בלוג כדורסל הנשים

אלופה שאיבדה לגמרי את הדרך, ללא כיוון וערכים

דווקא בעונה שאין קבוצה שמסוגלת להתמודד מולה תקציבית, שיחררה מכבי אשדוד רסן והחתימה שמונה זרות. וגם: מהו סוד הקסם של בנות הרצליה והמאזן המושלם של ראש עיריית חולון

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שי דורון
שלוש הישראליות היקרות בליגה בקבוצה אחת? למה לא. שי דורוןצילום: שרון בוקוב
אריה ליבנת
אריה ליבנת

1. בסימן טוב ומזל טוב, נסגרה ביום שני תקופת ההעברות בליגת העל לנשים. בעוד בליגות הגברים - על ולאומית - הדד-ליין להעברות הוא חמישה מחזורים לסיום העונה, אצל הנשים הוא שני מחזורים לסיום. בזמן שבליגת העל לגברים מותר לרשום בטופס המשחק חמישה זרים ושמונה בעונה כולה, אצל הנשים מותר עד שלוש זרות בקבוצה, נוסף על שש החלפות בעונה. כלומר, עד תשע זרות בקבוצה אחת.

לזכות הליגה ייאמר שלמרות החוקים המתירניים, בעונה עצמה נרשמו שינויים מינוריים. רמת חן, הרצליה, רמת השרון וירושלים לא החליפו אף זרה. חולון, פתח תקוה וראשון לציון (שנפרדה גם מאשלי שילדס) החליפו זרה אחת. לגיטימי. ירושלים נפרדה מאסיה טיילור ושלחה את דייזי פדר לרמת חן, הרצליה הוסיפה את נוגה ארמי הצעירה, וזהו. לא שכחנו את אשדוד. למעללים שלה העונה מגיעה נקודה נפרדת.

2. החמאנו בשנים האחרונות פעמיים לאשדוד: פעם אחת על הצטרפותה לצמרת אחרי שנים של קרבות בין רמלה לרמת השרון, ופעם שנייה על החזרת העניין לענף עם ההגעה לחצי גמר היורוקאפ. העונה, נדמה כי האלופה איבדה לגמרי את הדרך, הכיוון והערכים שלה.

וזה קורה דווקא בעונה בלי רמלה, כשאין קבוצה שמסוגלת להתמודד מולה תקציבית ולמנוע ממנה, למשל, להחתים בקיץ את שלוש הישראליות היקרות ביותר. כל המהלכים שעשתה אשדוד חוקיים, אבל הם מכווני תארים, בלי להתחשב בקהל אוהדיה ובליגה כולה.

טנישה רייט
שמונה בום. טנישה רייטצילום: לירון מולדבן / ליגת אתנה ווינר

אשדוד נתנה פור לליגה כשפתחה את העונה עם שתי זרות זולות באופן יחסי, אשלי האוטס ואולינקה סאני. אליסון הייטוואר הפצועה הוחתמה אף היא בקיץ, מתוך כוונה לשלבה לקראת נובמבר, אך שוחררה טרם פתיחת העונה. רק במחזור השביעי צירפה זרה שלישית, מוניק אוליבר. בחג המולד שיחררה הקבוצה את סאני והאוטס, שבעונה שעברה זכתה עם הקבוצה באליפות. במקומן הגיעו טנישה רייט המנוסה והטובה ותרסה פלאיסנס הצעירה, היישר לרבע גמר הגביע ברמת השרון. אחרי שעברו את המכשול המפחיד, הרגישו באשדוד שאפשר לשחרר את סאני. כשהגיעו לצמד משחקים חשוב בסיבוב השלישי מול רמת חן והרצליה, צירפו את קריסמה פן. מי אמר שרק מכבי תל אביב מחתימה שחקנים לשני משחקים?

במקביל, נחלשה פלאיסנס ומעמדה התערער עד כדי שלא היה ברור מי תשוחרר - היא או פן. לבסוף פן הלכה. במקומה הגיעה קארה ברקסטון, סנטרית עם רקורד עשיר ובהתאם לכך גם עם שכר גבוה, אבל רק לשלושה חודשים. אשדוד לא רצתה להיות פראיירית כמו הרצליה, שמשלמת למישל סנואו היקרה שכר על עונה שלמה. "בושה. חבל על כספי ציבור. איך אפשר להתחבר לקבוצה כזו", נכתב באחד הטוקבקים בידיעה שעסקה באשדוד. 

מגיע או לא מגיע, בסופו של דבר התוצאות נקבעות על המגרש. אם השחקניות והמאמן יהיו מספיק טובים בפלייאוף, אז אשדוד מהמקום השלישי בליגה הרגילה תזכה באליפות ואולי גם בדאבל. לא בטוח שזה יקדם את הליגה. עד שקבוצות הבינו שכדי ליצור הזדהות עם קהל צריך להחזיק סגל במשך עונה שלמה, שגם כך קצרה מאוד, הצלחה של אשדוד תגרום להן בשנים הבאות לנסות לחקות אותה עם החתמות של זרות עד חג מולד והבאה של זרות יקרות למאני-טיים.    

הדר גוטין
ה-MVP האמיתית. הדר גוטיןצילום: עודד קרני / ליגת אתנה ווינר

3. בסיום משחק הניצחון החשוב ברמת השרון, ניגשה מישל סנואו לעמדת הראיונות של ערוץ הספורט. כל חברותיה בבנות הרצליה ניגשו אף הן קרוב לעמדה כדי לחגוג עמה. "אנחנו עושות את השוק הזה בערך מתחילת העונה. יש אצלנו הרבה צחוקים בחדר ההלבשה", סיפרה הקפטנית ליעד סואץ-קרני. את המעטפה ובה שובר לנעלי ספורט מסרה השחקנית הגדולה להדר גוטין. "את ה-MVP האמיתי, אני כל כך גאה בך", היא אמרה בהתרגשות למי שנתנה משחק מצוין עם שמונה נקודות. אחדות כזו אין בהרבה קבוצות, אין זה פלא שהרצליה עומדת לסיים את הליגה במקום השני.

4. שלוש שנים ברציפות (1983-1981) סיימה מכבי רמת חן עם המאמנים חוקי ניר ומומו לוצקי במקום השני אחרי אליצור תל אביב. בתקופה ההיא עדיין לא הונהג פלייאוף בליגת הנשים, ורמת חן התנחמה בסגנות. ב-2003/04 עם אלי רבי וב-2005/06 עם שיקי פלח טיאטאה רמת חן בחצי הגמר את חיפה/מוצקין של עדן ענבר 0-3 והפסידה בגמרים 3-1 לאליצור רמלה הגדולה של טל נתן ולהפועל תל אביב המפתיעה של רועי אייזנברג, בהתאמה.

העונה חוגגת רמת חן, הקבוצה הוותיקה בענף, 40 שנה בליגה הבכירה. עדיין אין לה אליפות, אבל לראשונה היא מסיימת את הליגה הסדירה במקום הראשון. זהו הישג אדיר ליו"ר אורה גלזר שניצלה את ההתפרקות של רמלה כדי לבנות קבוצה חזקה מהרגיל ולמאמנת שירה העליון שאחרי חמש שנים נחמדות בהפועל ראשון לציון, מוליכה את הליגה בפער של שלוש נקודות. רמת חן מובילה את הליגה בקליעה (77.8 נקודות) ובספיגה (64.8). ימים יגידו אם לארון שמכיל שלושה גביעים (1981, 1983 ו-2008) תצטרף צלחת ראשונה.

שירה העליון במהלך פסק זמן של מכבי רמת חן, ואורה גלזר, יושבת הראש של המועדון, מאחוריה
"הפסדנו משחק הראשון כתוצאה מהזכייה בגביע אבל מאז השתלטנו על הסידרה", סיכמה המאמנת שירה העליון"צילום: עודד קרני / ליגת אתנה ווינר

5. במחצית הקרב נגד הירידה מול הפועל פתח תקוה, הובילה אליצור חולון 36-41. לפתע פתאום הפציע ראש עיריית חולון מוטי ששון. עם רוח גבית שנשבה מאחורי הספסל, לחולון כבר היה הרבה יותר קל לשייט ל-61-80. "זה משחק שלישי שראש העירייה מגיע. בכל המשחקים ניצחנו", מספר המאמן רועי אייזנברג. יכול להיות שאם היה מגיע לכל המשחקים, חולון היתה מוליכה את הליגה? בלעדיו המאזן שלה 14-3. 

אחרי המשחק פנה ששון לאטוניה נינגיפה ואמר לה: "אני רוצה אותך כאן גם בשנה הבאה". הפורוורדית המצוינת חייכה והפנתה אותו למנחם ויידהורן. "תחתים אותה, עכשיו!", הורה ששון ליו"ר הותיק. אחר כך הוא ראה את ג'מירה פאולקנר וביקש אותו דבר לגביה. מבין כדורסל, ראש העירייה. הרכזת שהגיעה באמצע העונה היא אחד הסטילים הגדולים בליגה.

6. אגב ששון, המעורבות של ראשי עיריות בליגה לנשים הולכת וגוברת. ראש עיריית רמת השרון הנבחר אבירם גרובר לא רק שלחץ את ידי השחקניות במשחק מול הרצליה, הוא אף החליק כיפים לשחקניות בעת עלייתן לפארקט. ורגע לפני פתיחת המשחק טרם עלה ליציע, נתן כיף אחרון ביחד עם כל הצוות.

מוטי ששון
"תחתים אותה!". מוטי ששוןצילום: ניר קידר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ