שבעה חודשים חלפו, ולנבחרת הנשים בכדורסל עדיין אין מאמן

מאז המשחק האחרון של הנבחרת בנובמבר 2018 עוד לא נמצא מחליף לעדן ענבר, ובאיגוד הכדורסל כלל לא דנו בעניין בגלל פוליטיקה פנימית. דווקא בעת חילופי הדורות, התבזבז זמן יקר לבניית הנבחרת

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחקניות נבחרת ישראל, ב-2017. "הסגל יורכב משחקניות צעירות"
אריה ליבנת
אריה ליבנת

ב-21 בנובמבר 2018 עם תום קמפיין מוקדמות היורובאסקט לנשים סיים מאמן הנבחרת עדן ענבר את החוזה שלו באיגוד הכדורסל. יותר משבעה חודשים חלפו מאז ולנבחרת אין עדיין מאמן. יו"ר האגף המקצועי, טל נתן, כבר גיבש שתי אפשרויות – אלי רבי שזכה העונה בדאבל עם אליצור רמלה ועדן ענבר שאימן את הנבחרת בשלושת הקמפיינים הקודמים. הבעיה היא שועדת הנשים שאמורה להחליט האם לקבל את ההצעות לא התכנסה כבר תקופה ארוכה והמינוי ממשיך להתעכב.

הנהלת האיגוד היא זו שאמורה לאשר בסופו של דבר את זהות המאמן, אך היא לא יכולה לעשות זאת לפני שועדת הנשים מקיימת דיון ומחליטה על מי להמליץ בפני הנהלת האיגוד. גורמים באיגוד מספרים כי בקרב חברי הועדה, כמו גם בהנהלת האיגוד, יש מחלוקת לגבי זהות המאמן הבא והמחלוקת הזו מונעת את התכנסות הועדה. חברי הועדה מעדיפים להגיע למסקנות עוד לפני הדיון כדי למנוע מצב בו ההמלצה של נתן תידחה על הסף.

עדן ענבר. מאמן מוערך ואהוב אך נכשל במבחן התוצאה בקמפיינים האחרוניםצילום: שרון בוקוב

אמנם  עדן ענבר נחשב לאחת הדמויות האהובות בענף, אך בשלושת הקמפיינים האחרונים שלו הוא נכשל במבחן התוצאה ולא הצליח להעפיל עם הנבחרת ליורובאסקט. מנגד, אלי רבי המציא את עצמו מחדש, ובענק. לאחר שהוביל את אליצור רמלה כעולה חדשה לגמר הפלייאוף, העונה הוא זכה איתה בדאבל. בנוסף לכך, כמאמן הוביל את הנבחרת להישג חסר תקדים (העפלה לשלושה יורובאסקט ברצף), אך שני הקמפיינים האחרונים שלו היו פחות מוצלחים. בנוסף הוא גם נחשב לחבר קרוב של נתן אשר לפי חלק מההערכות הולך להמליץ עליו במקום הראשון.  

בשיחות פנימיות יש שהעלו רעיון מהפכני: למנות את נתן עצמו למאמן הנבחרת במקביל לעבודתו כמנהל המקצועי. צעד זה יחסוף לאיגוד הכדורסל כסף – ומסתבר שגם זה שיקול. המאמן הבא צפוי להיות ממונה לטווח ארוך (כלומר, שני קמפיינים) והסחבת בעניין המינוי היא יוצאת דופן. בפעם הקודמת שהיו חילופי מאמנים, ענבר מונה לתפקיד המאמן פחות מחצי שנה לאחר שרבי סיים את הקמפיין האחרון שלו כמאמן. כאמור, אנחנו כבר שבעה חודשים לאחר סיום הקמפיין האחרון, ולא נראה שהמינוי נמצא באופק.

חשוב לציין שלנבחרת אין פעילות במשך כמעט שנה. הקמפיין הבא שלה הוא רק בסוף נובמבר – מוקדמות יורובאסקט 2021 – אולם הנבחרת עומדת בפני סיטואציה חסרת תקדים: כמה מעמודי התווך בעשור וחצי האחרונים (קטיה לויצקי, שי דורון, דניאל דיאמנט, שירן צעירי ורוני בן נון) פרשו לאחרונה. אלישה קלארק כנראה לא תגיע לנבחרת ויש אי וודאות גם לגבי נעמה שפיר. המאמן הבא יצטרף לבנות נבחרת חדשה כמעט לגמרי. אם כבר היה מאמן הוא היה בונה תוכנית עבודה, אולי אפילו לחודשי הקיץ, עבור השחקניות שרובן ככולן צעירות מאוד. בסוף השבוע תחל אליפות אירופה בסרביה ובלטביה, אם היה מאמן חדש הוא היה יכול לנצל את ההזדמנות ולראות את מיטב שחקניות היבשת, ואולי אפילו משתתף בהשתלמות מאמנים.

אלי רבי ושחקניות אליצור רמלה. רבי ורמלה זכו העונה בדאבלצילום: שרון בוקוב

טל נתן אמר בתגובה ל"ספורט הארץ": "הנבחרת הבאה תורכב משחקניות של הנבחרות הצעירות. אני עוקב ומלווה את כולן הקיץ הזה. הנבחרת הבוגרת תצטרך להתחיל לעבוד בחודש ספטמבר, חודשיים לפני תחילת המוקדמות. ב-22 ביולי תתקיים ההגרלה. בפרק הזמן הזה יהיה מאמן לנבחרת".

מאיגוד הכדורסל נמסר בתגובה: "נבחרת הנשים סיימה את הקמפיין האחרון בנובמבר 2018  והמשימה הבאה שעומדת לפניה - מוקדמות אליפות אירופה - תפתח בנובמבר 2019. עד להגרלה שתתקיים ב-22.7 יגיש טל נתן ראש האגף המקצועי את המלצתו בפני ועדת נשים באיגוד. לאורך השנה, טל נתן מאמן את הסגל האולימפי שכולל את השחקניות הטובות במדינה בגילאים הצעירים ועוקב אחרי השחקניות בכל הגילאים כך שיש המשכיות בפעילות הנבחרות לאורך כל השנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ