ליעד סואץ-קרני: "נגעתי באנשים רבים. זה חשוב יותר מאליפויות"

ליעד סואץ-קרני סבורה שהיא "עוף אחר", כזה שהעדיף הנאה במועדונים בינוניים וכדורסל קבוצתי על פני נקודות ותארים. בעודה תוהה מה גרסתה הדורסנית מהמכללות היתה חושבת על השחקנית שהפכה להיות, דמות ששייכת לדור נעלם מתכוננת בלב שלם לפרידה מהפארקט

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליעד סואץ קרני
ליעד סואץ קרני. "זה עוול לצעירות כשמקבלים אותן בחיבוק ולא במכות על הידיים כמו שאני קיבלתי"צילום: אילן אסייג
אריה ליבנת
אריה ליבנת

"לאהוב. לשחק. להנהיג", נכתב על הבלונים שקישטו כל פינה באולם היובל בהרצליה בשבוע שעבר. לפני המשחק הוקרנו על המסך הרגעים הגדולים בקריירה שלה וגם נאומים מצולמים של שחקניות ומאמני עבר מחו"ל ומהארץ. אחרי המשחק, מאות ילדות ניגשו אליה כדי לזכות בתמונה ובחיבוק. שבוע קודם לכן התקיימה מסיבת עיתונאים בעיריית הרצליה בנוכחות האנשים שליוו אותה במשך 21 שנה. היו שחקניות שזכו ביותר תארים ממנה וקלעו יותר נקודות ממנה, אבל אף אחת לא הצליחה לגעת בכל כך הרבה אנשים. מבין כל אגדות כדורסל הנשים, ליעד סואץ-קרני זכתה לפרידה המרשימה ביותר.

"כשהחלטתי לפרוש לא האמנתי שאזכה לדבר כזה", היא מספרת בראיון ל"הארץ", "במסיבת העיתונאים היו אנרגיות נורא מיוחדות, היא הרגישה לי מאוד עוצמתית. קטונתי, לטעמי זה יותר מדי. הפרישה שלי הפכה למפגש דורות. התמזל מזלי לשחק עם דור הנפילות. אורלי קסטן קיבלה אישור מיוחד מהבת שלה אופיר לוותר על המשחק של רמלה ולבוא למשחק שלי. ויקה רודובסקי היתה בנבחרת כשנכנסתי אליה לפני 20 שנה. בתקופה ההיא המבוגרות היו קשות עם הצעירות. אני כל הזמן אומרת לצעירות שאנחנו עושות איתן קצת עוול כשאנחנו מקבלות אותן בחיבוקים ובנשיקות ולא במכות על הידיים כמו שאני קיבלתי. זה רק חינך וגידל אותי".

"אורלי גרוסמן", היא משחזרת, "בדיוק פרשה מהנבחרת כשנכנסתי. התחברנו כשהיא ניסתה לחזור לשחק ובאה להתאמן איתנו. לא מזמן היה לנו בנבחרת אימון רשות. באתי לשם וראיתי את אורלי מתאמנת בטריאתלון בחוץ. שיכנעתי אותה לבוא לזרוק איתנו לסל. עשינו תחרות קליעות - אני, אורלי ודניאל רבר מול שלוש בנות. אורלי נכנסה לאטרף וצעקה לדניאל: 'יאללה, תביאי מהר את הכדור'. אמרתי לדניאל: 'את מבינה באיזה דור גדלתי, סוף סוף מישהי שמבינה אותי'. לא שהצעירות היום לא תחרותיות, אבל הדור ההוא היה ברמה אחרת. כמובן שאורלי לא החטיאה כדור".

בניגוד לשחקניות המובילות שבחרו לשחק בקבוצות הגדולות, סואץ-קרני בת ה-36, ילידת אבן יהודה, העבירה את כל הקריירה בישראל בקבוצות מאזור השרון, שלא תמיד היו מהמובילות. "אני קצת עוף אחר. הרבה פעמים עניינו אותי האנשים מסביב ופחות התעסקתי בעצמי. היו תקופות שאנשים אמרו לי: 'למה את לא יותר רעה, יותר דואגת לנקודות שלך?'. גם בחירת הקבוצות לא היתה על בסיס של מי משלם יותר. הלכתי תמיד לפי תחושת בטן. לפעמים זה היה בעוכריי, לפעמים להצלחתי. גם הבחירה לשחק בארבע השנים האחרונות בהרצליה - היו לי הצעות ממקומות אחרים עם יותר כסף או מקומות בהם יכולתי לקחת אליפות. אני תמיד רוצה לנצח ולקחת אליפות, אבל היו דברים שחשובים באותה מידה".

בחלק הראשון של הקריירה נדמה היה שהבית של סואץ-קרני הוא ברמת השרון. זו היתה הקבוצה הראשונה שקלטה אותה בליגת העל בגיל 16. היא גם נתנה לה את סרט הקפטנית עם שובה מחו"ל ב-2008, אבל השידוך המחודש החזיק רק שנה. "עזבתי את רמת השרון כילדה בת 21 וחזרתי אשה בת 27 עם דעה ופה. היה פער בין מי שהם חשבו שאהיה גם ברמת האופי וגם מבחינה מקצועית. בשלב מסוים אמרתי לאורנה (אוסטפלד): 'את אולי מאוכזבת ממני מקצועית, אבל אני לטוב ולרע מתאימה את עצמי למה שהקבוצה צריכה. בקבוצה הזו יש מספיק שחקניות שיעשו נקודות. תני לי להציע לך להעלות אותי בחמישייה ולתת לי חמש דקות. אחרי זה, זה כבר עניין שלך כמה דקות עוד אשחק. אני מאמינה שאוכל לגרום לקבוצה לשחק יותר טוב, לעשות את התרגילים, ומי שצריכה לקבל את הכדורים תקבל'. אורנה הסתכלה עליי בהלם, אבל הסכימה איתי. מאז רצנו 0-17 וזכינו באליפות אחרי תקופה ארוכה (שש שנים).

"בסוף העונה הם אמרו לי: 'קלעת 7-6 נקודות, אז את לא יכולה לקבל את המשכורת שקיבלת'. מאוד נעלבתי, בגלל כל ההיסטוריה שלנו. בדיעבד אני חושבת שיכולתי להגיב יותר טוב. קצת שברתי את הכלים ואפילו לא דיברתי איתם. אחרי הסיפור הזה היתה אי נעימות, אבל המשכנו לדבר. אחרי שנתיים הגיעה השביתה של השחקניות, שגרמה לנתק גדול ולכעס. אורנה מאוד נעלבה מהדרך שהיא הוצגה, במיוחד כשזו אני. אני כעסתי על הצורה שבה היא הציגה את השחקניות שלה. בשנים האחרונות אורנה ואני עשינו שולם. לגבי נושא הזרות, הסכמנו שלא להסכים. אני מעריכה את אורנה על כל השנים שלי איתה, אני אוהבת אותה כבן אדם ונהנית לשבת ולדבר איתה על כוס קפה".

בתקופת השביתה ב-2016 תפסה סואץ-קרני מנהיגות. "זו היתה תקופה פסיכית, הייתי 24 שעות בטלפון. עדיין הרבה בענף מאשימים אותנו בנזק שגרמנו. אני דווקא חושבת שקרו מזה דברים טובים. עם השנים נוצרה הירתמות של השחקניות והמועדונים לשתף פעולה לטובת הענף במקום לטבוע ביחד".

במבט לאחור מרגישה סואץ-קרני סיפוק מהקריירה, אבל לא מוחלט. "אם תשאל את הילדה בת 13 שרצתה הופעה אחת בנבחרת, היא בטח תהיה מרוצה עד הגג, כשבגיל 15 לא היתה בטוחה שתשחק בגלל הפציעות. אם תשאל את הבחורה שנתנה בקולג' בראש לשחקניות שיגיעו ל-WNBA, היא תהיה מאוכזבת כי היו לה תוכניות גדולות. ליעד של עכשיו לא יכולה להיות מרוצה יותר ממה שעשתה. אם אנשים שלא הכרתי כתבו לי בפייסבוק ששיניתי להם את התפישה - ילדה שרוצה להיות שחקנית אמרה שעזרתי לה ללכת עם גב ישר - לדבר כזה אין מחיר. זה שווה יותר מאליפויות.הצלחתי לנגוע בכל כך הרבה אנשים ולשנות כל כך הרבה. אני פורשת הכי בלב שלם. אני שמחה לבלות בסוף הקריירה במועדון כמו הרצליה ושהילדים שלי היו יכולים לצפות בי משחקת. אי אפשר לבקש יותר".

עד להודעה חדשה תיחשב סואץ-קרני כישראלית עם הכי הרבה הופעות באליפות אירופה, ארבע. "הנבחרת זה הדבר הכי גדול בקריירה שלי. אני נזכרת בתקופות מדהימות ששיחקנו מול נבחרות שהורכבו משחקניות יורוליג. היה לנו את לירון (כהן) ושי (דורון) שהציתו את האש, אבל היה בנבחרת משהו מעבר לזה, הקבוצתיות. היה חיבור נורא חזק. אליפויות אירופה הרגישו לי פספוס, היינו כל כך קרובות לנצח את צרפת, לטביה, בלארוס. אבל הצלחנו לעשות משהו ברמה התודעתית, תפסנו כותרות ואנשים חיכו מחוץ לאולם. אלו היו רגעים מרגשים".

לפני 18 שנה זכתה סואץ-קרני בגביע המדינה הראשון שלה, עם מכבי רעננה ששיחקה בבית התחתון. בשבוע הקרוב תנסה לשחזר את ההישג של אורלי קסטן ולהניף את הגביע במשחק הפרישה. "יש הרבה קווי דמיון בין שתי הקבוצות. ברעננה לא היתה בעיה בכישרון אלא משהו בחיבור, שנוצר בשני משחקים. הקבוצה שלנו היתה יכולה לעשות העונה הרבה יותר, אני חושבת שאנחנו מספיק טובות לקחת גביע נגד כל קבוצה. אם נזכה, מבחינתי זה סרט הוליוודי עתיר תקציב. גם אם לא, הכל בסדר. אם היה אפשר לתת גביע על התנהגות טובה, היינו זוכות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ