שביתה: עונת הכדורסל בלאומית לא תיפתח היום. האם המשבר ייפתר עד הגביע?

הקבוצות העמידו סגלים חזקים, אך כמו שאיימה מינהלת הליגה הלאומית, הליגה לא תתחיל במועד המתוכנן. דרישת המינהלת: הגדלת מספר הקבוצות בליגת העל ל-14. בשבוע הבא אמורות להשתתף קבוצות הליגה הלאומית במשחקי הגביע

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגיגות אליפות הליגה הלאומית בסיום העונה שעברה
אריה ליבנת
אריה ליבנת

זו היתה אמורה להיות פתיחה חגיגית לעונה מרתקת, עונה בה כמחצית מקבוצות הליגה הלאומית העמידו סגלים חזקים, שכוללים שחקנים שהגיעו מליגת העל, על מנת להיאבק על ההעפלה לליגת העל. החגיגה הזו תידחה בינתיים. מינהלת הליגה הלאומית החליטה לממש את האיום שהשמיעה ב-23 בספטמבר ולא לפתוח הערב (שלישי) את העונה.

המאבק של הליגה הלאומית הוא על הגדלת מספר העולות לליגת העל מאחת לשתיים לפחות, וכן על תקצוב ממשלתי ישיר. שני הגופים שקשורים למאבק על מספר העולות דוחים את הרעיון: איגוד הכדורסל החליט בחודש שעבר על הגדלת מספר הקבוצות בליגת העל מ-12 ל-14, אולם רק החל מעונת 2020/21. האיגוד לא קבע כיצד הדבר יתבצע, כמה קבוצות יעלו מהליגה הלאומית והאם תהיה יורדת מליגת העל, אולם בכל מקרה מדובר רק בעונה הבאה, בעוד בליגה הלאומית דורשים שזה יקרה כבר בעונה הזו. מינהלת ליגת העל, לעומת זאת, לא רק שלא קיבלה את ההחלטה של האיגוד, היא אפילו לא קיימה דיון בנושא. בשיחות פנימיות הביעו נציגי ליגת העל הסכמה על הגדלה מ-12 ל-14, אולם הם מתנים את זה בתוספת תקציבית מהמדינה כדי שתקציבי הקבוצות לא ייפגעו.

יו"ר מינהלת הליגה הלאומית, עוגן יוחננוב, אמר היום בנוגע להשבתה: "הליגה הלאומית היא חממת הגידול של נבחרות ישראל ולכן המצב הקיים בו קבוצות ליגת העל מקבלות עשרות מיליונים מכספי ציבור וקבוצות הליגה הלאומית לא מקבלות כלל תקצוב ישיר לא יכול להימשך. נמשיך במאבק עד אשר יהיו שתי עולות ושתי יורדות בין הליגות הבכירות ועד אשר קבוצות הליגה הלאומית יקבלו תקצוב ישיר".

מאיגוד הכדורסל נמסר לגבי ההשבתה: "איגוד הכדורסל מצר על החלטת קבוצות הליגה הלאומית שלא להופיע הערב למשחקי המחזור הראשון. האיגוד חושב שנכון היה להמשיך במאבק הלגיטימי של הקבוצות על מספר העולות והקצבות תוך כדי קיום המשחקים ומקווה שהליגה תתחדש בהקדם. האיגוד שומר לעצמו את הזכות לנהוג על פי תקנוניו עם הקבוצות שלא יופיעו למשחקים. האיגוד יחד עם ראשי הליגה הלאומית יבנו תוכנית מקצועית לקידום השחקן הישראלי והליגה במטרה לגייס כספים עבור הליגה הלאומית באמצעות משרדי הממשלה וגורמים אחרים".

בשבועיים שחלפו מאז ההודעה, קיימו נציגי הליגה הלאומית מפגשים עם ראשי מרכז הפועל, במטרה לשכנע אותם להשפיע על ראשי קבוצות ליגת העל, וכן עם יו"ר ארגון השחקנים ניר אלון שהביע תמיכה בהגדלת כמות העולות. שרת התרבות והספורט מירי רגב ניסתה כבר לפני שנה לסייע לליגה הלאומית במאבקה, אולם טרם עלה בידה לשכנע את ליגת העל. בשנים האחרונות התרחשו שתי שביתות בליגת העל לגברים - שתיהן הסתיימו בפתרון כלכלי וסביר להניח שזה מה שיקרה גם הפעם. השאלה אם זה יקרה לפני פתיחת משחקי גביע המדינה ביום רביעי הבא, בהן מעורבות כל קבוצות הליגה הלאומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ