האכזבה מהשחקן, חוסר הלויאליות של המאמן: הסיפור מאחורי זריקת רפי מנקו מהפועל תל אביב

הסאגה בין הפועל תל אביב לרפי מנקו היא עוד סיפור של שחקן שלא פורע את השטרות ומשוחרר אחרי שקיבל כמה הזדמנויות. הסיפור הגדול יותר הוא ההתנהלות של המאמן דני פרנקו, שבניגוד לעמדת ההנהלה שיכנע את מנקו לא לוותר ואף סיפק הצהרה שמסייעת לעורכי דינו של השחקן

עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רפי מנקו ׁודני פרנקו
רפי מנקו ׁודני פרנקו. המאמן סיפק לו במה וסבלנות שרק ישראלים מעטים מקבליםצילום: ניר קידר
עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר

לו היה נחשף אורח לרגע לסערה סביב שחרורו של רפי מנקו מהפועל תל אביב, היה יכול לחשוב בטעות כי מדובר בסוג של לברון ג'יימס מקומי או בגרסת הכדורסל לזריקתו של אבי נמני ממכבי תל אביב. העליהום יצא מכל פרופורציה, והיו שאמרו שהלובי לו זכה מנקו בתקשורת יכול בקלות למצב אותו כאחד הגופים החזקים במשק לצד הבנקים.

רק שבניגוד לבנק, מנקו לא הצליח לפרוע שטרות. את משחקיו הטובים אצל האדומים ניתן לספור על כף יד אחת. זה היה יכול להיות סיפור עצוב ומלא אמפתיה לשחקן שכלום לא הולך לו, אך דובריו ומדברריו הפכו אותו לקורבן אקראי, שחקן שנחתך על לא עוול בכפו ומעסיקיו מונעים ממנו להמשיך לשחק כדורסל.

הסיפור בהפועל עמוק יותר. מנקו המאכזב הוא המייצג הטוב ביותר לניהול מקצועי רע, למועדון שמתנהל כבר שנים על בסיס החלטות שגויות של מאמנים ומתקשה לשים לזה סוף. הפועל הפכה מאז עברה לדרייב אין לגרסה אדומה של הסרט "ספייס ג'אם" - שחקנים שהצליחו במקומות אחרים מאבדים באורח פלא את כישורי הכדורסל שלהם. מנקו הוא דוגמה קיצונית במיוחד. השחקן נהנה מבמה ומסבלנות שרק ישראלים מעטים מקבלים, כאשר המאמן דני פרנקו התעקש אשתקד שלא להחתים שחקן זר בעמדה שלו ונתן לו בלעדיות בעמדה מספר 3.

את אדריאן בנקס, קומבו גארד לאורך כל הקריירה, דחק פרנקו לתחרות לא הוגנת על עמדת הסמול פורוורד. גם עונה מאכזבת של מנקו לא גרעה מכמות הדקות שלו (25.6 בממוצע למשחק בעונה הסדירה) ומהעדפתו על פני בנקס (23.5). לדרישת המאמן, מומשה בקיץ האופציה על הפורוורד שהעלתה את שכרו מ-110 אלף דולר נטו ל-130 אלף, עלות מעסיק של כמיליון שקל בעונה. בנקס, שהמתין להחלטה לגבי מנקו וביקש דרך סוכנו לברר מי השחקנים החתומים לעונה הבאה, הבין שגם אחרי עונה נהדרת מבחינה אישית הוא עלול שלא לקבל את הקרדיט שמגיע לו. יום אחרי מימוש האופציה על מנקו, חתם באיטליה ועמו עזב גם חמו, דייויד קולברן, שתרם למועדון כספים והיה לאחד הבעלים.

אדריאן בנקס. פרנקו דחק אותו לתחרות לא הוגנת על עמדת הסמול פורוורדצילום: ניר קידר

מימוש האופציה על מנקו, בוודאי בסכום הנקוב וללא משא ומתן לגביו, היתה טעות שכל בר דעת היה יכול לצפות מראש, החטא הקדמון של העונה הזו אם תרצו. בנוסף, פרנקו התעקש שוב שלא להחתים זר בעמדה 3 ונותר עם ישראלי חלש מנטלית שהלך ודעך, איבד ביטחון והתקשה בפעולות פשוטות כמו כדרור.

בכלל, התנהלותו של המאמן ויחסיו עם ההנהלה היא זו שעליה כדאי למקד את הפוקוס ברקע של פרשת מנקו. זה התחיל בבחירת הזרים. פרנקו, כהרגלו, התקשה לקבל החלטות מהירות בנושא, כאשר ברקע משחקי מוקדמות ליגת האלופות, מפעל אירופי שהמאמן בכלל העדיף לוותר על ההשתתפות בו. הוא בחר בעצמו את שני הגבוהים הזרים, ג'ונתן הולמס ואלדה אמינו, אבל בנושא הגארדים לא היה מסוגל לחתוך עניינים. ידידיה רפפורט ורמי כהן הציבו דדליין, דחפו לכיוונם של דאלאס מור וג'מאל שולר שהוצעו להם, ופרנקו התיישר. השניים הוחתמו, איכזבו, ופרנקו מיהר לטפטף לאנשיו בתקשורת כי נכפו עליו.

את חוסר החשק של המאמן ניתן היה לראות היטב במשחקים בליגה, שנפתחה בצורה איומה עבור האדומים עם מאזן 5-1. אפילו אחרי הניצחון היפה בראשון לציון במחזור השביעי הוא דאג להעביר מסר בראיון הסיום, כשאמר: "לקחתי בחשבון שייתכן שלא אסיים את העונה הזו ולא בגלל שאני עושה עבודה לא טובה". הפועל, שגם כך נמצאת בגירעון מתמשך ובקשיים כלכליים, הסכימה לבקשתו לבצע שינויים בסגל: מור והולמס שוחררו, ריצ'ארד האוול הוחתם למרות הצעה גבוהה יותר שנתנה לו הפועל חולון וגם ג'רל מקניל חזר לבקשתו של פרנקו, אחרי שבקיץ המשא ומתן לא צלח.

דני פרנקו. טפטף לאנשיו בתקשורת כי דאלאס מור וג'מאל שולר נכפו עליוצילום: שרון בוקוב

לפרנקו, צריך לזכור, לא היתה מלה לגבי החתמות שחקנים בהפועל ירושלים תחת גיא הראל ואורי אלון, ובוודאי לא במכבי חיפה של ג'ף רוזן. ואילו דווקא בהפועל תל אביב, מועדון שלרוב נותן חופש מקצועי שבמקומות אחרים מאמנים רק חולמים עליו, נשמעו מצדו טרוניות חוזרות ונישנות. המאמן כבר נכשל עונה קודם לכן עם מאט הווארד וטיי מקי, שהיו בין הזרים החלשים בליגה, אך התעקש להמשיך איתם עד לסיום העונה והצליח להצדיק את האמון העיוור עם העפלה לפיינל פור, הראשונה של המועדון מאז חזר לליגת העל.

השינויים היקרים בסגל ורצונו של פרנקו להחתים זר רביעי, הצריכו שחרור שחקן נוסף. ההנהלה, שבעה מטעויות העבר, החליטה כי הפעם היא זו שתקבע ולאור הדעיכה ההולכת ומתמדת ביכולתו, נקרא מנקו לשיחה כבר לפני חודש ובה הובעה בפניו אכזבה מיכולתו. הוא התבקש לעבור לקבוצה אחרת, בעוד סוכנו אבי זילברמן, אשר מייצג גם את פרנקו, טען כי יוכל לדבר עם הוריו של הפורוורד בן ה-24 ולהגיע להסדר על קיצוץ של קרוב ל-30 אלף שקל בשכרו העונתי. בהפועל דרשו 100 אלף והצדדים לא הגיעו להסכמות.

בהפועל ביקשו לחסוך חלק נכבד משארית חוזהו של מנקו וגם דרשו כי קבוצה שתקלוט אותו תספק לו רכב ודירה חלופיים. הם הגיעו להסדר עם מכבי אשדוד על מעברו, בכפוף להשלמת שכרו. מנקו סירב לשמוע מכך בטענה כי מדובר בירידת מדרגה עבורו, וביקש להמתין, למצות את האופציות שלו ולנסות להוכיח בינתיים כי מקומו בהפועל. בסביבתו נשמעו קולות כי יסכים לעזוב רק לאחת משלוש הקבוצות הבכירות בליגה - מכבי תל אביב, הפועל ירושלים או הפועל חולון. הבעיה: אף אחת מהן לא מעוניינת בשירותיו.

רפי מנקו. בסביבות אומרים כי יסכים לעזוב רק לאחת משלוש הקבוצות הבכירות בליגה, אלא שהן אינן מעוניינות בשירותיוצילום: ניר קידר

בהיעדר הסכמות בין הצדדים, נקרא מנקו לשימוע ובהמשך גם פוטר, מה שהכניס לתמונה את ניר אלון וארגון השחקנים מטעם ההסתדרות שהתייצבו לצדו במאבק, והפכו את היכולת להגיע לפשרה למסובכת עוד יותר. אלון מבהיר כי בהפועל נוקטים בשיטת הנידוי ש"מקובלת לצערנו בכדורגל הישראלי אך טרם נתקלנו בה גם בכדורסל". לאחר ההודעה על פיטוריו, קיבל מנקו מכתב ובו התבקש שלא להגיע יותר לאימוני הקבוצה, אך הופיע בכל זאת וקיבל אפשרות להשתתף באימונים לקראת המשחק מול הפועל ירושלים, מה שיצר סיטואציה לא נוחה, בלשון המעטה. אמש (שלישי) הוא כבר ויתר על התענוג ובעצת נציגיו לא הופיע לאימון. בהפועל הצהירו כי ישלמו את מלוא שכרו כל עוד לא ימצא קבוצה חדשה, והיום יקבל השחקן באיחור של יומיים את שכר חודש נובמבר - לא האיחור הראשון העונה, אבל גם לא משהו שמכוון ספציפית כלפיו במועדון שסובל מנזילות בעייתית ומאחר לא פעם בתשלום המשכורות.

פרנקו מצדו מפגין, ולא בפעם הראשונה, חוסר לויאליות למעסיקיו. אחרי ההפסד להפועל ירושלים, בו ישב מנקו ביציע, התייחס בראיון לפרשה והצהיר: "זו לא החלטה מקצועית בשום פנים ואופן, וזו לא החלטה שלי או של צוות האימון. ההנהלה החליטה, ואנחנו לא רצינו". נציגיו של מנקו משתמשים כעת בהצהרה הזו כהוכחה לטענותיהם שהשחרור אינו על בסיס יכולתו של השחקן, ובהפועל אף מספרים כי פרנקו מעודד את מנקו שלא להסכים לפשרה, מבטיח לו כי הוא עוד יחזור לסגל ואף מסרב להחתים פורוורד זר למשבצת שלו אלא מעדיף גארד נוסף.

"חוץ מאשדוד, גם נהריה, נס ציונה והפועל באר שבע מוכנות להחתים אותו", אמרו בהפועל. "ניתן לסיים את הסיפור הזה בחמש דקות, אצלנו הוא לא ישחק יותר". בינתיים מנקו בוחר לצאת למאבק משפטי ופומבי, אבל לכולם ברור כי הסיפור יסתיים במוקדם או במאוחר עם מעבר לקבוצה אחרת, מהלך שוודאי עדיף עבורו מאשר ישיבה מתסכלת עוד יותר ביציע עד סיום העונה. ומה לגבי פרנקו? הוא הרי כבר לקח בחשבון שאת העונה הזו הוא כנראה לא יסיים.

כתבות מומלצות

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"