המסלול החדש של פיב"א: השחקנים המשניים ישחקו במוקדמות, הכוכבים באליפות

התאחדות הכדורסל העולמית משיקה מסלול חדש וארוך טווח. מוקדמות הטורנירים ייערכו בחלונות במהלך העונה, מה שיביא לכך שרבים משחקני ה-NBA והיורוליג לא ישתתפו בהם. עוד חידושים: היורובאסקט יתקיים פעם בארבע שנים וגביע העולם כבר לא ייערך באותן קייצים כמו המונדיאל

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוכת היורובאסקט סלובניה
אריה ליבנת
אריה ליבנת

עם סיומם של הטורנירים היבשתיים הקיץ משיקה התאחדות הכדורסל העולמית פיב"א מסלול חדש וארוך טווח. היורובאסקט שהתקיים מאז 1935 כל שנתיים (למעט זה שהתקיים אחרי מלחמת העולם השנייה ב-1946) יהפוך מעתה להיות אחת לארבע שנים. הטורניר הבא יהיה בקיץ 2021 במקום שעדיין לא נקבע. ספרד היא היחידה עד כה שהגישה מועמדות לאירוח, אולם עד אז יש עוד המון זמן ובדרך יהיו שני טורנירים עולמיים.

הטורניר הקרוב, גביע העולם, יתקיים בעוד שנתיים בבייג'ין, בין ה-31 באוגוסט ל-15 בספטמבר 2019. הטורניר, שעד לפני שבע שנים עוד נקרא אליפות העולם, התקיים עד כה באותם קייצים של גביע העולם בכדורגל, כשהטורניר האחרון היה ב-2014. אלא שפיב"א בחרה לחכות שנה כדי להפריד בין האירועים הגדולים, בתקווה לזכות בחשיפה והתעניינות גדולים יותר.

בגביע העולם ישתתפו 32 מדינות, לעומת 24 בטורניר הקודם. בטורניר הזה יהיו 92 משחקים, לעומת 66 בגביע העולם בכדורגל. סין היא היחידה שהבטיחה מקומה בגביע העולם, כמארחת. כל יתר 212 ההתאחדויות הרשומות בפיב"א ישתתפו (חלקן כבר השתתפו) בטורנירי מוקדמות יבשתיים. בטורניר עצמו יהיו לאירופה 12 נציגות, לאסיה ואוקיאניה שיתאחדו לטורניר המוקדמות 8 (כולל סין), לאמריקה 7 ולאפריקה 5.

טורניר המוקדמות האירופי מתקיים בשלושה שלבים. שלב המוקדמות כבר היה בתחילת הקיץ הזה - 8 מתוך 13 נבחרות העפילו לשלב הבתים הראשון אליו נכנסו אוטומטית ה-24 שהשתתפו הקיץ ביורובאסקט, ביניהן ישראל.

בשלב הזה הוגרלו 32 הנבחרות לשמונה בתים בני ארבע כל אחד. שלוש הראשונות בכל בית יעפילו לשלב השני. ישראל תשחק בבית 8 עם יוון, בריטניה ואסטוניה. לראשונה מאז 2003 המשחקים יתקיימו תוך כדי העונה. בכל חלון יתקיימו שני מחזורים - החלון הראשון ב-27-23 בנובמבר הקרוב, החלון השני ב-25-22 בפברואר 2018 והחלון האחרון בתום העונה ב-29 ביוני ו-2 ביולי. עקב היעדר שיתוף פעולה עם ה-NBA ועם היורוליג, רוב הנבחרות בטורניר עלולות להופיע לפחות למשחקים הראשונים בהרכבי טלאים.

ישראל שיחקה הקיץ בלי אף נציג ממכבי ת"א, וגם למשחקים בנובמבר היא כנראה לא תקבל מת"א את השחקנים בהם תחפוץ - למשל כרם משעור, איתי שגב ויובל זוסמן. יתרה מכך, ביום חמישי ה-23 בנובמבר, בזמן שנבחרת ישראל תקיים את משחקה הראשון במוקדמות בבית מול אסטוניה, משחק שהוקדם ביממה כדי שלא לארח בשבת, הצהובים יתמודדו במשחק חוץ מול ברצלונה.

"כל שחקן שלובש את המדים הלאומיים של נבחרתו מן הסתם ראוי לייצג אותה. הקהל רוצה לראות נבחרות, לא משנה לו מי הם השחקנים. ידענו שבמוקדמות לא יהיו שחקני NBA, אבל ביורוליג אמרו לנו שאין להם בעיה שהשחקנים שלהם ישחקו בנבחרות, רק חבל שלוח המשחקים שלהם לא מתחשב בלוח של הנבחרות", הסביר בתחילת החודש מזכ"ל פיב"א, פטריק באומן, במפגש עם עיתונאים בתל אביב.

עם היורוקאפ אין בעיה של תאריכים, כך שכל שחקני הפועל ירושלים יהיו זמינים עבור הנבחרת. מינהלת הליגה - בתיאום עם פיב"א - קבעה את המחזור השביעי בליגה ל-19-18 בנובמבר, כך שהמאמן החדש שימונה בקרוב יקבל את הסגל החדש והמוצער בחלקו לשלושה ימי הכנה בלבד.

יובל זוסמן. אל תחכו לו בנובמברצילום: אתר פיב"א

נבחרת הנשים, לשם השוואה, קיבלה מימנהלת הליגה שמונה ימי הכנה למוקדמות היורובאסקט שיחלו ב-11 בנובמבר, ועוד שני מחנות אימונים מאיגוד הכדורסל, החודש בגליל. הנבחרת הזו, בניגוד למקבילתה בגברים, רצה כבר ארבע שנים עם אותו מאמן (עדן ענבר) ועם אותו סגל פחות או יותר. צרת רבים חצי נחמה: לא רק ישראל, כל הנבחרות באירופה יסבלו מאותן בעיות.

לגבי האירוח - אחרי שבית 2 ביורובאסקט שוחק הקיץ בתל אביב, אולי כדאי לאיגוד הכדורסל לפזר את המשחקים במוקדמות גביע העולם ברחבי הארץ - משחק ראשון, למשל, בנהריה; משחק שני באשקלון והמשחק המסקרן בתחילת הקיץ בחולון.

שלב הבתים השני במוקדמות גביע העולם יכלול 24 נבחרות שיוגרלו לארבעה בתים בני שש נבחרות. שלוש הראשונות בכל בית יעפילו לגביע העולם. בשלב הזה, שישוחק כולו בשנת 2018, תקיים כל נבחרת עשרה משחקים וגם הם יהיו בשלושה חלונות, הראשון בקיץ הבא בין ה-30 באוגוסט ל-18 בספטמבר (עם השתתפות אפשרית של שחקני NBA ויורוליג), השני בין ה-26 בנובמבר ל-4 בדצמבר והאחרון בין ה-18 ל-26 בפברואר.

האבסורד בשיטת החלונות בתוך העונה הוא שהשחקנים המשניים יצטרכו להוביל את הנבחרות המובילות לגביע העולם, ואז ייאלצו לפנות את הבמה בגביע העולם לשחקנים המובילים.

למיקומים בטורניר גביע העולם תהיה השפעה גם על זהות המשתתפות בטורניר האולימפי, שיתקיים כעבור שנה בקיץ 2020 בטוקיו. יפן כמארחת הבטיחה מקומה בטורניר, שבע נבחרות יעפילו מגביע העולם היישר למשחקים האולימפיים גם על פי בסיס יבשתי (לפחות שתיים מאירופה). 16 הנבחרות הבאות, שייקבעו גם הן לפי מיקום בטורניר, עם הגבלה יבשתית, ייאבקו בטורנירי מוקדמות על ארבעת המקומות האחרונים.

קיץ מאוחר יותר, ב-2021, יתקיים היורובאסקט הבא בהשתתפות 24 נבחרות. גם אליו מגיעים דרך טורנירי מוקדמות. למעשה, כל נבחרת שתנשור בשלב כזה או אחר מגביע העולם, תיכנס מיידית לטורניר מוקדמות יורובאסקט. כדי לא להתחרות מול נמושות כבר בקיץ 2018, כדאי מאוד לישראל להימנע מהמקום האחרון בטורניר הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ