מכבי תל אביב: נעמיד שתי קבוצות שונות, אחת לליגה ואחת ליורוליג

בתום ישיבה של ראשי המועדון, הוחלט כי בעונה הבאה יפעלו במקביל שני סגלי שחקנים, שיאומנו על ידי מאמן שונה. במועדון הסבירו את ההחלטה בכך שמגבלות הליגה הישראלית לא מאפשרות להעמיד קבוצה תחרותית במסגרת אירופית

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמעון מזרחי ודייויד פדרמן, מבעלי הקבוצה. חשיבה מחודשת לקראת עונת 2018/19
שמעון מזרחי ודייויד פדרמן, מבעלי הקבוצה. חשיבה מחודשת לקראת עונת 2018/19צילום: ניר קידר
אריה ליבנת
אריה ליבנת

יומיים לאחר סיום עונת יורוליג מאכזבת שלישית ברציפות ושלושה ימים לפני שמנהלת ליגת העל אמורה להאריך את חוקי ההגבלה שנהגו בשנים האחרונות - חמישה זרים בטופס וחוק רוסי - בחרה מכבי תל אביב להטיל פצצה. הקבוצה המובילה בישראל תעמיד בעונה הבאה שני סגלים שונים, אחד ליורוליג ואחד לזירה המקומית - ליגה, גביע המדינה ואולי גם גביע ווינר.

מכבי קיבלה את ההחלטה התקדימית אחרי תקופה ארוכה של דיונים פנימיים, בדיקות והסקת מסקנות. מכבי הוציאה היום (ראשון) חוברת מיוחדת בה היא מציגה את תמונת המצב העדכני שלה. בראשה מוצגת הבעיה - "נראה שהמגבלות שקיימות בליגת העל, להבדיל מליגות אחרות באירופה, פוגעות בסיכויי ההצלחה של קבוצות ישראליות באירופה", נכתב. מכבי מראה שבעוד שבכל הליגות המובילות באירופה מותר לשתף בין שישה עד שמונה זרים ללא הגבלה, בישראל מותר רק חמישה עם חובה שכל חמישייה תהיה מורכבת משני ישראלים לפחות.

לטענת הקבוצה ההגבלות פוגע בנציגות הישראליות בכל המפעלים האירופיים, ולראייה הקמפיינים האחרונים של הפועל חולון והפועל ירושלים. במפגש שהתקיים היום עם עיתונאים, הסבירו אנשים במכבי שהקבוצה מתקשה להתמודד בשתי מסגרות בהם נהוגים חוקים שונים. הקובצה נאלצת לוותר בכל משחק ליגה על שני זרים מובילים ביורוליג, ומנגד שחקנים מקומיים מקצה הרוטציה מקבלים דקות רבות.

במועדון הדגישו כי המצב הבעייתי הזה קיים לא רק בשלוש השנים הכושלות האחרונות; הם מזכירים כי גם בעונת 2013/14 בה זכתה ביורוליג ובאליפות, הקבוצה נאלצה להתמודד עם הקושי. מאז עברה היורוליג למתכונת של 30 משחקים בשנה שעברה, המצב נעשה מסובך הרבה יותר וכי החלטות דומות יתקבלו גם אצל יתר קבוצות היורוליג לאור העובדה שהמפעל האירופי שואף להרחיב עוד יותר את פעילותו.

טבלה שהציגה מכבי תל אביב המשווה בין חוקי הליגות המקומיות באירופהצילום: מכבי תל אביב

כדי לפתור את הבעיות מכבי שקלו שלוש אופציות לאחר שהוחלט כי המצב צריך להשתנות: לפרוש מאחת הליגות, לנסות להתאים את חוקי הליגה לחוקים של המסגרות האירופיות ולבסוף, הצעד בו בחרה - הקמת שני סגלים. האחד, מותאם לחוקים ולמגבלות בישראל, והשני, לאירופה.

מכבי לפיכך תבנה לקראת עונת 2018/19 שני סגלים. סגל אחד לליגה שיכלול תשעה ישראלים ושלושה זרים. בין הישראלים יהיו שחקנים צעירים, לרבות כאלו שיעלו מקבוצת הנוער וגם שחקנים מובילים בליגה, חלק מאלו שכרגע משחקים במכבי וגם כאלו שהקבוצה תנסה להחתים. הסגל השני יכלול שחקנים שהצוות המקצועי יבחר לפי החלטה מקצועית, כשברור כי רובו יורכב משחקנים זרים. לכל סגל יהיה צוות מקצועי משלו - מאמן ועוזר מאמן.

במועדון יבקשו ממנהלת הליגה ומהערוץ המשדר את המשחקים, לקיים את משחקיה הביתיים במוצאי שבת בשעה 19:00 כדי להביא משפחות. בין הקבוצות יתאפשר מעבר של שחקנים, ישראלים שיציגו יכולת גבוהה בליגה עשויים לעבור לקבוצת היורוליג, אולי אפילו תוך כדי העונה. מנגד, לאחר שהקבוצה תסיים את עונת היורוליג, שחקנים יוכלו לעבור לקבוצת הליגה, בהתאם להגבלות כמובן. למעשה, מכבי תוכל להתאים את הסגל שלה בהתאם למצבה בליגה, כשהטוב ביותר האפשרי יעמוד לרשותה בישורת האחרונה של העונה.

יובל זוסמן, כיום עונת בכורה בבוגרים של מכבי תל אביב. ישראלים שירשימו יוכלו למצוא מקום בסגל ליורוליגצילום: ניר קידר

יש במהלך הזה רק אלמנט שמזכיר משהו מעברה של מכבי עצמה. בעונת 1974/75 היו למכבי שני מאמנים - אברהם חמו, אז מאמן הנבחרת הלאומית, הדריך אותה בגביע אירופה ואילו שחקן העבר חיים שטרקמן אימן בליגה. סגל השחקנים היה זהה.

הסגל שישחק בליגה יהיה קצת דומה לתקופה בה למכבי היתה קבוצת בת - מכבי דרום - שפעלה מיום הקמת הליגות ועד התפרקותה באמצע שנות התשעים. מטרת הקבוצה היתה להכשיר שחקנים צעירים, רובם בוגרי מחלקת הנוער, לקבוצה הבוגרת.

הצעד שמכבי תל אביב נוקטת עשוי לפתור את אי ההתאמה שנוצר לה בין הליגה ליורוליג, אבל הוא מצריך הגדלת התקציב בכמה מיליוני דולרים. כך או כך בקבוצה הודיעו כי אם בישיבת המנהלת ביום רביעי תעלה הצעה להפחית את כמות הזרים לשלושה, היא, כמה אירוני, תתמוך במהלך. הסיכוי שהדבר יקרה הוא קלוש ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ