תיראו מופתעים: מכבי תל אביב חזרה בה מהודעת הפיצול

אחרי השלמת הסגל, הצהובים הודיעו על ביטול המבנה של מכבי א' ומכבי ב' - שהיו אמורות לשחק ביורוליג ובליגת העל. לטענתם הרפורמה במכסת הזרים, ביטול החוק הרוסי והקמת ועדת שרעבי הם הסיבה להקפאת המהלך עד ליישום השינויים

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נבן ספאחיה. אחרי שסיים לבנות את הסגל, הודיעו שלא יבנו סגל ב'
נבן ספאחיה. אחרי שסיים לבנות את הסגל, הודיעו הצהובים שלא יבנו סגל ב'צילום: ניר קידר
אריה ליבנת
אריה ליבנת

ארבעה חודשים וחצי אחרי שהכריזה בפני התקשורת ובפני אוהדיה כי תעמיד בעונה הקרובה שני סגלים, אחד ליורוליג ואחד לליגה, מכבי תל אביב הודיעה הבוקר (שישי) כי חזרה בה מהחלטתה. מאז ההחלטה הראשונית, הספיקה מכבי ת"א להשלים את הסגל לעונה הקרובה, וכעת היא גם מודה שוויתרה על רעיון פיצול הסגל.

במהלך חודשי הקיץ התקיימו דיונים פנימיים בתוך מכבי אם לעמוד בהחלטה להקים שני סגלים או להופיע כמו תמיד עם סגל אחד. היום, כאמור, מכבי הוציאה את ההודעה הבאה: "בנקודת הזמן הנוכחית בוצעו מספר שינויים, כגון ביטול החוק הרוסי החל מהעונה הבאה, שינויים במכסת הזרים וכן הקמת ועדת שרעבי, שיש לכבד את הדיונים שעדיין מתקיימים במסגרתה. בנוסף, מתקיימים דיונים במסגרת מינהלת הליגה בכל הקשור לתקנות והמגבלות השונות שבאחריותה. בנסיבות אלה, יהיה זה נכון להערכתנו להמתין לתוצאות הדיונים השונים מתוך אמונה כי כל הצדדים פועלים למען מטרה זהה - טובת הכדורסל הישראלי. לפיכך, בשלב זה, הוקפאה ההחלטה מיום ה-8.4.2018".

ב-8 באפריל, יומיים אחרי שסיימה עונה אירופית רביעית ברציפות ללא העפלה לרבע הגמר, כינסה מכבי מפגש עם העיתונאים בו חילקה חוברות עם הסברים מפורטים מדוע חוקי הליגה בכל הקשור לשיתוף זרים וישראלים פוגעים במכבי ביורוליג. אנשי מכבי טענו כי הם נאלצים להתמודד עם חוקים שונים וליצור אימונים אחרים לקראת משחק בליגה ולקראת משחק ביורוליג. בעוד ביורוליג שבעת הזרים שהיו למכבי ברוב שלבי העונה שעברה היו יכולים להירשם בטופס - וחמישה מהם לשחק בו זמנית על המגרש -בליגה בכל משחק שניים (ובחלק האחרון של העונה, שלושה) ישבו בחוץ.

מכבי הצרה על כך שהיא חייבת להודיע מי מהזרים יירשמו לליגה 24 שעות לפני כל משחק ולא יכולה בהמשך לשנות החלטתה. מכבי קבלה על החוק הרוסי המחייב אותה לשתף בכל רגע שני ישראלים ועל חוק הצעירים המחייב אותה לרשום בטופס שחקן אחד לפחות מתחת לגיל 22. אותו מפגש התקיים ממש בסמוך לפתיחת הדיונים בין מינהלת הליגה לארגון השחקנים לגבי חוקי הזרים והישראלים לעונה הקרובה, זאת אחרי שההסכם הקודם לחמש שנים היה אמור לפוג בתום העונה שעברה.

אנשי מכבי טענו במפגש כי ההודעה המפתיעה שלהם לא באה להשפיע על ההסכם החדש שייקבע בין הצדדים. כידוע, דייויד פדרמן מבעלי מכבי וחיים אוחיון בעלי גלבוע/גליל סיכמו ביניהם בקיץ שעבר על המשך החוק הרוסי וחוקים אחרים לשנים הבאות, דבר שהיה כנראה מוסכם על ידי ארגון השחקנים. אלא שבפועל מינהלת הליגה בראשותו של היו"ר שמואל פרנקל לקחה את ההודעה של מכבי כאיום. המינהלת חששה שהופעה של מכבי לליגה בהרכב משני תפגע במוניטין של הליגה ותגרום לאובדן נותני חסות. המינהלת החליטה לחזור בה לפתע מההסכמות מלפני שנה ולהחליט על ביטול החוק הרוסי החל מהעונה הקרובה.

החלטה זו גרמה לפיצוץ בינ המינהלת לבין ארגון השחקנים, דבר שהוביל להשבתת משחקי הפלייאוף וכמעט לביטול העונה. לבסוף החליטו שני הצדדים להאריך את ההסכם הנוכחי לעונה נוספת עם שינוי קל - רישום שישה זרים בטופס במקום חמישה עם קנס כספי מוגדל. בנוסף, הוחלט על הקמת ועדת שרעבי שתדון במעמדם של הישראלים והזרים ותקבל החלטות לשנים הבאות.

כל מי שעקב אחר בניית הסגל לעונה הקרובה ראה שמכבי לא באמת התכוונה להעמיד שני סגלים. היא מינתה רק צוות מקצועי אחד והחתימה 14 שחקנים שמתאימים לכל המסגרות. אבל מכבי הרגישה שעשתה את שלה בעצם האיום. היא כבר מאמינה שהחוק הרוסי בו תמכה בתחילת הדרך יבוטל החל מעונת 2019/20.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ