ועדת שרעבי החליטה: שחקנים שלא גדלו בישראל ייחשבו זרים, מותר יהיה לרשום 6 זרים

ארגון השחקנים נוטה לדחות את הצעת הפשרה של הוועדה לפיה כל קבוצה תוכל לרשום שישה זרים בטופס המשחק, אך תהיה מחויבת לשתף ישראלי אחד בכל רגע נתון במשחק. בנוסף, רק מי שגדל במחלקות הנוער או שיחק בנבחרות ייחשב ישראלי

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'רד האוול במדי הנבחרת. חוזר לליגה
אריה ליבנת

ארגון שחקני הכדורסל נוטה לדחות את הצעת הפשרה של ועדת שרעבי לגבי כמות הזרים בליגת העל בשנים הבאות, לפיה החל מהעונה הבאה כל קבוצה תוכל לרשום שישה זרים בטופס המשחק, אך תהיה חייבת לשתף ישראלי אחד בכל רגע נתון במשחק. זאת להבדיל מהמצב הקיים, בו תקף "החוק הרוסי" - לפיו שני ישראלים חייבים להיות על הפרקט בכל רגע נתון, ויש לרשום שבעה ישראלים בטופס המשחק (וחמישה זרים בלבד). 

הוועדה, שכללה נציגים של משרד הספורט, איגוד הכדורסל, מינהלת הליגה וארגון השחקנים, קיימה במשך חמישה חודשים פגישות ודיונים עם אנשי מקצוע. בימים האחרונים גיבש יו"ר הוועדה, מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי, את המתווה החדש בו מסתתרת גם קביעה היסטורית, לפיה רק מי שגדל במחלקות הצעירות בארץ או שיחק באחת מנבחרות ישראל - קדטים, נוער, עתודה ובוגרת - לפחות ארבעה משחקים, ייחשב לישראלי מן המניין. יתר השחקנים שמחזיקים בתעודת זהות ישראלית, לרבות מתאזרחים - בין אם מתוקף חוק השבות או התאזרחות - ייחשבו לזרים.

מדובר בקביעה בעלת משמעויות מורכבות, שעשויה להפלות לרעה עולים חדשים, שלא שיחקו בישראל בגילאים צעירים, וכמובן גם את אלה המוגדרים "מתאזרחים". אמנם, ההגבלה באשר לנבחרת ישראל עשויה למנוע ממתאזרחים מ"השתמטות" מהנבחרת, אלא שההשתתפות בנבחרת גם תלויה בכך שבכלל יזומנו. מבין המתאזרחים שמשחקים כרגע בישראל, היחידים שייחשבו לישראלים הם ריצ'רד האוול מהפועל תל אביב, אלכס טיוס וג'ייק כהן ממכבי תל אביב וספנסר וייז ממכבי אשדוד. אחרים, דוגמת טי.ג'יי קליין, טרוויס ווריק, אייזק רוזפלט וסטו דאגלס - יחשבו, לפי ההצעה, כזרים. ג'ון דיברתולומאו יוכל להמשיך להיחשב לישראלי רק אם ישחק בארבעת המשחקים האחרונים של נבחרת ישראל במוקדמות גביע העולם. 

יוסי שרעבי, מנכ"ל משרד הספורט. ארגון השחקנים לא השתכנעצילום: îåèé îéìøåã

למרות שהחלטה זו תשרת את השחקנים המקומיים בטווח הקצר ולא פחות מכך בטווח הרחוק, דווקא הם אלה שנוטים לא לקבל אותה. השחקנים מודעים לכך שברגע שכל קבוצות הליגה יוכלו לרשום שישה זרים בטופס מבלי לשלם קנס - לעומת ארבעה זרים כפי שקורה כיום - רוב הישראלים יהפכו לשחקן השמיני עד ה-12 ברוטציה. ארגון השחקנים יקיים בחג החנוכה פגישה בכדי לדון בהצעה. מינהלת הליגה צפויה לקיים אף היא ישיבה בנושא. אם שני הצדדים לא יקבלו את הצעת הפשרה, הרי שלפי ההסכם שנקבע במאי אשתקד, בעונה הבאה כל קבוצה תוכל לרשום רק ארבעה זרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ