הפועל ירושלים הפחידה את האוהדים שלה, האם עוד תוכל לתקן?

אחרי עזיבת אורי אלון ותום חלום היורוליג, עוברת הקבוצה מהפכה ונתקלת בתגובה צוננת מהקהל. גם לאחר ההחתמות של ג'יימס פלדיין ודשון באטלר, קיים ספק אם זה יאיץ את מכירת המינויים ויפיג את החשש מחזרה לימי התבוסות למכבי ת"א

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"ל הפועל ירושלים, גיא הראל. "הקהל שלנו לא נוהר אחרי שמות"
מנכ"ל הפועל ירושלים, גיא הראל. "הקהל שלנו לא נוהר אחרי שמות"צילום: שרון בוקוב
אריה ליבנת
אריה ליבנת

"אין אליפות, אין אורי אלון, אין יורוליג, אין יורוקאפ - נתמודד. רק אל תקחו לנו את הקפטן! יותם חייב להישאר... בהפועל!!!", כתבה שלומית עדיקא בקבוצת האוהדים הרשמית של הפועל ירושלים בפייסבוק. תוך כמה ימים באמצע יוני נחתו על האוהדים שלוש מכות בזו אחר זו. את המכה הרביעית, שהגיעה אחר כך, אפילו העצומה "לא נוטשים את הקפטן" לא מנעה.

נראה שהלפרין אהוב במיוחד על אוהדות ירושלים. במשאל שפתחה אחת מהן הוא ניצח את אמארה סטודמאייר 126-185 בקרב "מי ישמח יותר אם יחתום בקבוצה". אחרת כתבה עליו: "יותם מאוד יחסר לי. הוא מסמל עבורי את כל הטוב של הפועל. את הפנים היפות, את התום והאנושיות והחום והקהילה והאכפתיות. שחקן כזה יש אחד בדור, מחכה שיחזור אלינו".

עדיקא שוחחה עם הלפרין בימים האחרונים, בהם היה אמור להכריע אם להמשיך את קריירת המשחק שלו במכבי אשדוד או לפרוש ולקבל תפקיד ניהולי בבירה. "אמרתי לו שאני מוכנה לוותר על כליה רק כדי שיישאר במועדון. כמובן שאני רוצה את הכי טוב בשבילו", היא אומרת.

יש מי שכואב את העזיבה של הלפרין, אבל רוב האוהדים מאוכזבים בעיקר מהורדת ההילוך - מבחינה תקציבית ומבחינת סגל השחקנים. המנכ"ל גיא הראל מכניס את הדברים לפרופורציות. "תקציב השחקנים שלנו העונה הוא כמו לפני שנתיים. נכון שבעונה שעברה הוא היה גבוה יותר, אבל רק בתחילת העונה. עוד לא סיימנו עם הבנייה, אנחנו צריכים להביא עוד שני שחקנים (נאמר לפני צירוף ג'יימס פלדין ודשון באטלר; א.ל). מבחינת אטרקטיביות, השמות שהבאנו לא נופלים מאלו שהיו לפני שנתיים. כריס ג'ונסון שיחק רק חצי שנה באירופה כי כל השנים הוא היה ב-NBA. ג'וש אוואנס הוא ברמה גבוהה ביורוקאפ, ג'ייקובן בראון לא פחות מוכח מגארדים אחרים שהיו לנו".

מרבית האוהדים, מה לעשות, פחות מעורים בשוק העולמי. הם רואים בוויתור על שחקנים מוכחים כמו סטראטוס פרפרוגלו וג'רום דייסון, או שחקנים בסדר גודל של טרנס קינזי בתקופה שהיה בשיאו וקרטיס ג'רלס לפני ששוחרר, ירידה ברמה. אחד מהם מעלה חשש: "הצהובים יתנו לנו בראש ונחזור ללפני 20 שנה, כשדני קליין הרים ילד על הכתפיים כשניצחנו אותם". אוהדת אחרת אמרה: "הרוב הגדול מאוכזב ממה שקורה עד עכשיו. יש תחושה שחזרנו אחורה במקום להתקדם". אוהד אחר, אופטימי הרבה יותר, נאלץ גם הוא להודות: "אין ציפיות השנה, אבל גיא הראל מנהל מצוין ויש לי הרגשה טובה לגבי עודד קטש והבנייה שלו".

הראל קורא את האוהדים שלו בצורה אחרת. "הקהל שלנו לא נוהר אחר שמות, זה שטויות. אנחנו לא מאמינים בגימיקים האלו. אנחנו רוצים שחקנים שינצחו במשחקים. אי אפשר לרגש אוהדים בשם כזה או אחר. כמובן שאמארה זה שם אחר, הערך שלו מדהים. אבל גם במקרה שלו, ביום שהודענו שהוא יגיע וביום שהודענו שכרגע הוא לא יגיע, לא היה הבדל במינויים".

אמארה סטודמאייר. איתו או בלעדיו - אין הבדל במינויים

מספר המינויים עד כה משביע את רצון ההנהלה. "עד עכשיו נמכרו מעל 5,000 מינויים - עשרה אחוז פחות מאשר בשלב הזה בקיץ שעבר. זה מספר אדיר שהושג בעזרת הרבה מאמץ. היעד שלנו הוא להגיע בסופו של דבר למכסה בעונה שעברה של 7,500 מינויים". חלק מהאוהדים מתייחסים לירידה במכירות. "ברגע שהלך הכסף וירדנו ליגה באירופה מיוזמתנו, ירידה במספר המינויים זה דבר מתבקש", כותב אחד מהם. אחר עונה לו: "יהיו הרבה מינויים, אולי קצת פחות מבשנה שעברה, אבל מי שיקנה מינוי זה מאהבה לקבוצה ולא בגלל תקציב או שחקן כזה או אחר. לדעתי גם תהיה קבוצה טובה ומעניינת, לא חייבים כוכבים". אחד האוהדים החליט לגלות סולידריות עם הקבוצה. "בשנה שעברה עשיתי מינוי אחד. השנה, בגלל המצב - שלושה".

האוהדים האמיתיים של ירושלים חידשו את המינוי שלהם ללא שום היסוס. "אנחנו השרופים, גם אם הקבוצה תשחק במתנ"ס השכונתי ולא משנה כמה כסף יהיה לה, נהיה איתה", אומר אחד מהם, "אבל אני רואה הרבה אוהדים שעדיין לא חידשו את המינוי. הם רוצים לראות קודם שיש כדורסל טוב. כל קיץ בשלב הזה היינו במתח ורצינו שהעונה כבר תתחיל. השנה אין התרגשות כמו בכל תחילת עונה. אז עשינו מינוי, אבל הקבוצה פחות מעניינת אותנו מבעבר".

החשש של האוהדים להפוך להיות רק "עוד קבוצת ליגה טובה" בהחלט מוגזם. רוב הזרים עדיין בחזקת נעלם, אבל ירושלים דאגה בסוף השבוע להחתים שם גדול, ג'יימס פלדיין, שחקן בן 30 ברמת יורוליג ששיחק בשנים האחרונות בכוכב האדום בלגרד ובפנאתינייקוס. לצדו הוחתם גם דשון באטלר, שהעביר את שלוש השנים האחרונות כאחד משחקניה המשמעותיים של אולם הגרמנית, ששיחקה ביורוקאפ. הסגל הישראלי, בכל מקרה, הוא בפירוש השני בטיבו בליגה.

ירושלים הצליחה לקחת מחולון את תמיר בלאט, השם הכי חם הקיץ לפחות עד שיובל זוסמן הצטיין בעתודה. בר טימור ויוגב אוחיון משלימים קו אחורי מרשים. ליאור אליהו קיבל לאחרונה קצת בראש מחומסקי והראל והבטיח להם: "אני הולך לתת עונה חלומית שתגרום לכם לרצות להחתים אותי לעוד שתי עונות". אלכס צ'וברביץ' עשוי להחליף את ריצ'רד האואל לא רק בירושלים, אולי גם בנבחרת ישראל. בסופו של דבר מה שקובע את התוצאות הם הכימיה והחיבור; ואצל כל קבוצה, תהא המוכשרת ביותר, אלו בחזקת נעלם עד שהיא עולה למגרש.

דומה שהדכדוך הזה שמלווה הקיץ את ירושלים הוא בעיקר בגלל אובדן החלום להגיע ליורוליג. "עם אורי (אלון) היו ציפיות - אמנם מוגזמות, אבל הם עשו משהו שונה. עכשיו זה מרגיש בינוני", אומר אחד האוהדים, "כשאורי היה, הוא מנע מהם להירשם לליגת האלופות. עכשיו, איך שהוא הלך, הם עשו את המהלך. לדעתי היה צריך לחכות עם זה עוד שנה. נדמה שהם מעדיפים שלא יגיעו הרבה משקיעים ושלא יצטרף עוד בעל בית שייצור כאבי ראש כמו שאורי שיגע אותם". אוהד אחר מוסיף: "כל השנים אוהדי מכבי תל אביב צחקו עלינו שאנחנו נישאר תמיד הקטנים. אם יש מישהו שהיה יכול להציק להם זה אורי. בארבע השנים האחרונות אתה לא מבין איזה טירוף היה. זה שעכשיו אין יותר יורוליג זה בפירוש מוריד".

לא מעט אנשים סבורים שהעזיבה של אלון נובעת לא רק מהתפתחות עסקיו אלא גם מאי ההגעה ליורוליג. הראל: "היורוליג לא רלוונטי עבורנו. הבהירו לנו את זה במעשים ובדיבורים בחמש השנים האחרונות. עשינו את כל מה שצריך כדי להגיע לשם, קבוצות שעשו פחות כן הגיעו. בקיץ שעבר היינו במרחק דקה מלחתום על מעבר לליגת האלופות. הקיץ עשינו את זה כי הבנו שחזון היורוליג לא רלוונטי עבורנו".

ירושלים כבר לא קוראת תיגר על הצהובים, אבל היא עדיין חזקה ואיתנה. "אנחנו לא פה כדי לאיים על אף אחד, אבל אני לא יודע אם יש קבוצת כדורסל עם כמות כזו של מינויים, לפחות כפול מהבאה אחרינו. עם תמיכה של ספונסרים, עם חוזה שידור. עם הבטחה לארח את הפיינל-פור של ליגת האלופות בארנה אם נגיע לשם", מסכם הראל, "ואנחנו שואפים להגיע לשם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ