אחרי שניצחו בקרב נגד חוקי פיב"א, הכדורסלנים הדתיים יכולים לחזור להילחם על המגרש

שש שנים אחרי הפשרה שאפשרה לנעמה שפיר לשחק באליפות אירופה עם שרוולים מסיבות דתיות, ואחרי מאבק ארוך בהשתתפות ספורטאים מכל העולם, פדרציית הכדורסל העולמית סוף סוף עיגנה בחוקיה את האפשרות לשחק עם סממני לבוש דתיים

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כדורסל וחיג'אב
נערות מוסלמיות משחקות כדורסל במיניאפוליס, ארה"ב. שחקניות יוכלו ללבוש חיג'אב במשחקי כדורסל, בעוד גברים יוכלו לשחק עם כיפה או טורבןצילום: Jim Mone/אי־פי
אלעד זאבי

בבוקר יום שישי, 17 ביוני 2011, נכנס הנציג הצ'כי של פיב"א ללובי מלון "הולידיי אין" שבבידגושץ', פולין. בנוסף לפאה מפוארת, הוא היה חמוש גם בספר עב כרס. על סדר יומו הופיע עניין בעל חשיבות רבה, איפשהו בין שינוי אפשרי של גודל הכדור לדיון הפילוסופי "עתיד הכדורסל העולמי - לאן?". הרי זו התכלית של פיב"א: לעשות ימים כלילות עבור משחק הכדורסל. ואם מישהו צריך לסחוב את המהדורה המעודכנת של חוקי הארגון עד העיר השמינית בגודלה בפולין, יהי כך.

בשבועות שלפני כן הגיעו אותות מצוקה מהמזרח התיכון. הישראלים התעקשו על זכותה של אחת משחקניות נבחרתם להופיע לאליפות אירופה עם - אוי לעיניים - חולצה מתחת לגופיית המשחק. הם אפילו הרחיקו לכת עד כדי כתיבת מכתב זועם למזכ"ל פיב"א, הגשת בוררות ודרישת ערעור לקא"ס (בית הדין העליון לספורט). והרי חוק קוד הלבוש, מספר סידורי שקרכלשהו.1.4.2, מבהיר כי העניין אסור בתכלית האיסור. דובר פיב"א, סאקיס קונטוס, אף הבהיר בתגובה לשאילתא של איי-פי כי ההחלטה היא סופית, מאחר ש"חוקים תמיד צריך לכבד".

קצת יותר מ-24 שעות לפני פתיחת אליפות אירופה, בצד הישראלי הטילו את מלאכת המשא ומתן האחרון בהחלט על ראשת המשלחת אורנה אוסטפלד, מגובה במנהלת המשלחת טובה הופמן. הקפה הוגש, חיוכים מזויפים זרמו בשפע וכל דובר עברית ברדיוס של 100 מטר התגייס כדי להפעיל אזורית לוחצת על הנציג הצ'כי. האחרון הזיע, מלמל מתחת לשפם משהו על מה מותר ומה אסור, אבל האמבוש היה מתוזמן היטב. על השולחן הונחו האופציות - חולצה דקה בצבע גוף עם שרוולים קצרים ושרוול אלסטי, אלן-אייברסון-סטייל. הנציג הצ'כי גמגם קלות והתחייב לחזור בערב לאקט הסיום של הסאגה.

סביר להניח שנעמה שפיר, שבסך הכל ביקשה לשחק עם שרוולים מסיבות דתיות, מעולם לא חשבה שתדגמן את קולקציית השרוולים הראשונה בעולם. באותו לילה, בסביבות השעה 22:00, היה זה תורה למלמל בלובי. "סוף סוף זה נגמר", הפטירה אחרי שבפיב"א אישרו חריגה יוצאת דופן מהחוקים הנוקשים; הפשרה, קומבינה ישראלית-פיב"אית, כללה שני שרוולים אלסטיים מקופלים - אחד בכל יד - שיצרו פאטה מורגנה של שרוולים קצרים. באותו לילה, כך מספרים, הנציג הצ'כי ישן כמו תינוק. עולם הכדורסל ניצל מכאוס.

נעמה שפיר. מעולם לא חשבה שתדגמן את קולקציית השרוולים הראשונה בעולםצילום: ניר קידר

כמעט שש שנים חלפו מאותו לילה. שנתיים מתוכן, אם להאמין לפיב"א, אנשיה בחנו מכל כיוון את החוק שאוסר על פריטי לבוש באזור הראש - כגון חיג'אב, טורבן או כיפה - בזמן משחקים. בארגון חזרו וטענו כי החוק שנחקק לפני 20 שנה ואסר זאת מעולם לא שלל הבעת עמדה דתית, אלא נוצר במטרה להגן על בטיחות השחקנים; נוסחו, לפיו "שחקנים לא ילבשו ציוד שעלול לפצוע שחקנים אחרים", תומך בטענה הזו, אבל נכון ל-2017, לא נרשמה בספרי ההיסטוריה פציעה כתוצאה מהחלקת שחקן או שחקנית על חיג'אב במהלך משחק. מה שנרשמה ועוד איך בשנים האחרונות היא התנגדות פעילה למדיניות של פיב"א בנושא.

גם אם חכמי הארגון העדיפו לבהות בצבע מתייבש מאשר לעסוק בשינוי, אינדירה קאלו לא עמדה לאפשר להם לעשות זאת. מי ששיחקה בעבר כמקצוענית באירלנד ובבוסניה וכיום מאמנת כדורסל, יצרה את ההאשטאג #FibaAllowHijab ולאחר מכן אספה 130 אלף חתימות משחקנים בכל העולם שתמכו במטרה לאפשר לכולם לדבוק בדתם גם במהלך משחק כדורסל מקצועני.

"היו זמנים שרציתי לנטוש את המאבק, אבל באיזשהו שלב הבנתי שלא מדובר רק בי", סיפרה ל"מוטו", "יש כל כך הרבה שחקנים ברחבי העולם עם שאיפות דומות לשלי". לדבריה, הדבר הקשה ביותר באיסור לשחק עם חיג'אב היה שלמעשה אולצה לפרוש, אפילו לפני שהייתי מוכנה לעשות זאת. "זו הרגשה נוראית", אמרה, "אין דבר גרוע יותר מלהיאלץ לבחור בין אמונתך למשהו שאתה אוהב לעשות".

היא לא היחידה שנאלצה לפרוש בעקבות הקונפליקט הזה. לפני שלוש שנים, במשחקי אסיה בדרום קוריאה, נבחרת הנשים של קטאר ירדה מהמגרש במחאה אחרי שהחוקים של פיב"א ניצחו אותה - ולא יריבתה, נבחרת מונגוליה. המקרה עורר סערה, ובעיקר מודעות; הארגון Athlete Ally, ששם לו כמטרה לשים קץ להומופוביה בספורט ולחנך קהילות אתלטיות להתנגד לאפליה, החל לשתף פעולה עם Shirzanan, ארגון למען ספורטאיות מוסלמיות. בינואר השנה נחתה בתיבת הדואר של נשיא פיב"א, הוראסיו מוראטורה, מכתב שנחתם על ידי שמות מוכרים, ביניהם שחקניות WNBA רבות והטניסאיות לשעבר בילי ג'ין קינג ומרטינה נברטילובה. הנדון: ביטולו המיידי של האיסור על פריטי לבוש דתיים.

"אני מוסלמי, וחושב שלכל אחד צריכה להיות זכות לחבוש על ראשו מה שהוא רוצה", אמר בפברואר לאתר ה-NBA קנת' פאריד מדנוור נאגטס, שהיה חתום על המכתב, "בין אם הדת שלך מוסלמית, יהודית, קתולית או אפילו גותית - זה ממש לא משנה. צריכה להישמר לך הזכות לתמוך בדתך גם בזמן שאתה משחק כדורסל".

קנת' פאריד. "לכל אחד צריכה להיות זכות לחבוש על ראשו מה שהוא רוצה"צילום: David Zalubowski/אי־פי

בתחילת החודש, בקונגרס של הארגון בהונג קונג, הזכות הזו סוף סוף עוגנה חוקית גם על ידי פדרציית הכדורסל העולמית. שלוש שנים אחרי שחוק דומה אושר על ידי פיפ"א, 139 נציגים של פדרציות לאומיות אישרו כי שחקניות יוכלו ללבוש חיג'אב במשחקי כדורסל, בעוד גברים יוכלו לשחק עם כיפה או טורבן. "החוק החדש נוצר עקב העובדה שנהלי לבוש מסורתיים במדינות מסוימות לא התאימו לחוקים הקודמים של פיב"א בנושא", נמסר בהודעת הארגון, שזכתה לתגובות נלהבות.

"פיב"א הוכיחה את התחייבותה להכללה והפגינה גישה מתקדמת כלפי הסיטואציה", אמר מארק טייטום, סגן הקומישינר של ה-NBA וחבר בוועד המנהלים של פיב"א, "זה פיתרון שמוסכם על כולם וימשיך לפתח את המשחק ברמה הגלובלית". חברי קונגרס אמריקאים הצטרפו למקהלה, כמו גם דארש סינג', סיקי שהפך לכדורסלן הראשון ב-NCAA ששיחק עם טורבן. "אני מאושר מההחלטה, שמאפשרת לכולם לרדוף אחרי חלומם מבלי לסכן את אמונתם", אמר ל-IEworld, "אמור להיות קונפליקט אפסי בין דתך ליכולתך לשחק את המשחק".

החוק החדש ייכנס לתוקפו ב-1 באוקטובר, וידרוש כי "ציוד הראש" יהיה בצבע שחור, לבן או הצבע הדומיננטי של מדי המשחק. הוא לא יוכל להסתיר שום חלק מהפנים, ואסור שיכיל אלמנט בולט מעבר לצורתו הבסיסית. במקרה הזה אפילו לא יהיה צורך בתצוגת אופנה ערב פתיחת אליפות אירופה, מאחר שהמחקר האסתטי נעשה מבעוד מועד; מונה מוחמד, שחקנית סומלית-אמריקאית, סיפרה ל"אורלנדו סנטינל" כי לקחה חלק בפרויקט שמטרתו לעצב פריטי לבוש ספורטיביים בעלי מאפיינים דתיים, לרוב עבור ספורטאיות מוסלמיות. בין היתר נבדק חיג'אב שחור הדוק, שעונה על הדרישות של פיב"א.

"הגיע הזמן", בירכה על החלטת הארגון - ובמקביל השמיעה גם את הביקורת המתבקשת, "זה קרה כי ספורט הוא משהו שצריך להיות נגיש לכולם, ללא קשר לגזע, מין, מעמד או המקום ממנו אתה מגיע, אבל האמת היא שזה לא היה צריך לקחת כל כך הרבה זמן". באיזשהו מקום בעולם מגרד נציג של פיב"א בראשו ולא מבין על מה היא מדברת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ