האפסנאי המסור נפטר מסרטן, אליצור אשקלון מסרבת לשלם פיצויים

איתמר שרביט, איש המשק האהוב והמזוהה עם הקבוצה, הלך הבוקר לעולמו. משפחתו מנהלת מאבק למימוש זכויותיו, אך במועדון טוענים: "אין לנו"

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
אריה ליבנת

הבוקר (ראשון) הלך איתמר שרביט לעולמו בגיל 34, אחרי מאבק ארוך וקשה במחלת הסרטן. אביו של שרביט היה הספונסר וממקימי הקבוצה לפני יותר מ-20 שנה. כבר ב-1996, כשהוא בן 18 ואחרי שנים רבות של אהדה, החל איתמר לעבוד בקבוצה כאיש משק. הוא שימש בתפקיד במשך עשור וחצי, עד שהתגלו אצלו בעיות בריאות שמנעו ממנו לתפקד. שרביט חזר לפני שבועיים לחיק המשפחה באשקלון, לאחר שבבתי החולים "הדסה" ו"ברזילי" - שם אושפז במשך כארבעה חודשים - לא הצליחו למצוא מרפא לגידול הממאיר בראשו.

שנתיים ורבע מתוך 13 שנה בליגת העל העביר ליאור ליפשיץ באשקלון, בשלוש קדנציות שונות. גם כשעבר לקבוצות אחרות, הוא המשיך לפקוד את שרביט. "איתמר היה בחור מאוד מיוחד, שאת המסירות, ההקרבה, הנתינה והיחס החם שנתן אי אפשר לתאר במילים", אומר ליפשיץ, "בלי קשר לניצחון או הפסד או ליכולת שלך במשחק, הוא נתן אהבה בלי גבולות. היו לנו המון שיחות מעבר לכדורסל, הוא חיזק אותי ונתן דוגמה אישית לשחקנים ומאמנים אפילו בלי מילים".

איתמר שרביט. "לא ביקשנו מסיבת פרידה, רק שיוקירו את תרומתו למועדון"צילום: באדיבות המשפחה

"זה ילד מדהים שנתן את כל החיים שלו בשביל הקבוצה", מספר אחד מאוהדי ומקורבי הקבוצה, "הוא היה שם יום ולילה, נסע לכל החורים בארץ ובאירופה בלי לשאול שאלות, תמיד עם שמחה, חיוך, מוטיבציה, איכפתיות ואהבה". אבי נמרודי, שניהל את המועדון במשך כמה שנים, מספר: "כשאומרים 'אליצור אשקלון' זה לא אף אחד אחר חוץ ממנו. הוא הכי ותיק במועדון. הוא שם מאז שהיה ילד, אליצור זה הדבר שהכי חשוב לו בחיים. הוא נתן במשך 17 שנה את הנשמה שלו".

תוך כדי עבודה במועדון, לפני כשלוש שנים החלו להתגלות הבעיות הרפואיות של שרביט. "הוא התחיל לאבד את הזיכרון ולפעמים קצת את ההכרה", מספר נמרודי, "בהתחלה הרופאים לא מצאו את הבעיה, חשבו שיש לו נוזלים בראש. אחר כך אבחנו סרטן. הוא התחיל לעבור טיפולים כימותרפיים ובהמשך עבר ניתוח שאחריו חזר לעבוד בקבוצה, אבל המצב רק הלך והידרדר. הוא התחיל לאבד את הזיכרון באופן דחוף עד שבדצמבר אשתקד נאלץ לעזוב את הקבוצה".

במקביל לטיפול והליווי היומיומי, החלה משפחת שרביט לדאוג גם לזכויותיו. "שלחנו מכתב רשמי לאגודה שהוא לא יכול לעבוד יותר וביקשנו פיצויים", מספר אחיו מיקי, "בקבוצה לא רק שלא הסכימו לשלם, אלא אפילו לא באו לבקר אותו. המאמן אריאל בית הלחמי היה מגיע או מתקשר לשאול בשלומו, והם כמעסיקים לא באו. רק אחרי שכעסתי, הם התחילו לבוא". יו"ר הקבוצה, יעקב וקנין, מציג גרסה אחרת: "באתי אליו עשרות פעמים, אף פעם הם לא דיברו על פיצויים".

ליאור ליפשיץ (מימין) במדי אשקלון. "איתמר בחור מיוחד שאת היחס החם שנתן אי אפשר לתאר במלים"צילום: שרון בוקוב

מיקי שרביט בשלו: "איתמר, שהוא ילד נאיבי, שאל: 'מה, הם לא ייתנו לי פיצויים אחרי כל כך הרבה שנים שעבדתי שם?'. עניתי לו: 'אני אהפוך את העולם כדי שתקבל את הזכויות שלך'. כשאושפז ב'הדסה' הגיע לבקר אותו עו"ד תמיר יחיא. סיפרנו לו שהקבוצה לא מוכנה לשלם פיצויים. והוא אמר שהוא מוכן לעזור לנו אפילו בלי תשלום. הוא פנה במכתב לקבוצה ודרש שישלמו לאיתמר 97 אלף שקל, הסכום המדויק שמגיע לו, אפילו בלי לדרוש הלנת שכר. היו"ר יעקב וקנין התקשר אליי ושאל מה העו"ד הזה רוצה. עניתי לו: 'הוא רוצה שתשלמו את הכסף'. הוא שאל מה נזכרנו עכשיו. עניתי: 'אנחנו נזכרנו עכשיו? אתם נזכרתם עכשיו'. הוא המשיך להקשות: 'אבל הוא מקבל כסף מביטוח לאומי'. עניתי לו: 'מה זה קשור, מגיע לו פיצויים על השנים בהן עבד בקבוצה'. הוא אמר: 'טוב אני אטפל בזה'.

"עברו שבועיים-שלושה ושום דבר לא קרה. עירבנו את ראש העירייה בני וקנין. הוא היה המום מהסיפור, התקשר לווקנין וביקש שישלם לאיתמר את הפיצויים. וקנין הבטיח שידאג לזה, ואז הוא אמר לעו"ד שלנו שיפנה ליוסי דהן כי הוא הבעלים של הקבוצה. אמרתי לעו"ד שדהן ויתר על הבעלות לפני שנה וכרגע הקבוצה שייכת לעמותה בראשות וקנין ויפרח. הוא נפגש עם דהן שאמר שבקטע של טוב לב הוא מוכן לתת 15 אלף שקל.

"פנינו למנכ"ל החברה הכלכלית של העירייה. הוא התקשר לווקנין, שענה לו כי הוא יכול לשלם רק 15 אלף שקל, כנראה אותו סכום שדהן הסכים לתת מכיסו, כי העמותה שהעסיקה את איתמר התפרקה ועכשיו זו עמותה חדשה. הגשתי תלונה לרשם העמותות, הרי הוא זה שפירק את העמותה הקודמת, אז איך אתה מסתתר מאחורי זה שאלו עמותות שונות? הרי במשך כל התקופה היית הבעלים או היו"ר של הקבוצה, וגם אם היתה תקופה של חמש שנים שדהן היה הבעלים, אז תשלם לאיתמר על ה-11 שנה שאתה העסקת אותו". וקנין מגיב: "לא אני זה שפירק את העמותה הקודמת, אלא ידידיה רפפורט".

שרביט ממשיך: "פנו אליו אנשים מהקבוצה ומהעירייה והוא לא רוצה לשלם, הוא אומר 'אין לי כסף'. כאילו זה כסף פרטי שלו. זה כסף של העמותה. אחר כך הוא בא לאמא שלי: 'תקחו בינתיים 13 אלף שקל שההנהלה בזמנו בראשות נמרודי הפרישה לקרן פנסיה ולקרן השתלמות'. מתברר שבמשך שלושה חודשים מאז שהם חזרו לנהל את הקבוצה, הם ניקו לו מהמשכורת ולא הפרישו פנסיה, שזו עבירה פלילית!". וקנין: "זה שקר וכזב. העברנו את כל מה שצריך, יש מסמכים שמעידים על זה".

איתמר שרביט. "היה שם יום ולילה, נסע לכל החורים בלי לשאול שאלות"צילום: באדיבות המשפחה

שרביט אומר כי בינתיים "הם העבירו את הנושא לטיפול של עו"ד, שאמר לנו שאנחנו לא הסכמנו לפשרה של 15 אלף שקל. וקנין מעדיף לשלם כסף לעו"ד ולא לבן אדם שעבד במועדון ומגיע לו על פי חוק". וקנין: "פניתי לעו"ד שהוא חבר, לא בשביל לתבוע. אני גידלתי את איתמר, אני אוהב אותו ואת המשפחה".

משפחת שרביט מתכוונת להגיש בקרוב תביעה כספית נגד המועדון. וקנין לא מתכחש לזכותם לקבל פיצויים, ומספר: "פנו אליי ראש העיר ומנכ"ל החברה הכלכלית של העירייה. אמרתי להם: 'אני ביחד עם חבריי לקחנו את הקבוצה בהתנדבות. יש בעיה תזרימית. עד פברואר לא קיבלנו כסף מכם ואחר כך ניכיתם לנו 800 אלף שקל. לא רק שלא הצלחנו לסגור את העונה, גם היינו צריכים להכין את העונה הבאה. אם הייתי יכול, הייתי נותן לאיתמר לא רק 100 אלף שקל,אלא מיליון שקל, אבל אין לי. תנו לאיתמר את כל מה שמגיע לו על חשבון התקציב של השנה הבאה שלנו'".

התגובות לא משכנעות את חבריו של שרביט. אחד מהם אמר: "חבל שדווקא ברגעי משבר שצריך להראות איכפתיות, ההנהלה הפנתה לו גב. הרבה שחקנים מתקשרים ובאים לבקר, אכפת להם, אבל המערכת שהוא בשר מבשרה התעללה בילד מדהים שכבר לא הצליח לדבר, רק להשמיע הברות". מיקי שרביט מסכם: "לא ביקשנו מסיבת פרידה, רק שיוקירו את התרומה שלו למועדון כל עוד הוא בהכרה מלאה. גם את זה פספסנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"