אריה ליבנת
אריה ליבנת

לפני תחילת העונה, כששאלו את דני פרנקו לגבי יכולתו של מורן רוט להיכנס לנעליו של גל מקל, הפתיע המאמן החדש של מכבי חיפה כשאמר כי רוט לא נופל מהרכז שעבר ל-NBA - ואף יכול להיות טוב ממנו. האמונה ברכז שהוא אוהב, כמו גם הצורך להעניק לו ביטחון, גרמו לפרנקו להגזים. המספרים של רוט - 10.8 נקודות ו־4.8 אסיסטים - אמנם לא נופלים בהרבה מאלו שהשיג מקל בעונה שעברה, אבל כרכז יחיד הוא הוביל את חיפה למקום אחד מתחת לזה שהשיגה בליגה הרגילה אשתקד. ועדיין, ערב פתיחת סדרת חצי גמר הפלייאוף מול הפועל ירושלים ׁ(19:40 5 ספורט), האלופה נמצאת בתמונת האליפות.

"הקטע של מקל זה משהו שתמיד נמצא באוויר", מספר רוט, "מתחילת העונה ידעתי שזה אתגר עבורי. כל מי שייעץ לי אמר לא ללכת לקבוצה אלופה. אחרי שמקל הצעיד אותם לאליפות אפשר רק ליפול, אבל אני אוהב לחץ. כבר הובלתי את חולון ועוד כמה קבוצות בצורה די הירואית. רציתי להיות חלק מרכזי בקבוצה גדולה. לקחתי את האתגר והאחריות, ואני שמח על כך".

פרנקו עדיין סבור שהתרומה של רוט לא פחותה מזו של מקל. "מה שמורן עושה לקבוצה שלו זה לא פחות ממה שגל עשה. שניהם בעלי בית, רכזים ישראלים שלוקחים קבוצה על הכתפיים וצריכים להוביל אותה, אבל אסור לעשות השוואות כי הקבוצות שונות. גל שיחק בחוק של ארבעה זרים, בקבוצה ששלטה בריבאונד בצורה אבסולוטית, עם שחקן שרב אתו על הכדור, פול סטול. אצלנו הסיטואציה של מורן כרכז מוביל ברורה, וכולם מכבדים את המעמד שלו".

רוט מול דאנקןצילום: ניר קידר

לא בטוח שזה תיאור מדויק של המצב. מילא דונטה סמית', שהעונה לוקח חלק פעיל יותר בניהול המשחק, אבל בסדרת רבע הגמר מול נס ציונה היו לא מעט מקרים בהם טרנס רודריק - שהגיע במהלך העונה - החזיק הרבה בכדור. בשלוש דקות פחות מרוט הוא לקח אותה כמות זריקות, איבד מספר זהה של כדורים והגיע לקו העונשין הרבה יותר.

"שחקן צריך לדעת מתי לזוז הצדה. אני בדרך כלל דומיננטי, אבל אני צריך גם לקלוע וגם לייצר לאחרים", מסביר רוט, שבמשחק האחרון מול נס ציונה מסר שבעה אסיסטים, "רוב העונה עשיתי את זה כמעט לבד. הגיע שלב בו הייתי חייב לקחת צעד אחורה, לתת לשחקנים אחרים לבוא לידי ביטוי כדי שאוכל להגיע מוכן לרגעים הנכונים".

"אף אחד לא לוקח למורן את הכדור. כשהוא רוצה אותו, הכדור אצלו", טוען פרנקו בתוקף, "לפעמים הוא נותן לדונטה ולרודריק להוביל את הכדור כדי להוריד מעצמו עומס ולבוא בגל השני של ההתקפה. בשלב כזה של העונה ברור לכולם איפה הכדור צריך להיות. יש דקות שרודריק משחק רכז, אבל כשהם משחקים ביחד, רודריק יודע מה מצפים ממנו - וזה לא לנהל עבורנו את המשחק".

לפני שנה עברה על רוט עונה לא קלה. מכבי תל אביב החתימה אותו כשהיתה בנתק עם יוגב אוחיון, אלא שהאחרון נשאר בסופו של דבר, ורוט מצא את עצמו בגיל 30 כשחקן פוסטר. במספר משחקים, בליגה וביורוליג, הביא הרבה אנרגיות מהספסל והלהיב את האוהדים כמו שרק הוא יודע, אבל זה קרה לעתים רחוקות מדי. במשחק בו איבדו הצהובים את האליפות לחיפה, הוא אפילו לא שותף - אם כי גם לא היה כשיר לגמרי. כעת הוא בעונת התאוששות.

"השנה אחרי מכבי, עבור שחקן שלא השתלב שם, היא קריטית", אומר רוט, "עברתי הרבה קשיים, כולל ניתוח בברך במהלך העונה הנוכחית, אבל אני אדם חזק והתאוששתי מזה בצורה יפה מאוד. זה כיף להיות שוב רכז ראשון, להיות בעל הבית בקבוצת צמרת. אני מרגיש מצוין וממש שמח שהגעתי לחיפה. זה מועדון מסודר, מקצועי, עם אנשים רציניים וטובים שנותנים לך ביטחון. זו קבוצה שזכתה בעונה שעברה באליפות ועמדה במבחן של העונה שאחרי. עשינו דרך יפה מאוד, התמודדנו עם הרבה משימות בארץ ובאירופה. אני חייב לתת קרדיט גדול לפרנקו ולכל המערכת, עשינו את זה ביחד".

דני פרנקו, מאמן מכבי חיפה. "מה שמורן עושה לקבוצה שלו זה לא פחות ממה שגל עשה"צילום: נמרוד גליקמן

מול נס ציונה רוט לא הצטיין. ממוצעיו ירדו ל־8.2 נקודות ב־35% מהשדה ו־3.2 אסיסטים. "לא נתתי הופעות גדולות בפלייאוף, אבל אני שמח שבמשחק הכי קריטי שלנו הצעדתי את הקבוצה. באנו כפייבוריטים, אבל נתקלנו ביריבה שעשתה לנו חיים קשים. לא תיכננו סדרה של חמישה משחקים והגענו למשחק בו רק לנו היה מה להפסיד. זה לא היה כדורסל גדול, אבל היתה הרבה נחישות והקרבה, ולנצח בנקודה אחרי הארכה זה מתוק".

פרנקו סבור שהאחוזים הנמוכים של רוט בסדרה נובעים מעייפות מצטברת. "מורן עובד מאוד קשה, הוא בכושר יותר טוב ממה שהוא הראה במשחקים האחרונים, ולראייה הביטחון שהוא מרגיש בנטילת זריקות. אף אחד לא יכול לשמור על אחוזים גבוהים כל העונה. הוא חזר מפציעה ועבר עונה שלא היתה לו מעולם. גם בקבוצות הגדולות ששיחקו באירופה לא היה עליו עומס של שני משחקים בשבוע בלי מחליף ברמה גבוהה. בסופו של דבר, הדברים משפיעים".

רוט יודע שכדי לעבור את הסדרה מול הפועל ירושלים החזקה, הוא וחבריו יצטרכו להקפיץ את רמתם במספר דרגות. "אם נציג את אותן יכולות מול ירושלים, שזו קבוצה מוכשרת ומחוברת, לא יהיה לנו סיכוי לעבור. כולנו צריכים להעלות את הרמה שלנו. הרבה לחץ השתחרר אחרי הניצחון האחרון, ואני מקווה שזה יעזור לנו להציג כדורסל יותר טוב. באופן אישי אצטרך להיות מנהיג, בעל בית אחראי, לנהל את הקבוצה, לנהל את הכלים שיש לנו. ניצחנו כבר במלחה והם ניצחו אצלנו, הולכת להיות סדרה מעניינת". פרנקו נשמע בטוח באיש שינהל אותה עבורו: "מורן רק צריך לעשות את הדברים שהוא יודע, להיות מורן שאנחנו מכירים".

מכבי ת"א, הפועל ירושלים, מכבי חיפה, הפועל אילת. ואם זה נשמע לכם מוכר, זה רק בגלל שארבע הקבוצות שייחלו הערב את סדרות חצי גמר הפלייאוף הן אלו שהיו כאן גם בעונה שעברה. למי שחושב שזה דבר רגיל, נספר שזה קורה בפעם השנייה בלבד ב-34 שנות פלייאוף. הפעם הקודמת היתה בשנים 1997 ו-1998 אז שיחקו בפלייאוף מכבי ת"א, הפועל ירושלים, הפועל אילת ומכבי רעננה. למעשה מכבי, ירושלים ואילת נמצאות בשני הצמדים כשאת הרביעייה השלימה אז רעננה וכיום חיפה. ומה עוד מיוחד בזה? שאלו ארבע העונות היחידות בהן אילת הגיעה לארבע האחרונות.

נעימי מול רייסצילום: ספי מגריזו

סדרות חצי הגמר במספרים:

מכבי ת"א (1) – הפועל אילת (5)

הישגים: ת"א 50 אליפויות, אילת פעם רביעית בחצי הגמר

% הצלחה: ת"א 78.1, אילת, 63.6

קליעה: ת"א 82.2, אילת 80.9

ספיגה: ת"א 74.6, אילת 79.1

קלעי מכבי בפלייאוף: בלו 15.3, היקמן 12.5, טיוס 11.8

קלעי אילת בפלייאוף: פאלמר 16.3, כדיר 15.5, וייט 15.5, ניסים 13

ריבאונדים בפלייאוף: טיוס 7.3; פאלמר 9.5, גייטס 8

יתרונות סטטיסטי לת"א: אחוזים משתי נקודות

יתרון סטטיסטי לאילת: חטיפות

מפגשים העונה: 0-4 לת"א

מפגשים בפלייאוף: 0-3 לת"א בחצי הגמר ב-97' ו-0-3 לת"א בגמר ב-98'

הפועל ירושלים (2) – מכבי חיפה (3)

הישגים: ירושלים שש פעמים בגמר, חיפה אליפות אחת

% הצלחה: ת"א 75, חיפה 63.6

קליעה: ירושלים 82.9, חיפה 80.2

ספיגה: ירושלים 78, חיפה 77.1

קלעי ירושלים בפלייאוף: רייט 21.3, דאנקן 14.7, הלפרין 11.5

קלעי חיפה בפלייאוף: סמית' 15.4, רודריק 12.4

ריבאונדים בפלייאוף: גרין 7.3, דופרי 6.8; סמית' 8.2, רודריק 6

יתרונות סטטיסטיים לירושלים: פחות איבודים, יותר אסיסטים

יתרון סטטיסטי לחיפה: ריבאונדים

מפגשים העונה: 2-2 (חיפה קלעה נקודה אחת יותר)

מפגש בפיינל-פור: 93-98 לחיפה לאחר הארכה בחצי הגמר ב-09'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ