רק בישראל: הליגה יצאה לדרך, עדיין לא הוחלט כמה קבוצות ירדו ממנה

משחקי ליגת הכדורסל כבר יצאו לדרך, אך הקבוצות המשתתפות בה עדיין לא יודעות מה המקום שיבטיח להן השתתפות במפעל גם בעונה הבאה. הסיבה: איגוד הכדורסל, האחראי על כמות העולות והירידות, דורש ששתי קבוצות ירדו, והמינהלת קבעה שרק אחת תרד. "את מה שנכתב בספר האיגוד ניתן לשנות", אומר חיים אוחיון, הבעלים של גלבוע/גליל

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכבי חיפה חוגגת את עלייתה לליגת העל, בעונה שעברה. טרם הוחלט מה יקרה בתום העונה הקרובה
אריה ליבנת
אריה ליבנת

סוגיות ספורטיביות לא-פתורות הן עניין שכיח בכדורסל המקומי, וגם עונת 2019/20 לא תהיה חריגה בכך. ל"ספורט הארץ" נודע כי איגוד הכדורסל ומינהלת הליגה חלוקות ביניהן כמה קבוצות ינשרו מליגת העל לליגה הלאומית, בעונת המשחקים שכבר יצאה לדרך ביום שבת. בעוד במסמכי המינהלת מצוין כי רק קבוצה אחת תרד, איגוד הכדורסל גורס ששתי קבוצות ירדו ללאומית.

ב-22 בספטמבר שלחה המינהלת לקבוצות את תקנון המשחקים לעונה הקרובה. בדף 100 בפרק "שיטת המשחקים" נכתב בסעיף 1.3.3: "הקבוצה שתסיים אחרונה בסיום שלושה סיבובים תרד לליגה הלאומית". אלא שלפני מספר ימים פרסם איגוד הכדורסל את ספר המשחקים לעונה הנוכחית, ושם, בעמוד 14, תחת הכותרת "עליות וירידות" נכתב בסעיף הראשון: "ליגת העל גברים – שתי הקבוצות האחרונות תרדנה לליגה הלאומית".

בעוד כשבועיים יצאו לדרך משחקי הליגה הלאומית, וגם שם, מטבע הדברים, מורגשת המחלוקת. בסעיף 2 בספר האיגוד נכתב: "ליגה לאומית גברים – שתי הקבוצות הראשונות בגמר סל תעפלנה לליגת העל". מינהלת הליגה אמנם לא מתיימרת לקבוע את שיטת המשחקים בליגה הלאומית, אבל בתקנון שנשלח לקבוצות נכתב בסעיף 1.1: "מספר הקבוצות בליגת העל ייקבע על פי החלטת הדירקטוריון מעת לעת". בסעיף 1.4 מופיע פירוט על שינוי שיטת המשחקים החל מעונת 2020/21 ולשנתיים שיגיעו אחריה - בתום שני סיבובים, תפוצל הליגה לשני בתים של שש קבוצות. מאחר ולפי החלטת המנהלת, ליגת העל תמשיך במתכונת של 12 קבוצות ורק קבוצה אחת תרד ללאומית, הנגזרת לכך היא שרק קבוצה אחת תעלה מהלאומית במקומה.

המינהלת אמנם מנהלת את ליגת העל וקיבלה לכך את המנדט מאיגוד הכדורסל, אך האחרון הוא מי שיש לו את הסמכות לקבוע את העולות והיורדות בכל ליגה, כולל בליגת העל. אם האיגוד ירצה, הוא יוכל לכפות את החלטתו להוריד שתי קבוצות. גם על פי תקנון האיגוד, מרגע שהעונה החלה, לא ניתן לשנות שיטת משחקים בצורה כזו שתרע עם הקבוצות. האיגוד אמנם יטען שקבוצות הליגה היו צריכות להיערך בהתאם לשיטת המשחקים שהוא קבע, אך בפועל הם נערכו לפי עמדת המינהלת. ההערכה היא ששני הצדדים ינסו להגיע לפשרה, כשהאפשרות הריאלית היא שליגת העל תגדל כבר בעונה הבאה ל-14 קבוצות, אך שקבוצה אחת תרד מליגת העל ושלוש יעלו מהלאומית. אם לא תהיה פשרה, לא מן הנמנע שהצדדים ימצאו עצמם בבית משפט אזרחי.

בעלי גלבוע/גליל, חיים אוחיון: "את מה שנכתב בספר האיגוד ניתן לשנות, זה לא ספר תורה. שני הצדדים מודעים למחלוקת ומנסים לפתור אותה. לפני הכל צריך לבחון אם יהיו בכלל שתי קבוצות שיתאימו לעלות לליגת העל. בעבר זה לא הצליח, אבל אולי הענף התקדם מאז. רוב קבוצות ליגת העל בדעה שלמען תחרות ספורטיבית צריך שתהיה יורדת אחת ושתי עולות. לא נכון להוריד שתי קבוצות כי אז אתה יוצר חוסר יציבות".

מאיגוד הכדורסל נמסר: "הנהלת איגוד הכדורסל קיבלה החלטה פה אחד לפיה בעונת המשחקים שנפתחה יעלו לליגת העל שתי קבוצות ולכן אמורות להיות גם שתי יורדות. האיגוד מחויב להחלטות ההנהלה, ומשאיר למנהלת הליגה את ההחלטה לגבי מספר היורדות ומספר המשתתפות בליגת העל בעונה שלאחר מכן ונמצאת בקשר עם ראשיה בנושא כדי לקבל החלטה משותפת".  

מהמינהלת נמסר: "המנהלת תדבוק בהחלטתה מישיבת הדירקטוריון בה התקבלה ההמלצה לגבי עולה אחת ויורדת אחת. המנהלת הציעה לאיגוד הכדורסל מספר הצעות לפשרה, אך לצערנו הן לא עלו לדיון בהנהלת האיגוד. מבדיקה שקיימנו, בשלב זה מספר מצומצם של קבוצות מהליגה הלאומית מסוגלות לעמוד בתנאי הכניסה לליגת העל. בנוסף, ניסיון העבר הוכיח כי כשהיה ניתן להעלות שתי קבוצות מהליגה הלאומית, בדרך כלל הקבוצה השנייה ויתרה. אנו בהחלט מקווים כי בעתיד מספר הקבוצות שיהיו מסוגלות לעלות לליגת העל יגדל, ואז נשמח לפתוח את הדיון מחדש.  אנו רואים זאת כמחמאה שבעקבות הצלחת המנהלת ועליית התמלוגים, קבוצות הליגה הלאומית לוחצות על עליית שתי קבוצות לליגת העל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ