בן סימונס הוא לברון ג'יימס הבא, אפילו המקור מאשר

עם 2.08 מטר, שילוב נדיר בין מוטוריקה עדינה לכוח מתפרץ, גיבוי משאקיל אוניל ברשתות החברתיות והמספר של לברון בחיוג המקוצר, הדבר הבא בכדורסל פורח במכללת לואיזיאנה סטייט. איך הגדיר זאת אחד הסקאוטים? "כל מי שסימונס לא רשום אצלו כבחירה הראשונה בדראפט 2016 צריך להיות מפוטר"

אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן סימונס
בן סימונס. מאמין שהוא מסוגל לנצח משחקים גם בלי לקלוע 30 נקודותצילום: אי־פי
אלעד זאבי-צרובה
אלעד זאבי

ההחלטה של בן סימונס לשחק במכללת לואיזיאנה סטייט כמעט עלתה לג'וני ג'ונס בחייו. מאמן הקבוצה נסע במכוניתו כשקיבל שיחת טלפון משחקן התיכונים הטוב במדינה, ימים לפני שהיה אמור להגיע להתרשמות בקמפוס. "הוא אמר לי 'התקשרתי להודיע לך שאני מגיע', ועניתי לו 'כן, אני מצפה לביקור שלך עם המשפחה'", סיפר ג'ונס למארק ספירס מ"יאהו", "ואז הוא אומר לי 'לא, אני מגיע לשחק. התקשרתי כדי להתחייב'". בשניות הבאות חצה ג'ונס ארבעה נתיבים בבת אחת, סופג מטח צפירות מוצדקות מאנשים שלא זכו באותו רגע בלוטו מקצועי. רק בנס הגיע למגרש החנייה בחתיכה אחת.

את השורשים לבחירתו של סימונס דווקא ב-LSU, אפילו מבלי שביקר בקמפוסים של החשודות הרגילות כשמדובר בשחקנים מהקליבר שלו – קנטאקי, קנזס ודיוק – הניח עוזרו של ג'ונס, דייויד פטריק, כבר בשנות ה-90'. זה קרה בעקבות מפגש מקרי באוסטרליה עם חבר לקבוצה בשם דייב סימונס. השניים הפכו חברים טובים, וכשנולד לסימונס בן, שימש פטריק כסנדקו. 15 שנים אחר כך, כשצפה בבן משחק כדורסל, המראה הזכיר לו "צבי שמנסה לרוץ ולא מצליח, כי הוא היה גבוה מדי לגילו וקצת חסר קואורדינציה". אלא שחצי שנה אחר כך, כשהצבי כבר התעופף להטבעות וחילק מסירות שהזכירו את מג'יק ג'ונסון, פטריק כבר התחיל לחשוב בכיוון של – ובכן – מג'יק ג'ונסון. "זה היה כאילו הכוח שלו הדביק את הקצב של גופו", הסביר ל"יו.אס.איי טודיי", "אמרתי לדייב 'אם הוא היה בתיכון אמריקאי, הוא היה אחד השחקנים הטובים במדינה'".

המרלון ברנדו הפרטי של סימונס לא טעה. כשהאחרון עבר לתיכון מונטוורדה בפלורידה בתחילת 2013, הפוטנציאל הפך נחלת הכלל. לא בכל דור מצליח שחקן בגובה 2.08 מטר לשלב מוטוריקה עדינה בדמות מסירות כירורגיות עם כוח מתפרץ, מהירות ויכולת כדרור של גארד. למעשה, לאחרון שעשה זאת ברמה כזו קוראים לברון ג'יימס. "ההשוואה הזו לא מפריעה לי", אמר ג'יימס לפני המשחק של קליבלנד בניו אורלינס בסוף השבוע, נותן מעין אישור לבאזז הכללי, "אנשים מזהים מה בן מסוגל לעשות על הפארקט. הוא ילד נהדר".

לברון יודע זאת מהיכרות אישית. על הילד שמע כבר לפני שנים, וכמה מפגשים בחסות נייקי לאחר מכן כבר הפך מעין מנטור, לדברי סימונס. "הוא השחקן הטוב בעולם, והוא פחות או יותר בגודל שלי, כך שאני מנסה לקחת חלקים מסוימים במשחק שלו ולהשתיל אותם בשלי", אמר. כאילו לכל אחד יש בחיוג המהיר את המספר של לברון ג'יימס, הוסיף כי מדי פעם הוא נוהג לשוחח עמו בטלפון ולהתייעץ בנושאים שונים. "הוא נותן לי הרבה עצות, כמו אח גדול", סיפר לספירס, "אם אני זקוק לו, הוא במרחק שיחת טלפון".

משפחת סימונס אפילו קרובה יותר. לבן יש חמישה אחים ואחיות שיקפידו שההצלחה לא תעלה לו לראש, בלי קשר לדרוג שלו בפנקסם של הסקאוטים. "בבית הדרוג שלו הוא שום דבר", התבדח אחיו ליאם, שהסביר כי הפרש הגילים של בן הזקונים מהשאר עזר לבגר אותו מהר יותר. "הוא הבין די מהר שהוא לא יוכל להיות התינוק של הבית. כילד הוא כבר ניהל שיחות של מבוגרים, בניגוד למצב אצל כאלו שגדלו עם אחים בהפרשים קטנים".

הבגרות הזו עזרה לו לצלוח את המעבר לתיכון אמריקאי, וכעת למכללות. מי שנולד בזמן שטקס הפתיחה של משחקי אטלנטה 1996 שודר בטלוויזיה בחדר הלידה – "הייתי צריכה לצעוק לרופא ולאחיות שישימו לב אלי", סיפרה אמו ג'ולי – נראה כאילו נוצק מהתבנית של האתלטים הטובים ביותר. בשבעת משחקיו הראשונים ב-LSU, כבר הספיק להבהיר כמה ורוד עתידו כסיוט מאצ'-אפ לכל שומר; מול מארקט סיים עם 21 נקודות, 20 ריבאונדים ו-7 אסיסטים, ובמשחק האחרון מול צפון פלורידה רשם 43 נקודות, 14 ריבאונדים ו-7 אסיסטים. השחקן האחרון של LSU שהגיע ל-43 נקודות היה שאקיל אוניל, שלהגנתו, מיהר להכתיר את סימונס כיורש של כל דבר אפשרי עוד לפני הופעת הבכורה. "LSU צירפה את השחקן הטוב בעולם, לכו לראות אותו", ציווה על עוקביו באינסטגרם ביום בו ג'ונס כמעט קיפח את חייו על הכביש. כשטוקבקיסט התנגח מילולית בסימונס, שאקיל דאג לצאת להגנתו של השחקן הטוב בעולם:

סימונס רחוק מכישוריו של שאקיל ברשת החברתית – הוא פתח חשבון בטוויטר ובאינסטגרם בעיקר כדי למנוע ממתחזים לעשות זאת – כמעט כפי שהוא רחוק מההגדרה "השחקן הטוב בעולם". החלק החלש במשחקו הוא קליעה יציבה מבחוץ, היבט חיוני אם ימשיך לתפקד כפוינט פורוורד גם בהמשך הקריירה, וכרגע נראה שזה הכיוון. גם העובדה שחרף הממוצעים המרשימים עד כה (19.9 נקודות, 14.9 ריבאונדים, 6 אסיסטים) הטייגרס כבר הפסידו שלוש פעמים – כשבאחד המקרים ויתר על זריקה מכריעה - חושפת אותו לביקורת. "המאמנים אומרים לי לזרוק יותר מבחוץ, אבל יש לי חבר'ה בקבוצה שזה התפקיד שלהם", אמר השבוע, "אבי תמיד הטיף לי להיות שחקן קבוצתי, וזה הדבר הטבעי עבורי. אני מרגיש שאני יכול לנצח משחק גם בלי לקלוע 30 נקודות".

לא היה חסר הרבה כדי שינצח משחקים בענף אחר. בגיל 13 עוד התלבט בין כדורסל לפוטבול אוסטרלי. "אני זוכר שדיברתי עם אמו, שלא היתה בטוחה במה יבחר, ואמרתי לעצמי 'לעזאזל, רק שלא נאבד אותו לפוטבול'", סיפר שחקן העבר אנדרו גייז ל"סידני מורנינג הראלד". 51 הסקאוטים ובעלי התפקידים שהגיעו למשחק של LSU מול מארקט מודים לאל שזה לא קרה, ובמקביל מתפללים אליו כדי שסימונס ייפול בחיקם. סקאוט אחד הסביר לצ'אד פורד מ-ESPN כי מדובר בשחקן שמשנה גורל של מועדון, והוסיף כי "כל מי שסימונס לא רשום אצלו כבחירה הראשונה בדראפט 2016 צריך להיות מפוטר".

גם ג'ונס יודע את זה. כנשאל אם הוא מקווה בסתר לבו שסימונס ישוב לעונה שנייה במכללה, הגיב ב"ממש לא" החלטי. "אנחנו מודעים היטב לפוטנציאל", הסביר ל"וושינגטון פוסט" אחרי הופעת 43 הנקודות, "אנחנו יודעים עד כמה טוב בן כבר עכשיו, ומה הוא מסוגל לספק לקבוצה הזו, אבל אנו לא יכולים לבקש ממנו לספק מספרים כאלה מדי לילה".

יש לא מעט קבוצות NBA שמפנטזות כבר עכשיו על המספרים הללו. סימונס, מצדו, כבר שלח מסר עקיף בנוגע לשאיפותיו האישיות; הוא צייץ בטוויטר תמונה בה הוא יוצר את דמותו הווירטואלית במשחק הווידאו "NBA 2K16", סימן את בוסטון כקבוצתו האהובה ותייג את הכותב ביל סימונס – אוהד סלטיקס ותיק. כשהרכש החדש של HBO נדרש בתוכנית הרדיו של דן פטריק לענות על שאלת הסקר - את העתיד של מי איזה סימונס היית מעדיף, של ביל או בן – הוא לא היסס.

"של בן סימונס, בכל היבט – פיננסי, מקצועי, מיני", ענה, "הוא צעיר יותר, חתיך יותר, גבוה יותר וכנראה גם כותב טוב יותר ממני. זה שחקן שמרגש אותי כבר שנה וחצי, כי יש לו את גנום המסירות ע"ש מג'יק ובירד. הוא כל כך הרבה יותר טוב מהשאר. הוא ברמה אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב

עדי גרתי

זאת הייתה תשובה מושלמת - כך מסבירים "כיבוש" ב-25 מילים בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה, ותבחר צבע": כך נקבע מחיר המכונית שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

במעבדה קטנה ברחובות נולד הנוגדן הראשון בעולם שנוצר על ידי מחשב