מינהלת כדורסל הנשים עתרה לבג"צ: "המועצה להסדר ההימורים בספורט יוצרת אפליה קיצונית על רקע מגדר"

לטענת יו"ר המינהלת, איריס שטרק, ליגת הגברים בכדורסל מתוקצבת פי 28 ממקבילתה בנשים. בין הנתבעים שלושה משרדי ממשלה, ועדת הכספים של הכנסת וההתאחדות לכדורגל

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת
אריה ליבנת

מינהלת ליגת העל לנשים בכדורסל הגישה הבוקר (שלישי) עתירה לבג"צ בגין אפליית ספורט הנשים בכלל וכדורסל הנשים בפרט. באמצעות עורכי הדין אורי קידר ואורי כהנא תובעת המינהלת את המועצה להסדר הימורים בספורט, משרדי הממשלה שאחראים עליה (אוצר, תרבות וספורט ושוויון חברתי) וכן את ועדת הכספים של הכנסת, ההתאחדות לכדורגל, מינהלת הליגה בכדורסל גברים, איגוד הטניס, איגוד הכדוריד, המועצה הלאומית לספורט והמועצה לקידום ספורט נשים.

לטענת יו"ר המינהלת, איריס שטרק, "חלוקת תקציבי המועצה להסדר ההימורים בספורט יוצרת אפליה קיצונית על רקע מגדר". מכספי השיווק שמחלקת מועצת ההימורים מקבלות ליגות הגברים בכדורגל ובכדורסל 100 אלף שקל, בעוד ליגת הנשים המובילה חצי מיליון שקל בלבד - אשר לטענת שטרק צריך להילחם עליו כל שנה מחדש. "ליגת הגברים בכדורסל עצמה מקבלת פי 28 מליגת הנשים. קבוצת גברים מקבלת בין 2 ל-4 מיליון שקל, ואילו קבוצת נשים מקבלת בין 130 ל-240 אלף. בכדורסל גברים יש תמריץ על שיתוף ישראלים בסך 3 מיליון שקל ותמריץ השתתפות באירופה, דברים שלא קיימים בכדורסל נשים", הוסיפה. כמו כן, טוענת שטרק כי התקציב של מועצת ההימורים לכדורגל אמנם צומצם מ-80 ל-56 מיליון, אבל הכסף חוזר דרך הוצאות שיטור וסדרנות.

כדורסל נשים

עו"ד קידר, שנרתם עבור התיק בהתנדבות, הסביר כי לעתירה יש שתי רגליים: זכות טריוואלית לשוויון מגדרי ומנגנוני הדרה. "נשים עוסקות באופן חובבני בספורט לא פחות מאשר גברים, אולם כשעולים בפירמידה נשים הולכות ונעלמות כי הכסף הולך לגברים והתקשורת מתעניינת יותר בהם", טוען קידר, שמוסיף כי "יש המון כסף, אבל במטה קסם הוא נעלם ומתגלה מחדש. חבר דירקטוריון במועצת ההימורים אמר בישיבה לפרוטוקול כי זה ישראבלוף וזה בניגוד לחוק. כל מטרת ההסדר היא אפליית נשים. יש מועדון סגור של גברים כדורגל וכדורסל שמנהלים את העסק ומחליטים מי יקבל את הכסף. זה מנגנוני הדרה".

מועצת ההימורים הגיבה לעתירה: "הטוטו מתקצב את הספורט בישראל בהתאם לאמות מידה שקבעה ועדה ציבורית. באמות מידה אלה, יש העדפה מתקנת דווקא לספורט הנשים. בנוסף, הטוטו מממן את פעילות המועצה לקידום ספורט הנשים – אתנה, במשרד התרבות והספורט, בסכום של 101.5 מיליון. הסכמי השיווק שהטוטו חותם מול גופי הספורט השונים, מתבצעים בהתאם לשיקולים עסקיים ומסחריים בלבד. טענות דומות שהעלה בנושא איגוד הכדורעף, נדחו לאחרונה על ידי בג"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ