עם הביתיות ועם הביטחון: מכבי ת"א ניצחה במילאנו

למרות פיגור 12 ארבע דקות לסיום, כפתה מכבי הארכה וניצחה 99-101 במשחק הראשון ברבע גמר היורוליג. דייויד בלאט: "זה ייכנס לפנתיאון"

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
אריה ליבנת

כשמכבי תל אביב קיבלה ברבע הגמר את ארמאני מילאנו, הרבה אמרו שזו יריבה נוחה, בטח בהשוואה לריאל, צסק"א וברצלונה. במשך 38 דקות במשחק הראשון הערב הראתה מוליכת הליגה האיטלקית שהיא אחת הקבוצות הטובות ביבשת. 13 ימים היו למכבי להתכונן לסדרה, הצוות המקצועי צפה בעשרות משחקים, ניתח, הראה לשחקנים קטעי וידיאו. יכול להיות שהעבודה היתה מאומצת מדי, אולי היה מספיק להיזכר בשני ההפסדים לפני שנה לסיינה, שקלעה בהן 13 שלשות מ־27 נסיונות ו־10 מ־25 נסיונות.

מילאנו היא הרי סיינה החדשה - אותו מאמן, לוקה באנקי; שיטת משחק די דומה, כניסה לרחבה ואז הוצאה לקליעה מבחוץ; הרכב שחקנים דומה, בו לכולם למעט ג'ני לוואל יש יכולת קליעה מבחוץ. עד שמכבי הבינה את זה, היא חטפה 11 שלשות ב־25 דקות. בהמשך, היא מנעה לגמרי את הקליעות מבחוץ, ספגה רק שלשה אחת. זה כמעט היה מאוחר מדי. מילאנו, גם כשהחטיאה, זכתה בהתקפות נוספות בעזרת 15 ריבאונדים בהתקפה, שעזרו לה לשמור על יתרון דו ספרתי.

אבל כשאותם אנשים שמחו שהיריבה היא מילאנו, הם ידעו למה. ספק אם מכבי הנוכחית עולה על הקבוצה שתארח את הפיינל־פור, אבל מה שיש למכבי זה אופי, והרבה ממנו. מכבי נוהגת לשחק גם כשהמשחק נראה גמור, והערב זה השתלם לה בענק. בפיגור 72–84, מכבי עשתה עוד סל ועוד סל עד שחזרה למשחק.

סופוקליס שחורציאניטיס משתחל בין מלי לסמואלס

המהלך של המשחק שייך לג'ו אינגלס, שבפיגור 80–85 הוציא כדור חוץ ארוך לעבר טייריס רייס, ניקולו מלי רץ לעצור אותו בטיפשות וספג עבירה בלתי ספורטיבית. רייס קלע שתיים מהעונשין, סחט עוד עבירה וקלע עוד שתיים. דניאל האקט הוסיף קליעת עונשין בצד השני, אבל רייס החם קלע סל וסחט עבירה מקרטיס ג'רלס והפך ל־87–86, 11.4 שניות לסיום. הרכז החדש של מכבי עשה כל מה שהוא יכול, אבל את העזרה האמיתי הוא קיבל מהרכז לשעבר של מכבי. זריקה אחת של של קית' לנגפורד נחסמה בידי אלכס טיוס, בשנייה הוא סחט עבירה 7 עשיריות לסיום ודייק רק באחת - המשחק הלך להארכה 87–87.

בהארכה המומנטום היה של מכבי, שכבר עלתה לארבע הפרש. שלשה של ג'רלס עוד הפכה ל־96–95, אבל היקמן דייק בשתי זריקות עונשין, טיוס חטף את הכדור ללנגפורד (כן, שוב לנגפורד). רייס והיקמן עמדו בלחץ עד הסיום ודייקו בכל זריקות העונשין, והשאירו שוב את לנגפורד על הקו ברגע האחרון. הוא דייק בראשונה, החטיא את השנייה בכוונה, אבל מילאנו לא הצליחה להשתלט על הכדור בזמן ומכבי ניצחה 101–99. "עברתי כמה וכמה משחקים גדולים, אבל זה ייכנס לפנתיאון", סיפר בלאט את הסיפור כולו. עכשיו מילאנו איבדה את הביתיות וגם את הביטחון.

קלעו למכבי: היקמן 26, שחורציאניטיס 17 ורייס כ"א, אינגלס 11, טיוס 8, סמית' ובלו 7 כ"א, אוחיון ופניני 4 כ"א. הובילו את מילאנו: לנגפורד 18, סמואלס 17, ג'רלס 15

מהלך המשחק

רבע 1: 19-23
מכבי פתחה עם דווין סמית', ריקי היקמן, יוגב אוחיון, דייויד בלו ואנדראה ז'יז'יץ'. אצל מילאנו אלה ניקולו מלי, דניאל האקט, קית' לנגפורד, סנדרו סמואלס ודייויד מוס. אחרי שני איבודים מהירים בפתיחה, בלאט מוריד את ז'יז'יץ' ומכניס את שחורציאניטיס - ומקבל ממנו מהלך של סל ועבירה, 5-6 למכבי אחרי שתי דקות וחצי. שתי דקות אח"כ, נקלע הסל הבא על ידי סמואלס. שלשות של מוס ובלו ממשיכים את הנדנדה בתוצאה, שאחרי שבע דקות מתייצבת על 12-13 לאורחת. שתי שלשות של מלי מקפיצות את מילאנו ל-15-20. קליעות עונשין של אינגלס קובעות 19-23 בסיום הרבע.

רבע 2: 23-24
שתי הקבוצות מפגינות הגנה מצוינת, אך התקפה תקועה. שלשה של פניני קובעת 26-29 למילאנו, אך סופו סוחב רגל. שלשה נוספת ומרשימה של אינגלס, ואחרי קליעות עונשין של אוחיון פתאום שוויון - 31-31. מכבי עוברת להרכב ננסים עם בלו וטיוס - וחוטפת שתי שלשות (7 מ-13 עד כה למארחת). לאוול לא מסתדר עם סופו, שמגיע לתשע אישיות. לנגפורד חוזר במילאנו. סופו ולאוול ממשיכים לקלוע, אבל ידו של היווני על העליונה - לא מעט בזכות הזנה מצוינת של רייס - והוא מצמק מהעונשין ל-43-40. לנגפורד חודר לסל ומסיים את המחצית ביתרון 42-47 למקומיים.

רבע 3: 16-23
לנגפורד מתחיל עם שלשה, 42-50. שלשות גדולות של אותו לנגפורד ואפילו סמואלס, יחד עם עבירת תוקף טפשית של שחורציאניטיס, מוציאות את מכבי מאיזון, 57-44, שלושה דקות לתוך הרבע. מלי יורה שלשה מספר 12 (מ-21 זריקות), 47-60. פניני חוזר. שאננות קלה אצל המקומיים, אך אינגלס מתעקש לא לנצל הזדמנויות. סמואלס אומר יפה תודה, וחותם את הרבע עם ליי-אפ קליל, 58-70. ההפרש לא בשמים, אך מכבי לא נראית כמי שמסוגלת לעצור את מילאנו בהגנה.

"עוד שלשות, עוד שלשות!", לוקה באנקי, הערב בפורום של מילאנו

רבע 4: 29-17
סל ועבירה של אוחיון מצמק ל-72-65. באנקי לא מרוצה מהקבוצה שלו, ומבקש פסק זמן. עבירה רביעית של סופו מחזירה את טיוס לפארקט. לאוול (14 נק') מחזיר את ההפרש לדו ספרתי, 65-76. דייויד מוס בשלשה ועבירה קובע 70-82, ארבע דקות לסיום. מכבי חוזרת עד מינוס שבע, אך לנדסברג לוקח זריקה קשה מדי. בהתקפת הנגד, מילאנו לא מצליחה לזרוק בחלוף 24 שניות. שלשה ענקית של היקמן קובעת 84-80, 30.1 שניות לסיום. ג'רלס נשלח לקו, ומדייק רק פעם אחת. מלי מנסה לחטוף את הכדור מרייס - ומבצע את העבירה הבלתי ספורטיבית השטותית בהיסטוריה. רייס קולע פעמיים, 85-82 וכדור למכבי. רייס מדייק שוב מהקו 85-82, 21.1 שניות לסיום. האקט על העונשין מהצד השני - ובקושי מגיע לטבעת. את השנייה הוא קולע. 84-86. רייס שוב נכנס פנימה - ושוב סוחט סל ועבירה, 86-87 למכבי! לנגפורד חודר פנימה ונחסם על ידי טיוס. חמש שניות לסיום, הוא יוצא לניסיון אחרון, וסוחט עבירה מפוקפקת מהיקמן. הראשונה בפנים, אך לנגפורד לא עומד בלחץ, מחטיא את השנייה - ושולח את המשחק להארכה.

הארכה: 12-14
רייס וטיוס פותחים מצוין, 87-91. מילאנו לחוצה, והאקט מצליח בקושי להוליד סל, 91-93 למכבי. אינגלס מחטיא שלשה, רייס שוב לא מצליח בחדירה וסמואלס משווה - 93-93, דקה לסיום. שלשת ענק של ג'רלס מחזירה את מילאנו ליתרון, 95-96. 25 שניות לסיום, היקמן על הקו. ראשונה בפנים, גם השנייה. 96-97 צהוב. לנגפורד מחליק ומאבד את הכדור, והיקמן שוב על הקו. 96-99, 11 שניות אחרונות. לנגפורד שוב על הקו, שמונה שניות אחרונות, ומצמק ל-99-98. 6.2 שניות לסיום, תורו של היקמן לעמוד בלחץ. והוא עומד בו - 98-101.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ