ליגת הנשים בוטלה בעקבות שביתת השחקניות

ההודעה נמסרה עם תום האולטימטום שהציב איגוד הכדורסל לשחקניות. שרת התרבות והספורט: האיגוד בחר בפתרון הקל והמזיק, נשקול המשך התמיכה בו

מעין אפרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעין אפרת

איגוד הכדורסל ומנהלת הליגה לנשים, הודיעו אחר הצהריים (ראשון) על ביטול עונת המשחקים 2011/12 עקב שביתת השחקניות שמחו על ההחלטה לשתף ארבע שחקניות זרות בכל קבוצה וביטול "החוק הרוסי". בשבוע שעבר השביתו השחקניות את המחזור הראשון של ליגת העל, ובתגובה למהלך הציב איגוד הכדורסל לשחקניות אולטימטום: לחזור למגרשים או לבטל את העונה כולה. תוקפו של האיום פקע היום.

"זה בהחלט לא רגע קל, לא לי באופן אישי ולא לאיגוד הכדורסל", הצהיר שי שני, יושב ראש האיגוד. "אנחנו בדרך כלל שמחים לעשות מסיבת עיתונאים כדי להודיע על פתיחת ליגה או על מפעל כזה או אחר, אך אנחנו מגבים באופן מוחלט את ההחלטה הקשה שמנהלת ליגת הנשים הגיעה אליה, לפיה הליגה לא תשוחק".

לעדכונים שוטפים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

משחק בין רמת השרון למ.כ הבקעה. ייפגשו רק בשנה הבאה

אחרי דברי הפתיחה, תקף שני את השחקניות הישראליות ואמר כי "השביתה הזאת לא חוקית - חד משמעית. ארגון השחקניות מעולם לא היה והוא לא ארגון יציג, לא בקרב הקבוצות ולא באיגוד הכדורסל. בשביל יציגות לפחות שליש מהעובדים חייבים להיות חברים בו והשחקניות השובתות לא מהוות שליש מכל קבוצה, ולא שליש מהשחקניות באיגוד הכדורסל. כל סכסוך העבודה הזה לא חוקי, ולכן עד היום לא התייחסנו לארגון השחקניות כארגון יציג איתו נושאים ונותנים".

למרות אי חוקיות הארגון, לטענת שני, האיגוד התדיין עם כמה מנציגות השחקניות. "ישבנו איתן, אבל לא מול ארגון השחקניות. מה גם שאיגוד הכדורסל הוא לא ארגון מעסיקים, אז אני לא נכנס לדיני עבודה. כל עילות הסכסוך הן ציניות ומצוצות מהאצבע. כל השחקניות חתמו על הסכמים אישיים בקבוצות אחרי שידעו שיש החלטה על 4 זרות. אם זה לא מתאים להן, אז למה הן חתמו?", תהה שני.

שרת התרבות והספורט לימור לבנת תקפה את החלטת איגוד הכדורסל. "ההחלטה לבטל את ליגת הנשים היא החלטה נמהרת וחסרת אחריות שפוגעת פגיעה קשה בספורט הישראלי ובעיקר בספורט הנשים", אמרה לבנת. "על איגוד הכדורסל ומנהלת הליגה היה למצות את כל הדרכים על מנת להגיע להידברות ולמשא ומתן אפקטיבי עם שחקניות על מנת להביא לפתיחת הליגה. המאבק על קיום ליגת הכדורסל, שבה יש נציגות משמעותית לישראליות הוא לגיטימי אך לצערי מנהלת הליגה ואיגוד הכדורסל בחרו בפתרון הקל והמזיק. לאור ההחלטה לבטל את הליגה,ישקול משרד הספורט נקיטת אמצעים לצמצום התמיכה באיגוד".

גדעון בריקמן, שמונה לראשות מנהלת ליגת הנשים רק לפני כעשרה ימים, ביקש מהשחקניות דחייה ללמוד את הנושא, אך גם ההצעה הזו לא התקבלה. בריקמן הוסיף במסיבת העיתונאים: "קיבלתי את התפקיד בהרבה אהבה, וכאחד שבא מהספורט, הגעתי לתפקיד עם ידיים נקיות ולב פתוח והרבה מקצועיות להשקיע בתפקיד. יום אחרי שנבחרתי, נפגשתי ביוזמתי עם נציגות השחקניות, ישבנו למעלה משעתיים ואמרנו שנדבר בשבת. למחרת דיברנו עוד פעם ולא הגענו לשום כיוון של החלטה. מהיום אני מתחיל לעבוד על ליגת מנהלת הנשים 2012/13 עם כל המשתמע בכך, כולל ההיבטים הכלכליים".

בתגובה להודעה התכנס ארגון השחקניות וביקש מראשי האיגוד לחזור את שולחן המשא ומתן ולמצוא פתרון לבעיה. "הצענו לאיגוד כמה הצעות וחבל שבמקום מו"מ פועלים בצורה הזו בזמן שיש פתרונות על השולחן. כשם שהודיעו על סגירת הליגה אפשר להודיע תוך זמן קצר על חידושה", לשון הודעת ארגון השחקניות.

באיגוד ובמנהלת יודעים כי למהלך עשויות להיות השלכות כלכליות כולל כאלה שקשורות לתקצוב מצד הרשויות השונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ