הסוד של רמי הדר: כך הבסתי את הקבוצות הגדולות בישראל

איך הצליחה מכבי חיפה הצנועה לנצח העונה פעמיים את הפועל ירושלים ולהנחיל למכבי תל אביב את התבוסה הגדולה בכל הזמנים? בראיון מרתק ל"ספורט הארץ" מגלה המאמן רמי הדר את המתכון: מקצוענות, רגישות, משמעת והיררכיה כמעט צבאית

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי הדר
רמי הדר. "דמוקרטיה בכדורסל מקצועני היא האויב של ההצלחה"צילום: שרון בוקוב
אריה ליבנת
אריה ליבנת

הקלישאות הרגילות על משחק ליגה ששווה שתי נקודות, בדיוק כמו האחרים, לא תפסו כאן. רמי הדר, מאמן מכבי חיפה, איננו בחור רגשן והוא גם עשה כמה דברים בקריירה, אבל אפילו הוא הושפע מהניצחון ב־35 הפרש על מכבי תל אביב בשבת. "זה גרם לי להתרגש", מספר הדר ל"ספורט הארץ" בתום החגיגות בבר חיפאי וטרם חופשה באיטליה עם אשתו.

"מה שקרה זו הצהרה על כך שאם תעשה את הדברים שצריך, עד הסוף ובלב שלם, התוצאות יגיעו", הוא אומר, "בקבוצה סופר מוכשרת אתה יכול להזיז את הדרך טיפה הצדה. בקבוצה טובה כמו שלנו, שלא אכחיש שיש בה כישרון, אם לא יהיה ברור מה צריך לעשות ואם לא יהיה כיוון ודרך, התוצאות יהיו טובות פחות. מה שקרה הראה לשחקנים כי לא צריך לדאוג לתוצאה. צריך לדאוג למה שאתה צריך לעשות, ואז התוצאה תגיע".

למרות שיציין 50 בנובמבר הקרוב, הדר הוא נוף חדש בליגת העל. אביו, שחקן העבר דני הדר, מדורג 97 בין קלעי כל הזמנים. רמי, 1.93 מטר, גדל ושיחק בטבעון, אבל בחר בשירות צבאי משמעותי — סטי"לים ומשם לקורס קצינים. כשהשתחרר בגיל 23 שיחק קצת בליגות נמוכות והשלים קורס מאמנים. הוא אימן במחלקות הצעירות בגבעתיים ואחר כך בחולון, בין השאר את יואב ספר ואבי אבן. הוא שימש גם כעוזר מאמן של הפועל חולון ואף הדריך אותה במשך חמישה משחקים בצוותא עם מייקל קרטר, ששימש מאמן־שחקן. אחר כך אימן את מגדל העמק בלאומית ב' ופרש לכמה שנים.

"בליגה השנייה צריך להיות יוצא דופן כדי להתפרנס. פתחתי עסק למודלים בארכיטקטורה. בשנים שלא הייתי בכדורסל גדלתי מאוד כבן אדם. בשלב הראשון שלי כמאמן לא הייתי בשל, היתה חסרה לי ההיכרות עם החיים, איך הם מתנהלים. באותן שנים קיבלתי פרופורציות והבנה של תהליכים".

קרדיט: מינהלת הליגה

קדנציית האימון השנייה שלו החלה בשנות האלפיים בבית"ר בנימינה, אותה העלה לליגה השנייה. בהמשך אימן את אשדוד, באר יעקב והוד השרון. למכבי חיפה הגיע אחרי עונת 2011/12 ולא מנע מקום אחרון. בעונה הבאה זכה באליפות ההיסטורית כעוזרו של המאמן בראד גרינברג. "בשיחה הראשונה בראד אמר שאם נשמור חזק בהגנה ונמסור לאיש החופשי, יקרו לנו דברים טובים. הבנתי את המשמעות של המשפט רק לקראת הסוף". בעונה שאחרי הביא הדר את הפועל עפולה לצמרת הלאומית, לפני שחזר לחיפה כמאמן ראשי. בעונה שעברה, אז החליט הבעלים ג'ף רוזן להשקיע פחות, חיפה לא היתה מהקבוצות המוכשרות בליגה, אבל הגיעה למרחק קליעת עונשין מניצחון על מכבי תל אביב בחצי גמר גביע המדינה.

העונה מעמידה חיפה תקציב ממוצע בליגה, אבל לדעת רבים היא הקבוצה הכי מאומנת, לבטח הכי ממושמעת. המספרים מעידים בבירור שמדובר בחבורת ההגנה הטובה ביותר. אחרי שני ניצחונות בהפרש דו־ספרתי בירושלים והנחלת התבוסה הגדולה בכל הזמנים למכבי תל אביב, להדר ולעוזרו עופר רחימי ("מאחל לעצמי לעבוד עם אדם כזה כל החיים") מגיע קרדיט עצום.

"האג'נדה ההגנתית היא יותר במובן האנושי מאשר במובן הכדורסל", פורש הדר את משנתו, "כדי לשחק הגנה כזו צריך שחקנים עם רגליים טובות. צריך לתת קרדיט לג'ף, שבנה העונה קבוצה שהרבה יותר מתאימה לי. בבניית הקבוצה הדעה שלי תמיד נשמעת, אבל ההחלטה הסופית היא לא שלי ואני חי עם זה בשלום. זה מביא אותי למקומות טובים, כי אני עסוק בלאמן ולא בלהחליף שחקנים".

אם צביקה שרף נחשב בעבר לרס"ר, אז באמת קשה למצוא מלה שתגדיר את הדר, שמתייחס לשחקנים כמו חיילים עליהם פיקד בצבא. "בהכנות לכל עונה, אני מותח בפני הקבוצה קווים אדומים ברורים — מה אפשר, מה אי אפשר. שחקן שחורג מהגבולות האלו נענש. הדבר הכי חשוב בקבוצה זו הגישה. אם השחקנים לא מוכנים ללכת עד הסוף ולתת מעצמם למען הקבוצה, לא משנה מה תעשה, לא תוכל להצליח.

"הכוח שלי הוא בניהול אנשים, לאו דווקא בכדורסל. אני אסרטיבי וישר מאוד עם השחקנים. הכל אמיתי, הכל בפנים. עד היום לא נתקלתי בשחקנים שלא קיבלו אותי. צריך רגישות ויכולת להבין מה קורה. אני חושב שזה הכלי הכי טוב שיש לי. בסוף הכל זה שאלה של אמון. ברגע שהשחקנים מבינים שהמאמן לא מערבב אותם והכל הוגן, הם מוכנים לעשות צעד נוסף. ברגע שהם מבחינים עם מי הם משחקים ורוחשים אמון אחד לאחר, נוצרת עוד פריצת דרך. היתר זו שאלה של עבודה, דיוק וכישרון, אבל התנאים בשביל לעשות משהו זה קודם כל אמון.

גרגורי ורגאס. "הרבה פעמים לשחקנים יש תחושות טובות יותר מאשר למאמנים מה צריך לעשות"צילום: מינהלת הליגה

"הקונפליקט בכדורסל הוא בין אופי לסגנון. לשחקן יכול להיות הרצון לבטא את עצמו באופן מוחלט על המגרש בזמן שהקבוצה לא צריכה את המוחלטות הזו, אלא 70% ממנה. היכולת של השחקן לוותר על החלק הרלוונטי פחות לטובת הקבוצה הוא מבחן של הקבוצה ושל המאמן. זה מה שמרתק בכדורסל. פחות מעניין אותי באיזו הגנה לצאת, יותר מעניינת אותי הדינמיקה הפנימית".

הדינמיקה בחיפה כמעט דיקטטורית. הדר לא מתערב בהחלטות הבעלים, וזוכה לסמכות מוחלטת מול השחקנים. "דמוקרטיה בכדורסל מקצועני היא האויב של ההצלחה. בחיים של קבוצה יש היררכיה ושרשרת פיקוד. כשאני מקבל החלטה זו לא המלצה, זו החלטה שצריכה להתבצע על המגרש. יחד עם זאת, זה לא שיש לי את הידע הבלעדי. אני פתוח להקשיב. במשחקי האימון הראשונים אני לא לוקח פסקי זמן, כי אני רוצה לראות מי מסוגל להסתכל מחוץ לקבוצה ולפתור בעיות. הרבה פעמים לשחקנים יש תחושות טובות יותר מאשר למאמנים מה צריך לעשות ולכן אני מרבה לשחרר את החבל לגרגורי ורגאס. בסופו של דבר צריך להיות ברור לשחקנים שהמאמן הוא אוטוריטה. לשמחתי, חבורת השחקנים הזו קשובה ורוצה ללמוד".

הקשבת יתר הפכה את שחקני מכבי חיפה לרובוטים בשלב מסוים. כשהדר הבין את זה, הוא ניסה לבצע שינויים בתוכנה. "היתה לי תחושה שההסתכלות של השחקנים צרה, שהם לא חשים את הסיטואציה. עשיתי תרגיל מנטלי, משחק הכיסאות. הקראתי סיפור ובכל פעם שקראתי את נשוא הסיפור, היה צריך לשבת. בסוף מישהו ניצח וזה לא חשוב. כששאלתי על מה היה הסיפור, אף אחד לא ידע. התרגיל גרם להם להבין שאולי אנחנו נמצאים בנקודה שצריך לפתוח את הפרספקטיבה. אני רוצה לגרום לשחקנים להגיע למסקנות לבד, לא להכניס להם את התובנה".

הדומיננטיות של הדר באה לידי ביטוי בכך שקבוצתו שולטת ברוב המשחקים וגורמת ליריבות להתאים את עצמן אליה. "בארץ התפישה היא טקטית. אנחנו שיטתיים יותר מטקטיים. אני משתדל שהדגש יהיה על רמת הביצוע יותר מאשר על הטקטיקה. למשל, אם הדבר הכי נכון זה לשמור על גל מקל אנדר והביצוע שלנו בהגנה כזו הוא 7, אעדיף לשמור עליו בשיטה שאנו מבצעים ברמה 9. אנחנו עושים יותר את הדברים שלנו ומנסים לקדש את רמת הביצוע, פחות מה מתאים נגד הקבוצה הזו".

ג'ף רוזן. חזק בדרום אמריקה

השליטה במשחקים אף פעם לא יכולה להיות אבסולוטית. הבעיה של חיפה היא שבכל משחק יש לה כמה דקות בהן השיטה לא עובדת ואז אין לה מענה. כך איבדה יתרון 14 מול מכבי תל אביב ברבע גמר הגביע, לא קלעה במשך שמונה דקות מול הרצליה וחטפה ריצת 4–24 בחולון. "לכל משחק סיטואציה משלו. ספציפית ההפסד בגביע כאב מאוד והצריך אותי לבדוק את עצמי. עשיתי טעויות במשחק, אבל אני חושב שהתפישה הבסיסית שלי נכונה".

ייתכן שגארד זר נוסף בעל יכולת לייצר נקודות כשחיפה מאבדת כיוון, ייתן מענה ואפילו יהפוך אותה לקבוצה הטובה בליגה. הדר איננו מחכה לשחקן כזה. "אני לא אומר שלא נביא, אבל בתחושה שלי אנחנו לא צריכים. כשיש לך קבוצה שבה אין פתרון לתת את הכדור ולזוז, צריך לייצר פתרונות קבוצתיים. זו הקבוצה ואני שמח שזו הקבוצה".

מהמקום השלישי, אחרי שניצחה את שתי הראשונות, יכולה חיפה לחשוב בגדול. "מבחינת עומק וכישרון ברור שהאליפות תלויה קודם בהן, אבל בשיטה בארץ יש אופציה לקחת אליפות. יש גם יתרון מובנה שאתה בא כאנדרדוג וצריך לדעת לנצל אותו. חשוב לנו מאוד לזכות ביתרון ביתיות בסדרה. אצלנו במיוחד יש פער בין הבית לחוץ. זה נושא שאני צריך להמשיך לחקור אותו".

אחרי שתי הדחות כואבות בגביע ואחת בפלייאוף, השלב הבא עבור הדר — עם או בלי שיטות וטקטיקות — הוא פשוט לדעת לנצח במשחקים קריטיים. "כשאתה מוכן להתחרות ולתת הכל, צריך לקחת בחשבון שהצד השני הוא שאתה יכול לקבל צלקת. אני חי טוב עם הצלקות, יכול לספוג גם 20 צלקות, ולא אפסיק לנסות. המוכנות שלנו ללכת עד הסוף, זה הסיפור. אם אתה לא יכול לחיות עם הצלקות, אל תלך עד הסוף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נשיא איחוד
האמירויות, מוחמד
בן זאיד, מארח את
רה"מ בנט בארמונו
באבו דאבי בתחילת
החודש.

כל מטוס שנוחת בדובאי מנחית מכה על תפישת "שטחים תמורת שלום"

ריביירה רומאניולה. הריביירה של מחוז אמיליה רומאניה

לנפוש כמו איטלקים: חופשה באמיליה רומאניה

The SS Exodus in 1947.

מקזבלנקה לישראל על סיפון האקסודוס

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ