הסכסוך שאינו נגמר

האופטימיות נעלמה, שבועיים נוספים בוטלו, עונה מלאה כבר לא תשוחק, ופיתרון המשבר בין בעלי קבוצות ה-NBA לשחקנים עדיין רחוק. כך גרמו משחקי אגו ופער של 100 מיליון דולר לנזק תדמיתי נוסף לליגה והפסד של עוד 700 מיליון לשני הצדדים

אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי

אחרי שיחות שנמשכו 15 שעות ביום רביעי ושבע שעות וחצי בחמישי, שהשאירו טעם של אופטימיות זהירה, בעלי קבוצות ה-NBA ונציגי השחקנים הגדירו את הפגישה ביום שישי ככזו שעשויה להביא בשורה. בסופו של דבר היא אכן הביאה כזו, אבל לא אחת שמישהו באמת קיווה לשמוע.

"היו לנו תקוות משותפות, אבל לאור המשבר הנוכחי בשיחות לא תהיה עונת NBA מלאה תחת שום נסיבות", הכריז דייויד סטרן. הקומישינר הודיע על ביטול שבועיים נוספים של משחקים - מה שמוחק לחלוטין את חודש נובמבר מלוח השנה של הליגה.

מקור הפיצוץ, איך לא, ממשיך להיות אופן חלוקת הרווחים. השחקנים לא הסכימו לרדת "אפילו פני אחד מתחת ל-52% מכלל ההכנסות", הבעלים שוב התעקשו על 50-50. כשנשיא איגוד השחקנים, דרק פישר, ויו"ר האיגוד בילי האנטר שמעו זאת, הם סגרו את תיקי הג'יימס בונד ויצאו מהאולם בהפגנתיות.

הפער בין הצדדים עומד על כ-100 מיליון דולר בעונה, וכרגע לא נראה שמישהו עומד לסגור אותו. הרי המשמעות תהיה ויתור, ואיש לא רוצה להצטייר כחלש שעושה אותו. לא בשלב זה. "דרק ואני הבהרנו מראש שלא נביא להצבעה אצל הצד שלנו הצעה של 50-50, לא אחרי כל הוויתורים שכבר עשינו", הסביר האנטר, "אמרנו שאנחנו חייבים לקבל כמה דולרים".

בקרוב, בכל אופן, זה לא עומד לקרות. בתרגום חופשי לשפת המזומנים, השבועיים הנוספים שבוטלו אתמול לפנות בוקר - שמתווספים לשבועיים שכבר בוטלו קודם לכן - מבטיחים נזק כולל של כ-350 מיליון דולר לעו"ש של השחקנים. נזק כספי דומה נגרם גם לבעלי הקבוצות, וסטרן כבר הבהיר שהם לא עומדים לשכוח זאת בהמשך המשא ומתן. "אנחנו עומדים לחשב מחדש ולבחון את הנזק שנגרם", הודיע הקומישינר, "ההצעה הבאה שלנו תשקף את ההפסדים האדירים שנערמים כרגע".

את האופטימיות לקראת השיחות ביום שישי שאבו שני הצדדים מהתקדמות משמעותית בנושאים נוספים שנכללים בהסכם הקיבוצי, כגון תקרת השכר ואורך החוזים. סטרן אפילו הצהיר כי "זה יהיה כישלון אם לא נגיע להסכם בימים הקרובים". אחרי השיחות, נדמה שאיש לא באמת רצה להסביר מדוע התחלפה האופטימיות בפסימיות המוכרת. "אנחנו כאן, תמיד היינו כאן, אבל כנראה שזה לא היה היום בו הסיפור היה צריך להיגמר", סיפר פישר.

כמובן שהנפגעים העיקריים ממשיכים להיות אלה שאינם מיליונרים. סטרן אמנם התנצל בפני עובדי האולמות, אבל ספק אם מישהו מהם מעוניין במס שפתיים. "השביתה הזאת הרסנית עבורנו", אמר נשיא איגוד העובדים של הסטייפלס סנטר, ביתם של הלייקרס והקליפרס, "אלה אנשים שעובדים קשה בשביל 11 דולר לשעה. צריך להבין שהם תלויים בפרנסה שלהם, וכרגע היא נשללת מהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ