על העובדה כי הוא חוזר לעבוד באיגוד לראשונה זה 19 שנה, אז אימן את נבחרת העתודה, אמר גרשון: "ב-1996 ישבתי פעם אחרונה פה, ואבנר קופל אז נציג בית"ר בוועדה המקצועית אמר לי: 'נכשלת בעבודתך'. תראה כמה שחקנים יצאו מהנבחרת הזו. יש לי בקריירה יותר שחקנים ישראלים שהייתי שותף להצלחה שלהם מאשר אליפויות - משמוליק זיסמן ועד אחרון השחקנים שאימנתי. אל תמדדו את ההצלחות שלי בתארים שלקחתי, תמדדו את ההצלחה שלי בכמה שחקנים עזרתי להם להתקדם. מקווה שבעוד 10-5 שנים מספר השחקנים בגילים הנמוכים יגדל ואעזור להם להיות שחקני ליגה ושחקני נבחרת מצטיינים. כשהקארד יהיה רחב יותר, לא נצטרך לחפש שחקנים בפינטצה לנבחרת ישראל. אני חצוי אם הצלחה היא לעלות דרג או לייצר יותר שחקנים לנבחרת הבוגרת. יש לנו מגבלות של שחקנים, במבנה גוף ובמגבלות בטחוניות. עם מה שיש לנו צריכים לעשות את הכי טוב".

על חלוקת העבודה בין האיגוד למכבי תל אביב, בה הוא משמש כעוזר מאמן, הוסיף גרשון: "המועדון אישר לי לעבוד, שמעון (מזרחי) יודע בדיוק מה אומר התפקיד. כנראה שיהיה לי זמן. בקיץ, במקום ללכת לים, אעבוד באיגוד הכדורסל. העבודה פה היא כמעט יומיומית. נפגשתי השבוע גם עם יו"ר הוועדה המקצועית וגם עם מאמנים. גיא (גודס) עושה עבודה קשה מאוד ולא משאיר לי הרבה. כשהייתי מאמן העוזרים שלי עבדו. עכשיו כשאני עוזר, המאמן עובד קשה. אם יש ניגוד עניינים בין מכבי לאיגוד הכדורסל יהיה אסור לי להשתתף".

את הביקורת הקשה שהבשמיע בעבר על השחקנים הישראלים הסביר עתה: "אני יכול לעזור ללא מעט מאמנים צעירים לעשות שחקנים טובים יותר. אם נמצא את השחקנים ויעבדו איתם לא נכון, לא נקדם את השחקן הישראלי. תמיד אמרתי שאין מספיק שחקנים ישראלים לחוק הרוסי. גם היום אין 48 שחקנים ברמה שווה. גם מאמן הנבחרת ישמח אם יהיו לו יותר מ-15-14 שחקנים לבחור מתוכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ