הוועדה המקצועית המליצה על ארז אדלשטיין לאימון נבחרת ישראל בכדורסל

מינוי מאמן הפועל תל אביב צפוי לעבור רשמית בישיבת הנהלת האיגוד ביום רביעי. זאת לאחר שצביקה שרף לא הסכים לוותר על תפקידיו באיגוד והסיר את מועמדותו

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
אריה ליבנת

כמעט חצי שנה לאחר הכישלון של נבחרת ישראל באליפות אירופה בסלובניה, ובתום סאגה ארוכה למדי, החליטה היום (חמישי) הוועדה המקצועית של איגוד הכדורסל להמליץ בפני הנהלת האיגוד על מינויו של ארז אדלשטיין למאמן הנבחרת לקמפיין מוקדמות אליפות אירופה שיחלו באוגוסט. ההנהלה אמורה לאשר את המינוי בישיבתה ביום רביעי הקרוב.

לפני יותר מחודש הסמיכה הנהלת האיגוד בראשות היו"ר דני חלוץ את הוועדה המקצועית לאתר מאמן לנבחרת. המועמד המועדף על ידי חלוץ היה מאמן מכבי ת"א דייויד בלאט, שהשיב בשלילה לאחר מספר ימים, זאת עקב אי ודאות לגבי המשך העסקתו במכבי ת"א מעבר לעונה הנוכחית.

עם המועמד השני, פיני גרשון, נפגש יו"ר הוועדה, משה ויינקרנץ. גם הוא סירב, בטענה כי הוא מחויב לערוץ הספורט, שם הוא משמש כפרשן. ויינקרנץ עבר לשמות הבאים ונפגש עם שלושה מאמנים, ביניהם ארז אדלשטיין ואפי בירנבוים. בשלב מסוים, גם המאמן בארבע השנים האחרונות, אריק שיבק - שהודה בסיום היורובאסקט כי נכשל - חזר לתמונה. ואולם, נכון לתחילת השבוע הנוכחי, הסתמן אדלשטיין כמוביל במירוץ.

אדלשטיין. המאמן הבא של נבחרת ישראלצילום: ניר קידר

אלא שבמקביל התקיימה חזית אחרת לגמרי. לפני כשבוע עלה במוחו של חלוץ שם אחר לגמרי: יו"ר האופוזיציה שלו באיגוד, צביקה שרף - בעל רקורד של 14 שנה כמאמן הנבחרת, שמונה טורנירי גמר אליפות אירופה, פעם אחת באליפות העולם. חלוץ נפגש עם שרף - שרק לפני כחודשיים חזר לאמן בליגת העל, במכבי ראשל"צ - שמע ממנו שהוא מעוניין מאוד בתפקיד, אולם יסכים לקבלו רק בתנאי שיוכל להשעות את תפקידיו באיגוד כחבר נשיאות וחבר הנהלה לתקופת פעילות הנבחרת במשך שלושה חודשים. לאחר מוקדמות אליפות אירופה, הבטיח, יוכל לשוב לאיגוד. בתחילה חלוץ התנגד, דרש משרף להפסיק את פעילותו באיגוד עד סיום הקמפיין של הנבחרת לאחר אליפות אירופה בקיץ 2015, בהנחה שהנבחרת תעפיל לאליפות. שרף לא הסכים, העניין שלו כמעט ירד מהפרק, אולם לבסוף חלוץ ו-ויינקרנץ, חברו משכבר הימים של שרף, הסכימו.

נכון ליום רביעי, יממה לפני ההתכנסות של הוועדה המקצועית לישיבה, נראה היה כי שרף יהיה השם היחיד שיוצג כמועמד לאימון הנבחרת, ונותר רק לקבל את הסכמת היועץ המשפטי למהלך. עו"ד רונן וינברג היה יכול לבדוק בתקנון האיגוד אם חבר הנהלה ונשיאות רשאי להיות מועסק על ידי האיגוד בתפקיד עם שכר, אולם הוא העדיף לבקש חוות דעת ממשרד הספורט ורשם התאגידים, עקב חשש שהאיגוד יתבזה ממינוי שלא ייצא לפועל בגלל אי חוקיותו.

אתמול בשעה 12:00 בערך, פחות משעתיים לפני הישיבה, התקבלה באיגוד חוות דעת ברורה ממשרד הספורט ורשם התאגידים: שרף לא יוכל לשמש בתפקידים באיגוד בכל התקופה בה יועסק כמאמן הנבחרת. חלוץ פנה למאמן וביקש ממנו שיסכים לקחת על עצמו את התפקיד בתנאים הללו. שרף, שהתבקש לאורך כל השבוע מחבריו בסיעת עוז לוותר על הנבחרת, סירב.

ברגע שהוסרה מועמדותו של שרף, הבינו חלוץ ו-ויינקרנץ כי יש לחזור לאדלשטיין. מנכ"ל האיגוד, יענקל'ה בן שושן, התקשר לאדלשטיין ושמע ממנו תרעומת בנוסח: "עכשיו אתם חוזרים אלי?". בן שושן השיב לו: "קיבלת את התפקיד שכולם רצו, קח אותו ושתוק". אדלשטיין הסכים. בישיבת הוועדה המקצועית, זכה לתמיכה פה אחד.

בישיבה פרש ויינקרנץ בפני החברים את התגלגלות המינוי. כשהגיע לחלק של שרף בסיפור, אמר יצחק פרי, יו"ר מכבי ראשל"צ: "הלכתי לישון עם ארז והתעוררתי עם צביקה, הלכתי לישון עם צביקה ועכשיו התעוררתי עם ארז. אולי נדחה את המינוי לשבועיים ונבדוק אם יש אפשרות למנות את צביקה?". חלוץ השיב לו כי המהלך אינו אפשרי. פרי קיבל את הגזירה, שאר החברים, שממילא היו בעד אדלשטיין, הצביעו פה אחד.

"ארז מאמן מצוין, ברגע שהוא יתמנה כולם צריכים לתמוך בו ובנבחרת כדי שהיא תצליח", בירך המאמן היוצא שיבק, "אני מסיים את תפקידי בנבחרת וחש בגאווה, מאמן נבחרת זה תואר שיילך איתך לכל החיים".

שיבק. "ארז הוא מאמן ראוי, ואם הוחלט למנות אותו אז כולם צריכים לתמוך בו ולאחל לו בהצלחה"

אדלשטיין בן ה-52 גדל בעפולה, שיחק שש שנים בעפולה/העמק בליגה הלאומית. בגיל 30 פרש ממשחק והחל בקריירת אימון. הוא אימן את הפועל גבת, זכה עם פיני גרשון בגביע המדינה הראשון של הפועל ירושלים, הדריך את בני הרצליה, הפועל גליל עליון, ההעפיל לשלושה גמרי פלייאוף עם עירוני ר"ג, הפועל ת"א והפועל ירושלים. עם השתיים האחרונות הגיע לחצי גמר במפעלים אירופיים. לאחר מכן שימש כעוזרו של גרשון באולימפיאקוס, פרש מאימון למספר שנים, עד שחזר לפני שנתיים וחצי להפועל ת"א, עמה עלה לליגת העל וסיים אשתק במקום השמיני. העונה הגיעה הקבוצה לחצי גמר הגביע ומדורגת במקום הרביעי בליגה.

לאחר מינויו, יבחר אדלשטיין עוזר מאמן אחד או שניים. ליאור ליובין ששיחק תחתיו בר"ג ובת"א נראה מועמד טבעי לתפקיד. בסגל שהוא יקבץ הוא יצטרך לקבל החלטה אם לזמן את גיא פניני. בראיון שקיים לפני מספר חודשים הוא ביקר את ההחלטה לקחת את קפטן מכבי ת"א לאליפות אירופה אחרי האמירות הבעיתיות שהשמיע באוזני שחקן הפועל ת"א יהונתן שולדבראנד בדרבי לפני שנה וחצי.

"הפועל ת"א גאה ושמחה על בחירתו של אדלשטיין למאמן נבחרת ישראל. ארז הוכיח בשלוש שנותיו בהפועל ת"א כי אין ראוי ממנו לתפקיד וזהו רגע גדול ומרגש עבור ארז ועבור כולנו", מסרה הפועל ת"א.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ