עוד כמה שלשות ניצחון, וגיא פניני ישבור גם את השיאים של ג'מצי, מיקי ומוטי דניאל

גיא פניני כבר קיבל הודעת פרידה מהנבחרת, אך יכולתו בחולון גרמה לעודד קטש לחזור בו. "קלאץ'? עבורי הזריקה הראשונה והאחרונה הן אותו דבר", אומר פניני לקראת המשחק בגאורגיה (17:00)

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא פניני, נגד סרביה. "בחולון קיבלתי שמחת חיים חדשה, וגם בנבחרת"
גיא פניני, נגד סרביה. "בחולון קיבלתי שמחת חיים חדשה, וגם בנבחרת"צילום: אילן אסייג
אריה ליבנת
אריה ליבנת

עם סיום האימון המסכם לפני היציאה לטביליסי, לקראת המשחק היום נגד גאורגיה (שני, 17:00) התכנסה נבחרת ישראל בעיגול האמצע של אולם הדרייב-אין. מנהל הנבחרת, מוטי דניאל, הגיש לקפטן גיא פניני פסלון הוקרה לרגל הגיעו ל-150 הופעות, שמיני בכל הזמנים, והבטיח לו בחיוך: "אם תגיע ל-200 הופעות, תקבל משהו גדול יותר". אף אחד מהם כנראה לא הבין את הסמליות שבדבר. פניני רחוק שמונה חודשים משבירת שיא הוותק בנבחרת, אותו קבע דניאל עצמו כשמולי קצורין החזיר אותו לקראת יורובאסקט 1999.

"הייתי אז בן 36. לא הרבה שחקנים משחקים בגיל הזה בנבחרת, אבל בגיא יש משהו מיוחד", מוצא דניאל קווים מקבילים במשחק שלו ובזה של פניני בן ה-35. "האופי של המשחק של גיא זה שהוא עושה הרבה דברים, הוא אחד ששורט עם הציפורניים. הוא לא נשפט אך ורק על כדור בסל, על מהלך כזה או אחר או על זריזות רגליים. הוא מביא למשחק הרבה דברים מעבר, דברים שדווקא משתבחים עם השנים, כאלה שהגיל הופך בהם ליתרון".

לפי התוכנית המקורית, פניני לא היה צריך להיות פה. באוקטובר אשתקד, שמונה ימים לאחר שעודד קטש מונה למאמן, הוציא איגוד הכדורסל הודעה לתקשורת בה נמסר כי קטש שוחח עם יותם הלפרין, פניני ויוגב אוחיון והחליט להיפרד מהם. מאוחר יותר יצאה הבהרה לפיה הפרידה מאוחיון אינה סופית וייתכן כי יזומן לחלונות הבאים. לגבי הלפרין ופניני נכתב: "שחקנים אלו תרמו רבות לנבחרת ישראל במשך שנים רבות מאוד, הצעידו את הנבחרת להישגים והאיגוד ימצא דרך להיפרד מהם כראוי בטקס מכובד בעתיד".

"האמת שאני נזכר שמכל המבוגרים שדיברתי איתם, הוא קיבל את זה הכי קשה", שיחזר קטש השבוע, "זה בער בו שהוא רוצה להמשיך. אני קצת מכיר את גיא והדברים שהיו בשיחת טלפון נאמרו בגלוי. הוא שאל 'למה?'. אמרתי לו מה שאמרתי לאחרים: 'אני לא סוגר את הדלת, זו לא פרישה מהנבחרת'".

פניני: "כשעודד נכנס הוא אמר לי שהוא הולך להצעיר את הסגל והאמת שהבנתי את זה. זה היה צעד מתבקש, לא ברמה האישית שלי אלא מבחינה מערכתית, של האיגוד. אמרתי לו שאהיה פה מתי שהוא יחשוב שאני יכול לתרום ושתמיד אהיה מוכן".

רק חמור לא משנה את דעתו. היכולת הנהדרת שהציג פניני בעונה שעברה גרמה לקטש להחזיר אותו לנבחרת לקראת החלון השני במוקדמות גביע העולם. כבר במשחק הראשון פרע השחקן הוותיק את השטר כשקלע 18 נקודות בניצחון על בריטניה, ב-6 מ-9 מהשדה. "היתה סיטואציה שחשבנו שצריך לזמן אותו, ומהרגע הזה זה פשוט תענוג", אומר קטש, "יש פה נבחרת עם הרבה צעירים וגיא מרגיש שהוא יכול לתרום מהניסיון שלו".

פניני (מימין) עם אוחיון והלפרין, במדי הנבחרת ב-2013. השריד היחיד לדור ההואצילום: נמרוד גליקמן

ההסתפקות של פניני ב-8 וב-5 נקודות בשני המשחקים האחרונים בשלב הקודם לא גררה ספקות לגביו להמשך. בעוד שני מבוגרים אחרים, רביב לימונד ואבי בן שימול, שוחררו, זומן פניני גם לפתיחת השלב השני בסוף הקיץ. יתרה מכך, דניאל מספר כי הנבחרת שקלה לקחת אותו למשחק בגרמניה על אף שהיה פצוע.

"גיא מאוד חיובי - גם בחדר ההלבשה, גם במגרש וגם במשחק עצמו. הוא משפיע מאוד על השחקנים, וחשבנו שגם אם הוא לא ישחק, הוא יוכל לעזור לנו. יכול להיות שאם באמת הוא היה איתנו זה היה נגמר אחרת", אומר דניאל. קטש: "גיא מנטור, מנהיג על המגרש ומחוצה לו. זו פריחה מחודשת עבורו, יש לו וייב חיובי, תענוג".

הסגל הנוכחי כולל, פרט לפניני, רק שחקן אחד מעל גיל 28 - אלכס צ'וברביץ', שהוא די חדש בנבחרת. פניני נהנה לשמש בתפקיד המבוגר האחראי. "אני מרגיש שאני תורם. הם מאוד מקשיבים, מאוד רוצים ללמוד. כיף לראות איך הדור מתחלף והתשוקה נשארת, כולם רוצים להצליח".

עודד קטש, בשבוע שעבר. "גיא מנטור, מנהיג על המגרש ומחוצה לו"צילום: אילן אסייג

איך זה שמבין כל השחקנים בדור הקודם רק אתה שנשארת?

"אני לא יודע למה נשארתי אחרון, אני יכול רק להסתכל על עצמי. אני יודע שיום אחד אתגעגע לזה, לכיף הזה, לשחק כדורסל, להיות עם החברים, ולכן כל עוד אוכל להמשיך לשחק ולתרום לקבוצה שלי ולנבחרת - אעשה את זה. היו לי הרבה עליות וירידות, גם מבחינת יכולת, גם הפציעה הקשה שעברתי. הצלחתי להתרומם בזכות עבודה נכונה, שימור הגוף ותחזוקו. גם בזכות עבודה מנטלית וגם כי אני נהנה מכדורסל. הפועל חולון נתנה לי בוסט, החזירה לי את התשוקה והאהבה למשחק. גם במכבי היה לי את זה, אבל בסוף היתה תקופה קצת פחות טובה, אולי קצת מיצוי. בחולון קיבלתי שמחת חיים חדשה, וגם בנבחרת".

גם את הבכורה בשלב הבתים השני במוקדמות גביע העולם עשה פניני במשחק השלישי של הנבחרת. גם כאן זה היה בדרייב-אין וגם כאן הוא קלע 18 נקודות, כולל חמש שלשות, בניצחון על סרביה ביום שישי. "להיות קפטן זה אומר לקחת אחריות, בכל משחק אני מנסה להביא את אותם דברים והפעם זה הצליח. אני בעיקר שמח שזה מגיע ביחד עם ניצחון", אומר פניני, שמחזיק בטורניר בממוצע של 12.3 נקודות, כולל 11 מ-19 משלוש.

מימין: דיברתולומאו, זוסמן, גינת וכהן. הצעירים בנבחרת לומדים מפניניצילום: אילן אסייג

שלוש השלשות הרצופות שקלע פניני ברבע האחרון הזכירו שוב את היותו שחקן קלאץ' מבריק, האיש שתמיד יודע מתי לנעוץ את הפגיון ביריבו. "קלאץ'? עבורי הזריקה הראשונה והאחרונה הן אותו דבר, גם בצורה שבה אני ניגש לזריקה וגם בחשיבות שאני נותן לה. לא כולם ככה, אבל זה מה שאני מנסה לעשות. אני לא מסתכל על התוצאה, וזה שזה רבע רביעי לא הופך אותי ליותר לחוץ מאשר שזה רבע ראשון. עבורי זה אותו לחץ", הוא מסביר את הסוד.

קטש הזכיר אחרי הניצחון על סרביה שפניני כבר הקנה השנה לחולון שני ניצחונות - השלשה על הבאזר שקבעה הארכה שנייה מול הפועל אילת, והשלשה על הבאזר שנתנה ניצחון על הפועל תל אביב. "יש הרבה שחקנים שאוהבים את המאני-טיים. גיא הוא המיוחד שבהם", מוסיף קטש, "יש כאלו שאוהבים ולא תמיד מצליחים. לגיא יש אחוזי הצלחה מטורפים בזריקות מכריעות. אין אף שחקן, אפילו הכי גדול בעולם, שתמיד יצליח - אבל אצל גיא אחוזי ההצלחה בזריקות הללו גבוהים יותר מאשר בזריקות הרגילות שלו. זה מעיר אותו".

דניאל: "גיא לא מדבר ולא עושה מזה סיפור, אלא פשוט לוקח את הכדור. בניגוד לווינרים בעבר שהיו גארדים שלקחו את הכדורים האחרונים, גיא צריך שהכדור יגיע אליו. ועדיין הגורל שלו זה שהכדור בכל זאת מגיע אליו בשניות הללו".

פניני נאבק עם מרקו סימונוביץ'. "הוא שורט עם הציפורניים", אומר מוטי דניאלצילום: אילן אסייג

בעקבות הפציעה של גל מקל, פניני קיבל את סרט הקפטן, בפעם השנייה בקריירה שלו. "קפטן זה כבוד, ציון דרך בקריירה. מאוד מחמיא לי שהאיגוד ועודד נתנו לי את זה". עם האוכל, בא לו התיאבון. בסוף העונה הוא מסיים חוזה בחולון, אבל לאור הכושר שלו נראה שזה לא יהיה החוזה האחרון. "יש לי תכנון לשחק עוד כמה שנים", הוא אומר. גם הנבחרת קיבלה תיאבון: עכשיו היא חזרה לחלום על העפלה לגביע העולם. "זו תהיה היסטוריה, אבל צריך להיכנס לפרופורציות. גם אם לא נעלה, יש פה משהו שאפשר לבנות עליו לעתיד, צריך סבלנות עם הסגל הזה", אומר הוותיק שבחבורה. אם יגיע עם הנבחרת לגביע העולם, פניני יחגוג יום הולדת 37 בסין - ועל הדרך יעקוף את מנהל הנבחרת שלו.

מוקדמות גביע העולם, בית 12

1. יוון 9 משחקים 18 נקודות
2. גרמניה 9 17
3. סרביה 9 14
4. גאורגיה 9 13
5. ישראל 9 13
6. אסטוניה 9 11

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"