דיוויד סטרן יקר, כאן לא צ'יינה טאון

ל-NBA היו תכניות גדולות לחדירה לשוק הסיני. הם רק שכחו שבמדינה המונהגת על ידי מפלגה קומוניסטית לא יתלהבו מהזר שמנסה להשתלט להם על העסק

ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ים יארדלי, ניו יורק טיימס

זה קרה בשבוע השישי של ווילסון צ'נדלר בסין. אחרי שהתרגל פחות או יותר לחייו החדשים והמוזרים, הוא חשק בקעקוע חדש. כבר היו לו כ-100 כאלה. אמן הקעקועים הסיני נאלץ לחפש לפני שמצא מקום פנוי ליד המרפק השמאלי, שם חרט על עורו "קיאן דה לי", תרגום שמו של צ'נדלר במנדרינית. מספר דקות כואבות לאחר מכן, היתה סין מוטבעת עליו באופן בלתי ניתן להסרה.

מדובר במזכרת מההרפתקה הבלתי סבירה של צ'נדלר, שחקן קבוצת ז'ז'יאנג ליונס מליגת הכדורסל הסינית (CBA). בשנה רגילה, צ'נדלר בן ה-24 - כוכב עולה בדנוור נאגטס ושחקן חופשי מוגבל מבחינה חוזית - היה מבלה את הקיץ האחרון בבחינת הצעות מפתות ב-NBA. עקב השביתה, והחשש לאבד עונה שלמה, הוא נטש בספטמבר אל מעבר לים.

כשהשביתה הסתיימה בנובמבר, מוקדם מהצפוי, שחקנים שחתמו בקבוצות באירופה חזרו ל-NBA. לא צ'נדלר. בסין, בניגוד לליגות האירופיות, סרבו לשכור שחקנים למספר חודשים ודרשו שחוזיהם יחייבו אותם להשלים את העונה ב-CBA. הם היו לכודים. "קיבלתי החלטה ואני חי איתה", אמר צ'נדלר בדצמבר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אם צ'נדלר מתוסכל ממצבו, קומישינר ה-NBA דייויד סטרן בוודאי יכול להזדהות. סטרן והליגה מתמודדים עם מלכוד סיני משלהם אחרי ששפטו לא נכון, לעת עתה, את מה שניתן לעשות שם. ל-NBA היה חזון אימפריאליסטי ששיאו בהקמת ליגת NBA בסין, לרבות אולמות משוכללים וחנויות למכירת מוצרים נלווים.

מה שגרם לכל זה להיראות אפשרי והגיוני היה מצב ה-CBA. היא היתה להוטה לחקות את ה-NBA, אך דמתה לקרנבל משוגע - שיפוט מחשיד, מאמנים בינוניים, רמת משחק נוראית לעתים. למרות שכדורסל הוא מהענפים הפופולריים בסין, מספר קבוצות התקשו למשוך מעל אלפי אוהדים בודדים. ה-NBA היתה פופולרית בהרבה, עם רייטינג גבוה ובסיס אוהדים ענק שמשוגע על בראיינט וכוכבים אחרים. היה גם את יאו מינג, הסנטר הסיני של יוסטון, שבזמן משחקיה הוכפל ושולש הרייטינג בטלוויזיה המקומית.

היתרונות הללו מתפוגגים. יאו פרש והוא כעת הבעלים והפנים של שנחאי שארקס מהליגה המקומית. נתוני הרייטינג של ה-CBA עלו, גם בגלל הצטרפות כוכבים כמו צ'נדלר, בעוד הצפייה במשחקי NBA פחתה. הליגה גם קיבלה דחיפה מפתיעה מסטפון מארברי, שמנהל יחסי ציבור נבונים אחרי שנים סוערות בארצות הברית. ואולי האתגר הגדול ביותר של ה-NBA זו העובדה שהליגה המקומית מהווה חלק מהממשלה הסינית, תחת שליטה של מפלגה קומוניסטית.

אל תדבר, תעשה

החברות הזרות שפועלות בסין ומצליחות יודעות בדרך כלל לשמור על סבלנות ופרופיל נמוך, כדי לא לתת לממשלה תירוץ לראות בהן איום. כשב-NBA חשפו את תכניותיהם האמביציוזיות, הם ראו בכך צעד הגיוני להרחבת עסק מצליח. ההיגיון של הממשל הסיני שונה. כפי שארתור קורבר, יועץ עסקי בשנחאי, מגדיר זאת: "חברות זרות שמגיעות לכאן ומצהירות על תכניות גרנדיוזיות, בדרך כלל לא מוציאות אותן לפועל".

דוגמה לבעיות שכבר מתעוררות היה ניתן לראות בהתעקשות של "גורמים מגבוה" בסין על כך שהסכם השידורים החדש בין ה-NBA ל-CCTV5 (המקבילה הסינית ל-ESPN) ישונה, כך שלא יאפשר עוד לליגה למכור חלק מזמן הפרסומות לשותפות העסקיות הפרטיות שלה.

היחסים הרשמיים בין ה-NBA לטלוויזיה הסינית החלו ב-1987, כשסטרן ביקר בבייג'ין עם קלטת וידאו בידו. הוא הגיע להסכם במסגרתו נשלחו לסין הקלטות משחקים בתמורה לחלק מהכנסות הפרסומות. המטרה העיקרית היתה החשיפה לקהל הסיני העצום, שגילה את מג'יק ג'ונסון, לארי בירד וכמובן מייקל ג'ורדן.

צ'נדלרצילום: רויטרס

קפיצת המדרגה הגיעה ב-2002, עם הצטרפותו של יאו מינג ל-CCTV5 .NBA החלה לשדר יותר משחקים והרייטינג נסק חרף הבדלי השעות. הליגה פתחה שלוחה בבייג'ין ויזמה משחקי קדם עונה בסין. ב-2006 ציין סטרן שב-NBA שוקלים להקים ליגה בסין. חברת הבת, "NBA סין", הוצגה בינואר 2008. שוויה הוערך ב-2.4 מיליארד דולר. באולימפיאדת בייג'ין הציגה ה-NBA לראווה את הדומיננטיות הגלובלית שלה: שחקני NBA כיכבו במספר נבחרות, ו-150 מיליון איש צפו במשחק בין ארצות הברית לסין בהנהגת יאו.

ואז, בתוך ימים ספורים בשנה שעברה, יאו פרש וב-NBA החל סכסוך עבודה. בתחילה הגיעו כוכבים גדולים - בראיינט, כריס פול, כרמלו אנתוני - לסיכומים ראשוניים עם קבוצות סיניות. אלא שהאיש החזק בליגה, שין לאנצ'נג, ביורוקרט המפלגה הקומוניסטית מהדור הישן, אסר על קבוצות להחתים בזמן השביתה שחקני NBA תחת חוזה. רק שחקנים חופשיים הורשו להגיע, וגם זה לאחר שחתמו על הסכם ללא אפשרות שיבה לארצות הברית בתום השביתה.

מעשהו של לאנצ'נג נבע ספק מגאווה, ספק מיהירות. הוא גם היה עקבי באתוס המוביל את סין מאז פתחה שעריה לעולם ב-1978: זרים לא מוזמנים כדי לעשות רווח, אלא לשפר את סין. גם שחקני NBA.

יאו מינג מרגיע שפרישתו אינה מהווה סיפור גדול, מאחר שכוכבים כבראיינט ולברון ג'יימס פופולרים מאוד בסין. הוא מסכים שמציאת כוכב סיני חדש תעזור, אך כזה לא נראה באופק.

נסתפק בשופטים

השארקס מתקשים למכור כרטיסים. יאו מסביר שהאוהדים, רובם צופים במשחקי NBA, אינם סבלנים כלפי רמת המשחק הנמוכה בסין. זו אחת הסיבות לכך שליגת בת של ה-NBA בסין היוותה רעיון הגיוני, אבל הדבר לא הספיק כדי למנוע ממנה ליפול קורבן לשיקול דעת פוליטי מוטעה. הצהרתו של סטרן ב-2006 הדליקה נורה אדומה אצל האדם שניהל את ה-CBA באותה עת, לי יואנוויי. "סטרן מעולם לא אמר לנו את הדברים לפני כן", טען, "המשמעות היא שלא ידע דבר אודות סין".

החוק הסיני מקשה מאוד על הקמת ליגה ללא אישור הממשלה, שבשורה התחתונה מנהלת את ה-CBA. להגנתם, סטרן ואנשיו התאוששו מהר ודיברו על שיתוף פעולה עם ה-CBA בכל הנוגע לליגה עתידית. בשעה שהתקיים טקס הפתיחה באולימפיאדת בייג'ין, הכרזה על ליגה כזו נראתה כמו עניין של זמן.

מספר חודשים לפני המשחקים הציעה ה-NBA לליגה הסינית שליטה שווה על מפעל בן שמונה קבוצות תחת המותג של ה-NBA, כשלבעלי המועדונים ב-CBA תהיה זכות ראשונים לרכישת קבוצה ב-50 מיליון דולר. יואנוויי סרב וקבע את הדיונים הבאים לתום האולימפיאדה. דבר לא התממש גם בסיומם.

ה-NBA השעתה את התכניות הגרנדיוזיות לעתיד הנראה לעין, וגם עיכבה פתיחת חנויות גדולות ברחבי סין. דייויד שומייקר, שמונה ביוני למנכ"ל "NBA סין", אומר שהאג'נדה של הליגה האמריקאית היא מספר שיתופי פעולה עם ה-CBA, ביניהם הכשרת מאמנים ושופטים סינים והקמת אקדמיית כדורסל בדרום סין. והליגה המשותפת? שומייקר קורא לכך "אפשרות רחוקה", אם התנאים יבשילו ואם ניתן יהיה להשיג שיתוף פעולה עם ה-CBA.

שומייקר טוען שב-NBA מתמקדים כעת במכירת מוצרים נלווים באינטרנט, כמו גם בהרחבת הנוכחות של הליגה ברשת, שם צופים עוד ועוד סינים במשחקים. ממש בסוף דצמבר נחתם חוזה חדש עם CCTV5 ונמנעה היעדרות מביכה של הליגה מהטלוויזיה בסין. בהתחשב בקו הנוקשה שנקטו ברשת הסינית, סביר להניח שהחלוקה ברווחים מפרסומות הרבה פחות נדיבה מבעבר.

צ'נדלר עבר בסין גם זמנים פחות קלים, בעיקר כשהשביתה הסתיימה. הנאגטס ישמחו לקבלו בחזרה. המועד תלוי בגורל הפלייאוף של הליונס וצפוי להיות במארס. עד אז, הוא ימשיך בחיים הפחות מפונקים של שחקן CBA. קבוצתו משתמשת בטיסות מסחריות, מחלקת תיירים.

מה שלא חסר לצ'נדלר בגלות בסין זו תמיכה מהקהל. שחקנים זרים אחרים נרתעים לעתים מהנחיל האנושי סביבם, הצעקות והדחיפות, אבל צ'נדלר פשוט צועד קדימה ומעניק חתימות תוך כדי. "הם אנשים טובים וגאים", הוא מעיד, "תראו איך הם לא מכרו את ה-CBA ל-NBA. הם רוצים לבנות מותג משלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

נאסים שומאן בביתו, השבוע. הוא וחברו לא נטלו חלק פעיל בהפגנה, רק הלכו על הכביש

שני סטודנטים הלכו להם, ולפתע חיילים המטירו עליהם אש כבדה

לימודים הומניסטיים לנוער באוניברסיטת בן-גוריון. תוכנית הלימודים לכיתות ו'־ט' מתמקדת ב"הסברה"

מי האנשים שחיו כאן לפני הצלבנים? לתלמידי ישראל אסור לדעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?