אריה ליבנת
אריה ליבנת

אם משרד החינוך היה עורך בסוף השנה מבחן ארצי באנגלית לכיתות ה', ה' 1 בבית הספר "תל"י הרי אילת" היתה מועמדת לזכות במקום הראשון. הכיתה הזו קיבלה השנה את החיזוק הטוב ביותר: קאליף ווייאט, הגארד האמריקאי של הקבוצה המקומית. "ביקשנו השנה מקאליף לבוא להעביר שיעור באנגלית", מספר מנהל הפועל אילת, אלכס שטנדל, "אחרי כמה שבועות המנהלת שאלה אם שלחנו אותו שוב. התברר שבלי שנבקש ממנו, הוא הגיע לבית הספר במשך כמעט סמסטר שלם ותיפעל ביחד עם המורה לאנגלית את כיתה ה' 1. הוא אמר: 'יש לי אימון בשש בערב, מה אני יכול לעשות עד אז?'".

לקראת סוף שנתו השנייה באילת, מספר ווייאט על אהבתו הן להנהלה, הן לעיר והן לתושביה. "אני נמצא כאן עשרה חודשים בשנה ובעצם החיים שלי כאן. היה כיף לבוא לבית הספר. אני מדמיין כמה כיף היה יכול להיות עבורי כילד בכיתה ה' אילו כדורסלן היה בא ללמד אותי. ניסיתי לעשות כמה שאני יכול וגם ליהנות מזה".

ווייאט נהנה גם על המגרש. אשתקד, במשחק החמישי ברבע גמר הפלייאוף, קלע שמונה שלשות ו־35 נקודות על הראש של מכבי חיפה. ביום הולדתו ה־24 החל הקאמבק האילתי בסדרה מול מכבי תל אביב, בסיומה נבחר לחמישיית העונה. בסדרת הפלייאוף העונה מול עירוני נהריה קלע רק 3 שלשות מ־20 ניסיונות, אבל הזריקה ה־21, 8.9 שניות לסיום, סגרה סוויפ, העלתה את אילת לפיינל־פור ושוב העניקה לו מקום בחמישיית העונה; היחיד פרט לליאור אליהו שעושה זאת שנתיים ברציפות.

"התחלתי לשחק כדורסל עוד לפני שאני זוכר את עצמי, בעקבות אחי", מספר ווייאט, "מאז שהייתי צעיר תמיד הייתי סקורר. לקלוע זה הכיף שלי. יש לי ביטחון לקחת זריקות קשות. כשמגיע המאני־טיים אני לא חושב שזה מאני־טיים. אני רק חושב שאני רוצה לנצח ויש לי ביטחון לקחת את הזריקה ולקלוע אותה".

הצוות שמנהל את הפועל אילת מאוהב בו. "הוא איש מדהים, נשמה טובה", אומר היו"ר מוטי אמסלם. שטנדל: "הוא רגוע מאוד, נינוח, די מופנם ואפילו ביישן. הוא אחד שיעשה כל מה שאתה מבקש ממנו בלי הסתייגויות. כשלה־קווינטון רוס נפצע והוא נסע לבקר אותו, ביקשתי ממנו לקנות לו בדרך שישיית מים, הוא עשה זה בכיף. הוא קהילתי, לא מנותק. בהתנהגות שלו הוא כמו ישראלי שמבין את הערבות ההדדית, הוא חבר לקבוצה. איך שהתחיל הפלייאוף, הוא היה הראשון שעלה להתאמן. הוא הכוכב שלנו, אבל אין לו מניירות של כוכב. הוא אהוב מאוד בחדר ההלבשה, הוא ספורטאי ודוגמה אדירה".

הפועל אילת מעפילה לפיינל-פורקרדיט: מינהלת הליגה

הרומנים של ווייאט עם מאמנים קצת יותר מורכבים. מאמנו במכללת טמפל, פראן דאנפי, סיפר כי "בהתחלה לי היתה את הדרך שלי ולו היתה את הדרך שלו. הוא עשה יותר מדי מתיחות לפני אימונים, איחר לביקורים אצל הצוות הרפואי, ההגנה שלו היתה עצלה ולא ממושמעת". רק בעונה האחרונה, אמר דאמפי, ווייאט "יישר איתי את הקו והתחלנו להעריך זה את זה". ווייאט מאשר: "ביחסים עם המאמן היו עליות וירידות. הייתי צריך ללמוד ולהתבגר"

גם באילת לא הלך לו חלק עם מאמנים. דן שמיר, שהביא אותו, לא הצליח למצוא את ההרכב שיביא לידי ביטוי את הכשרון של ווייאט ביחד עם אפיק ניסים. בחצי גמר הגביע מול הפועל ירושלים הוא פתח עם שניהם על הספסל, אילת הובסה ושמיר פוטר. ווייאט: "אפיק שחקן נהדר, קלע נהדר. אנחנו די דומים, שנינו רוצים לקלוע, שנינו יכולים גם להועיל לקבוצה וגם לפגוע בה. לא אומר שאני שחקן הגנה גרוע, אבל שנינו צריכים עזרה בהגנה. בסופו של דבר זה משחק קבוצתי וגם כשאני קולע 30 נקודות זה בגלל שהחברים שלי איפשרו לי לקחת זריקות. באותה מידה, אם לשחקן יש בעיה בהגנה, הקבוצה צריכה לעזור לו".

אריק שיבק, שהגיע באמצע העונה שעברה, מצא את הנוסחה שתעזור לווייאט וניסים להוביל את אילת לגמר הפלייאוף. עודד קטש, שהחליף את שיבק חמישה משחקים לתוך העונה הנוכחית, ביקש בשלב מסוים לחתוך את ווייאט ולהביא במקומו את טיילור באטל. "כך פורסם בתקשורת, אבל זה לא היה מוחשי", טוען קטש, "עברנו תקופה לא קלה, הקבוצה היתה בסיטואציה שהיה צריך לשנות. כולנו אוהבים את קאליף, אבל הוא ואפיק דומים מדי בתכונות. הוא שחקן מוכשר מאוד, חכם מאוד, מבין את המשחק בצורה מרשימה. הוא מאלו שאתה בא להגיד להם משהו וישר מהנהנים כי הם מבינים. הוא גם מהסקוררים שיודעים למסור. אני מת עליו".

ווייאט מספר על מערכת היחסים עם קטש: "בהתחלה היו בעיות, היו שמועות שהוא לא רוצה אותי יותר. הייתי בדיכאון תקופה מסוימת, במשך שבועיים לא דיברנו בכלל, אבל בסופו של דבר זה עבר לנו. הוא לא הלך לשום מקום ואני לא הלכתי לשום מקום, פשוט עלינו על אותו דף. אני אוהב אותו, הוא דוחף אותי להיות שחקן טוב יותר".

עודד קטש. "היו בעיות, היו שמועות שהוא לא רוצה אותי יותר. הייתי בדיכאון תקופה מסוימת"צילום: נמרוד גליקמן

קטש מחדד את הקושי בהדרכת ווייאט. "הוא אחד המוכשרים שיש, אבל יש לו בעיות שעוצרות אותו מלהגיע לרמות הכי גבוהות. הוא צריך להתאמן יותר קשה וגם לקחת על עצמו יותר. אחת הבעיות שלו זה שכאשר דברים לא קורים כמו שהוא חושב או רוצה, הוא הולך הצדה, מסתגר ונעלם. הוא מאוד סגור ורגיש, אבל חי ונושם כדורסל".

בסופו של דבר, זו ההנהלה ששמרה על ווייאט במשך שנתיים. "מאמנים יכולים להגיד מה שהם רוצים, בשביל זה אנחנו נמצאים פה. לא נתנו לאף אחד לנגוע בו", מספר אמסלם, שמספר כי השקיע רבות בשיחות עם השחקן כדי שיישאר בקבוצה גם העונה. "הקיץ לא הלך כמו שתכננתי", מודה ווייאט, "לפני שהגעתי לכאן, שיחקתי קצת בסין ובדי־ליג. אילת זו הקבוצה האירופית הראשונה שלי. בקיץ היו לי כמה הצעות, אבל שום דבר שממש תפס אותי, אז החלטתי לחזור לאילת ולקוות להגיע לעוד פיינל־פור".

עכשיו ווייאט מקווה להגיע עם אילת לגמר נוסף. "כל הלחץ על ירושלים, אף אחד לא מצפה מאתנו לנצח", הוא אומר לקראת חצי הגמר הערב (21:05, ערוץ 1), "הצלחנו להגיע עד לכאן ועכשיו יש לנו משחק אחד של 40 דקות שהן לחיות או למות, ומה שיקרה יקרה".

אמסלם משתמש במונח דומה כשהוא מדבר על נחישותו להשאיר את הגארד לעונה שלישית. "קאליף יעשה את כל הקריירה באילת. הוא גם ימות פה, נעשה לו מצבה", הוא צוחק. לווייאט יש תוכניות אחרות. "הקיץ אני רוצה שוב לנסות להגיע ל־NBA. אם לא אצליח, אלך לקבוצה אחרת באירופה. אני אוהב מאוד את אילת, היא היתה עבורי כל מה שהייתי צריך כדי להתחיל את הקריירה האירופית. אני מקווה להגיע עכשיו למקום גבוה יותר".

לקראת שנת הלימודים הבאה, לכיתה ו' 1 בבית הספר תל"י הרי אילת דרוש דובר אנגלית ברמת שפת אם.

קרדיט: מינהלת הליגה

לקראת הפיינל־פור

מאזן בכל המפעלים: ירושלים 35–21 (62.5%), אילת 22–18 (55%)
מפגשים העונה: 2–1 לירושלים
מפגשי עבר בפלייאוף: 2–0 לירושלים ברבע גמר 1999, 2–0 לירושלים בגמר 2015
מובילים בירושלים בפלייאוף: סמית' 20.6 נק', 7.8 ריב' ו־4.2 אס', רולנד 14.8 נק', הולמן 12.8 נק' ו־5 ריב', אליהו 10.8 נק', 6.2 ריב' ו־3.8 אס'
מובילים באילת בפלייאוף: קיין 16.3 נק', ניסים 16 נק', וייאט 14.3 נק' ו־5.3 אס', אמינו 13.7 נק' ו־12 ריב', שמחון 12.3 נק' ב־58% משלוש
מאזן בחצי הגמר: ירושלים 7–11 (7–5 מול קבוצת שאינן מכבי ת"א), אילת 2–3
פיקנטריה: רם אליאספור, כיום שחקן אילת, גדל בירושלים. איליי הולמן, שחקן ירושלים, החל את הקריירה האירופית באילת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ