עקב המשבר הכלכלי: ליגת העל בכדורסל עלולה להסתיים בימים הקרובים

למרות החלטת הממשלה על החזרת הספורט המקצועני, בפגישה עם שרת הספורט הסבירו נציגי ליגת העל שהקבוצות יזדקקו לתמיכה כלכלית גדולה. גם החזרת הזרים והמתאזרחים מהווה בעיה לחידוש העונה

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ייקובן בראון. הקבוצות יתקשו להחזיר את הזרים והמתאזרחים לישראל
ג'ייקובן בראון. הקבוצות יתקשו להחזיר את הזרים והמתאזרחים לישראלצילום: ניר קידר

האם ליגת העל בכדורסל בדרך לסיום מוקדם? היום (שלישי) התקיימה ישיבה רבת משתתפים ב"זום" שכללה נציגים ממשרד האוצר, נציגים ממשרד הספורט לרבות השרה מירי רגב, נציגים מהטוטו ווינר וראשי מנהלות ליגת העל בכדורגל ובכדורסל. את הכדורסל ייצגו בישיבה יו"ר המנהלת שמואל פרנקל, מנכ"ל מכבי תל אביב עדלי מרכוס ומנכ"ל הפועל ירושלים גיא הראל.

נציגי הכדורסל הסבירו כי הענף הפסיד כתוצאה מהפסקת הליגה יותר מ-100 מיליון שקל. עלות של חזרה למשחקים עבור כל הקבוצות למעט השתיים המובילות, מכבי ת"א והפועל ירושלים היא כמיליון וחצי שקל. רוב הקבוצות לא יודעות את גובה התמיכה אם בכלל של העיריות, רובן איבדו ספונסרים. עקב העובדה שהליגה תחזור במתכונת מקוצרת, הטוטו ווינר וערוץ הספורט אמורים להעביר למנהלת סכום של 2 עד 2.5 מיליון מתוך ה-4.5 שהיה אמור להעביר בחלק שנותר לסיום העונה.

משמעות הדבר היא כי המנהלת תוכל לייצר עבור טורניר סיום העונה סכום של 6 מיליון שקל. כל קבוצה תקבל חצי מיליון שקל, כך שהיא תיאלץ לממן בעצמה מיליון שקל. כל הקבוצות כבר נכנסו לגרעון כספי עקב הפסקת הליגה. נציגי הכדורסל הסבירו גם כי קיימת אי וודאות לגבי העונה הבאה. הקבוצות לא יודעות אם יוכלו למכור מנויים ולבנות על כרטיסים. לא יודעות אם העיריות יעבירו תקציבים ועלולות להתקשות למצוא ספונסרים ולגייס חסויות.

נציגי הכדורסל לא נקבו בסכום שהם רוצים לקבל כדי לכסות על גרעונות וכדי לממן את חידוש העונה, אולם גם כך הם נתקלו בתגובות שליליות. נציגי משרד האוצר הגיבו כי יש עוד ענפים שזקוקים כעת לסיוע כמו התיירות, התרבות, וכן עצמאים, מובטלים, קניונים ומסעדות. שרת הספורט אמרה כי היא רוצה לעזור לענף, אולם רק בעוד שבוע תוכל לומר באיזה סכום מדובר. יו"ר המנהלת פרנקל ענה לה שכדי לחזור לשחק העונה, צריך להחליט ממש עכשיו.

יו"ר הטוטו-ווינר עפרה שרון אמרה כי הטוטו ווינר רוצה ששתי הליגות יחזרו לפעילות. היא הסבירה כי אם הטוטו-ווינר לא יגיע להכנסה שנתית של מיליארד וחצי שקל, הוא לא יוכל לעמוד בהסכמי השיווק בעונה הבאה. מנהלת ליגת העל בכדורסל מקבלת מהטוטו-ווינר 14 מיליון שקל בשנה. נציגי הקבוצות הסבירו כי הם רוצים לחדש את העונה, אולם גם רוצים לקבל חלק מההכנסות שייצרו ההימורים. הם נענו על ידי משרד האוצר לשלילה. ועדת המנהלת תתכנס מחר כדי לדון במצב ולתת המלצות בפני דירקטוריון המנהלת שיתכנס ביום שישי הקרוב כדי לקבל אולי החלטה סופית. 

מנגד הבעלים של גלבוע/גליל, חיים אוחיון ממשיך לנסות לשכנע את חבריו לחדש את העונה בכל מחיר. "צריכה להיות כאן אמירה ברורה - אנחנו חוזרים לשחק ויהי מה", אמר אוחיון, "יש פה בהחלט התנהגות לעומתית של משרד האוצר שלא רוצה לעזור לכדורסל, אבל דווקא משרד הספורט רוצה בכל מאודו שעונות הכדורסל והכדורגל יחזרו. צריך לרתום את כל הגורמים - משרד הספורט, הטוטו הווינר, ערוץ הספורט והשחקנים כדי להגיע להסדר כספי שיאפשר חזרה למשחקים. אבל בשביל זה להחליט שרוצים לשחק ולא להתנות את החזרה בכל מיני דרישות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ