פלייאוף |

הפועל אילת ניצחה בחיפה וצימקה ל-2-1

המקומיים רצו להבטיח מקום בגמר, הובילו כבר ב-11 הפרש ברבע האחרון, אך נכנעו לבסוף 75-78 בהארכה. קטש: "לא ויתרנו לרגע"

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
אריה ליבנת

עשר שנים לא היו בארץ סדרות חצי גמר פלייאוף. העונה הן חזרו, אבל עם 0-2 קליל לחיפה על אילת ו-0-2 למכבי ת"א על ירושלים, היה נדמה כאילו הן לפרוטוקול. כולם כבר חיכו לגמר ב-13 ביוני ברוממה, אבל לעיני 3,300 אוהדים ברוממה הפגינה הפועל אילת המון אופי, והנחילה למקומיים הפסד ראשון אחרי שבעה ניצחונות רצופים: 75-78 בהארכה. לפחות בסדרה אחת יהיה לנו משחק רביעי, עוד שלושה ימים באילת.

אחרי הספסול של סקוטי הופסון במשחק הקודם, עודד קטש שוב הפתיע. הופסון חזר היישר לחמישייה, אבל גם לצדו היו שם גם טוני יאנגר, יחזקאל סקוורר ואבי בן שימול. "בעקבות הטראומה בשני המשחקים הראשונים, פתחתי עם שחקנים במטרה שיקריבו עבירות", הוא הסביר בסיום. אחרי שספג מחיפה 96 נקודות בממוצע בשני המשחקים הראשונים, רצה קטש הגנה וקיבל אותה בגדול; מצד שני, ההתקפה לא זרמה, וחיפה, כהרגלה בסדרה, עלתה ליתרון מוקדם.

במהלך הרבע השני העלה בראד גרינברג הרכב עם אלכס צ'וברביץ' ועידו קוז'יקרו, שילוב שהוציא את חיפה משטף המשחק. בדקה ה-13 עלתה אילת ליתרון ראשון בסדרה, וברחה ל-22-28. המשחק הצמוד נמשך עד אמצע הרבע השלישי, כאשר בפיגור 40-38 החזיר גרינברג את קוז'יקרו ושיחק דקות ארוכות בהרכב גבוה. הגנה עילאית של המארחת עצרה את אילת 11 התקפות ללא סל וברחה עד 50-61 ו-55-64, ארבע דקות לסיום.

גם שלושה ירוקים לא מנעו מסקוטי הופסון שתיים קלות, הערב ברוממה

אילת לא רצתה לסיים את העונה. קטש שב להרכב הגנתי, אובאנון והופסון התעלו, והאורחים רצו 1-14 ועלו ל-65-69, 20 שניות לסיום. חיפה, כמו בכל העונה, יצאה גם מזה. פול סטול דייק בשתי קליעות עונשין, בן שימול הוציא את הכדור דווקא לג'רום טילמן, סטול חטף ושלח את קלאת'ס להשוות במתפרצת. אפיק ניסים היה יכול לקנות את עולמו, אבל זריקה חופשית שלו בשניית הסיום הלכה החוצה. יש לנו הארכה.

כשהמומנטום נגדה, בלי איליי הולמן ויאנגר שיצאו בחמש עבירות ועם שלושה הפסדים לחיפה בחודש האחרון על גבה, עולמה של אילת חרב עליה. דונטה סמית' הנהדר העלה את חיפה ל-71-75, 2:18 לסיום, אך הופסון במהלך המשחק הוציא ממנו עבירה חמישית. חיפה נתקעה, אובאנון קלע שלשה נוספת והופסון מחצי מרחק הפכו ל-75-77, 38 שניות לסיום. קורי קאר בן ה-38, עם כל הניסיון שלו, החטיא שלשה קריטית. 12 שניות לסיום, דייק סקוורר בזריקת עונשין אחת, טילמן לקח את הריבאונד, סטול חטף וקלאת'ס החטיא שלשה. הכדור שב אל הפורוורד, שנחסם וסימן את האות לפתיחת החגיגות בצד השני.

"זה היה מאמץ קבוצתי, לא רצינו לסיים את העונה בצורה כזאת. היינו חייבים לאוהדים משחק נוסף באילת", סיכם אובאנון המאושר בסיום. גם מאמנו חש מחויבות לקהל בבית. "חשבתי בימים האחרונים רק על האוהדים שלנו, שהריעו לנו בסיום המשחק השני", אמר קטש, "לא ויתרנו לרגע על הסדרה. אני מאמין שנקבל ביטחון מהניצחון הערב ויחד עם ריבאונד טוב יותר, נוכל לנצח גם את המשחק הבא". בצד המפסיד, גרינברג ידע מה עלה לו במשחק: "לא הגנו על הקשת ואובאנון קלע רצף של שלשות. הם הגיעו ונלחמו, ולמרות שהיו לנו הזדמנויות, לא הכנענו את המשחק. רצינו להבטיח הערב את המקום בגמר, אבל נוכל לנצח באילת, בוודאי".

ברבע הרביעי נרשם עימות בין סטול לקטש. רכז חיפה מנע מאילת הוצאת כדור חוץ למתפרצת, וזכה לדחיפה מקטש. העימות כמעט הוביל להתלקחות השחקנים משתי הקבוצות, אבל השופטים העדיפו להתעלם ולא שרקו לכלום.

סטול מציק לקטש ומתסיס את האווירה

מהלך המשחק

רבע 1: 15-18
מכבי חיפה פתחה בחמישייה עם פול סטול, דונטה סמית', גל מקל, פט קלאת'ס וג'יימס תומאס; בהרכב הפועל אילת עלו טוני יאנגר, סקוטי הופסון, אבי בן שימול, יחזקאל סקוורר ואיליי הולמן. האורחים מאבדים כדור בהתקפה הראשונה שלהם ומקבלים שלשה (עם הקרש!) של סטול בצד השני. סימן לבאות? הופסון מטביע את הנקודות הראשונות של אילת, דקותיים מהפתיחה, 6-2. אחרי חמש דקות של כדורסל (4-8 לחיפה), שתי הקבוצות כבר עם שמונה איבודים. תומאס מבצע עבירה שנייה ומפנה את מקומו לעידו קוז'יקרו. שלשה של לארי אובאנון מצמקת ל-14-18 בלבד. עוד אחת שלו מהקו קובעת את תוצאת הרבע: 15-18 למארחת. סוף סוף רבע ראשון צמוד בדרה.

רבע 2: 18-18
אחרי סל של קוז'יקרו, משיבה אילת עם שבע נקודות רצופות - ועולה ליתרון ראשון בסדרה כולה, 20-22, 2:30 מפתיחת הרבע. איליי הולמן חוסם בפעם השלישית הערב ואילת ב-22-28, חמש דקות למחצית. סל מחצי מרחק של מקל קובע שווין 28-28. גרינברג חוזר אל החמישייה הפותחת שלו והיתרון שב לירוקים, 30-32. מקל, שקלע אפס נקודות ב-10 הדקות הראשונות, מגיע כבר לשמונה אישיות. 33-36 לחיפה במחצית; סמית' מוביל את המקומיים עם 12, הופסון קלע 8 בצד השני.

רבע 3: 12-13
בן שימול ויאנגר, שלא הלהיבו במיוחד, עולים בהרכב גם במחצית. נקודות מתחת לסל של הופסון משיבות את היתרון לאילת, 36-38, 90 שניות בתוך הרבע. סמית' מנסה משום מה לקחת את המשחק עליו ומסיים קוסט-טו-קוסט באייר-בול מפואר. שתי הקבוצות מתחילות לאבד את הראש ומעשירות את הסטטיסקה באיבודים, עבירות תוקף והחטאות. ריבאונד התקפה של תומאס (10 מתחת לשני הסלים), קובע 40-42 לירוקים, 5:30 לסיום המחצית. קלאת'ס מחטיא מהפינה ועדיין ללא נקודות. הולמן מחטיא, תומאס מאבד, מקל מבצע עבירת תוקף - ומלחמת החפירות בשיאה; בארבע הדקות האחרונות התוצאה היא 0-3 לחיפה. קליעות עונשין של אפיק ניסים שוברות את הבצורת ושלשה של בן שימול קובעות 45-46. את הרבע השחון מסיימת שלשת בכורה של קלאת'ס: 45-49 לחיפה. אחוזי הרבע? 5/18 לחיפה מהשדה, 4/14 לאילת.

טוני יאנגר סוגר על גל מקל, בן שימול משקיףצילום: שרון בוקוב

רבע 4: 24-20
עשר דקות האחרונות של אילת בסדרה? קלאת'ס, עם שלשה שנייה, מקווה שכן. תומאס משלים מהלך נדיר של סל ועבירה (מוחמצת, כמובן) וחיפה פתאום בשמונה הפרש, 48-56. שלשה מפוספסת של ניסים מסמנת מגמה מדאיגה לקטש. הולמן נחסם פעמיים בהתקפה אחת ולקינוח מבצע יאנגר עבירה חמישית. קטש מזעיק פסק זמן. איבוד של ניסים בחצי המגרש של חיפה מסתיים בדאנק מהדהד של סמית' (22 נק') וביתרון שיא לחיפה: 50-61, 4:30 לסיום. קליעה מעבר לקשת של אובאנון מקרבת את אילת ל-55-61. שלשה נוספת שלו וזה רק 60-64, שלוש דקות לסיום. הולמן מבצע עבירה חמישית. שני ריבאונדים בהתקפה של טילמן מסתיימים בסל ועבירה - אילת רק במינוס 2. מקל וקלאת'ס לא מוצאים את הטבעת, סקוטי הופסון דווקא כן - ואילת חוזרת להוביל, 65-66, 90 שניות אחרונות.
גרינברג מבקש פסק זמן, ממנו סמית' חוזר עם צעדים. הופסון רץ בצד השני - ונחסם ע"י קלאת'ס. אובאנון נעצר מטר מאחורי קו השלוש ומדייק! 65-69, 31 שניות לסיום. סטול קולע סל מוזר למדי, שנפסל בטענה (מוצדקת) לעבירה מוקדמת. הוא מדייק פעמיים מהקו, וזה 67-69 לאילת, 17 שניות אחרונות. אילת מוציאה כדור מהחצי, שמגיע דווקא לטילמן שמאבד לסטול. קלאת'ס אומר תודה ומשווה ל-69 לכל, 12 שניות לסיום. אילת לא מגיעה להזדמנות בהתקפה האחרונה ושלשת התאבדות של ניסים שולחת אותנו להארכה.

הארכה: 9-6
מקל קולע שתיים ראשונות אחרי דקה של הארכה. אובאנון משווה פעם נוספת ומגיע ל-20 אישיות. אילת מאבדת כדור בשתי ההתקפות הבאות שלה. סמית', עם 23 נק' ו-12 עבירות שסחט, יורד בחמש עבירות. שלשה שישית במשחק של אובאנון קובעת שוב שוויון, 75-75. ג'אמפ של הופסון, 30 שניות לסיום מעלה את אילת ל-75-77. קאר מחטיא שלשה חשובה, אילת לא עוברת החצי בזמן (והשופטים מתעלמים) וסקוורר נשלח לקו. הראשונה בפנים, השנייה בחוץ. ריבאונד של אילת, אבל סטול חוטף. קלאת'ס עולה לשלשה קשה ומחטיא, קולט את הכדור החוזר, מתרומם לשלשה נוספת - ונחסם. 75-78 לאילת בסיום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"