עולם הספורט נפרד מנח קליגר: "אירופה היתה בידיים שלו, מכביסט בלב ובנפש"

הכדורסל הישראלי מרכין את ראשו עם פטירתו של העיתונאי, יו"ר מכבי ת"א בעבר וחבר היכל התהילה של פיב"א - נח קליגר. שמעון מזרחי: "הידע וההשכלה והאינטליגנציה הכללית שלו היו נדירים. הוא היה איש מעל ומעבר"

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נח קליגר בטקס הוקרה מטעם מכבי תל אביב
נח קליגר. "הכדורסל היה בנפשו, הידע, ההשכלה והאינטליגנציה הכללית שלו היו נדירים"צילום: יניב בן סימון / את�
אריה ליבנת
אריה ליבנת

עולם הספורט הישראלי נפרד היום (חמישי) מהעיתונאי נח קליגר שהלך לעולמו בגיל 92. "נח היה איש יקר ומיוחד. הוא היה הקול של ישראל בפיב"א, זכה להערכה עצומה בכדורסל האירופי שהגיעה לשיאה עם היכנסו להיכל התהילה של פיב"א לפני שלוש שנים", ספד יו"ר איגוד הכדורסל עמירם הלוי לקליגר.

מעורבותו של קליגר בספורט החלה ב-1951, אז הפך ליו"ר מועדון הכדורסל של מכבי תל אביב, תפקיד אותו מילא עד 1969, אז החליף אותו שמעון מזרחי. משנת 1970 ועד לשנת 2000 שימש בהפסקות כיו"ר מכבי רמת גן בכדורסל. במשך כ-20 שנה שימש גם כיו"ר ועדת התקשורת של פיב"א, וב-2015 היה לישראלי הראשון שנבחר להיכל התהילה של התאחדות הכדורסל העולמית.

קליגר גם זכה לקריירה ענפה בתחום עיתונות הספורט. ב-1957 הצטרף לעיתון ידיעות אחרונות, ושימש בין היתר כעורך מוסף הספורט. מאז 1953 ועד מותו שימש ככתב בישראל של יומון הספורט הצרפתי הנודע ל'אקיפ. ב-1990 התקבל בלוס אנג'לס להיכל התהילה של הספורט היהודי העולמי כמתאגרף באושוויץ וכעיתונאי. ב-2008 זכה בפרס מיוחד מטעם הוועד האולימפי על מפעל חיים.

"הכדורסל היה בנפשו, הערכתי מאוד את פועלו", אמר יו"ר מכבי תל אביב בכדורסל, שמעון מזרחי, שהחליף את קליגר בתפקיד. "נח היה איש יחיד במינו, הידע, ההשכלה והאינטליגנציה הכללית שלו היו נדירים. ניצול שואה שדאג להנציח את השואה, ליווה משלחות של ילדים בבתי ספר לביקורים במחנות ההשמדה. הלב כואב ודואב על לכתו".

קליגר לא היה איש קל, וכל מי שהכיר אותו נתקל בציניות שלו. דוד פריש, שחקן העבר של הצהובים, זוכר קבלת פנים צוננת מצידו של קליגר כשהצטרף כנער למכבי תל אביב בתחילת שנות ה-50. "יהושע רוזין הביא אותו למכבי כי הוא ראה ששיחקתי טוב מחניים. כשהגעתי לאימון, קליגר אמר: 'עוד פעם הוא הביא אידיוט. כדורסלן אתה לא תהיה. אז אני החלטתי לעשות דווקא והפכתי לכדורסלן. הוא היה יו"ר טוב, אבל בתקופתו תמיד היה חסר כסף בקופה של מכבי. כל השנים שלאחר מכן זכרנו אותו השחקנים לטובה".

אמנון אבידן שעלה לקבוצה הבוגרת של מכבי ב-1961 מספר על התנהלות כספית לא מקצועית. "כשהביאו את אברהם הופמן ממכבי ירושלים, קליגר מימן לו את הדלק שיגיע לאימונים ולמשחקים. אז לא היו אפילו קבלות. היתה את הנסיעה לדרום אמריקה שלא היה לנו איך לחזור כי לא היה כסף. יחד עם זאת, בזכות קליגר היו את כל הנסיעות. אז לא היה יורוליג, היינו נוסעים לטורנירים ברחבי העולם. נח ידע שמונה שפות באופן שוטף - עברית, צרפתית, גרמנית, פלמית, ספרדית, איטלקית, אנגלית ואידיש. אירופה היתה בידיים שלו, הוא היה מהמייסדים של מכבי, מכביסט בלב ובנפש גם אחרי שעזב את מכבי ועבר למכבי ר"ג. אין אנשים כאלו וגם לא יהיו אנשים כאלו. יש לי ילדה צעירה שנסעה לפני שנה למחנות בפולין, לפני הנסיעה הביאו אותו לתת הרצאה. הוא לא היה כמו בן 92, אלא כמו בן 29. רהוט, מאורגן ומסודר, סיפר על עצמו, דיבר לענין. אדם שניצל מאושוויץ בגלל שהיה קטן ושרירי והצטיין בתחרויות בוקסים".

גדעון פרייטג ניצל מהמסע הבלתי נגמר לדרום אמריקה בשנת 1963. "למדתי אז לבגרויות אז לא יצאתי. נח לא היה איש עסקים וכסף לא היה החלק החזק שלו. הוא הוציא הרבה כסף מכיסו הפרטי. הייתי צעיר מאוד כשהוא היה יו"ר, כל דבר שהייתי צריך הוא עזר לי. הוא היה בין הבודדים שאהב כדורסל כמו שהוא. מילא המון תפקידים, עזר בכל מקום". פרייטג היה זה שהחליף את קליגר כיו"ר מכבי ר"ג בשנת 1991 אחרי 20 שנה. "הוא היה אדם מיוחד, לא אדם קל, אבל אינטלגנטי מאוד וממוקד מטרה". כותב שורות אלו זוכר את קליגר ככרוז ייחודי במשחקיה של רמת גן באולם זיסמן בסוף שנות ה-90. ובתחילת שנות האלפיים.

רפי נאה, כתב הכדורסל הוותיק של ידיעות אחרונות, זוכר איך הגיע לעיתון בזכותו של קליגר. "עבדתי בעיתון 'חדשות הספורט' ושמוליק יעקובסון סיפר לו עליי. קבענו פגישה ליד מגרש מכבי, הראתי לו את התלוש שקיבלתי בסך 18 לירות. הוא הסתכל ופרץ בצחוק המיוחד שהיה לו. הוא אמר לי: 'אצלנו גם אם לא תכתוב, תרוויח יותר'. הוא ומשה לרר הביאו אותי לידיעות". נאה זוכר כיצד הטראומות שחווה קליגר ניצול השואה עיצבו את דמותו: "כשסיפרו לו שמישהו אמר עליו משהו רע, הוא אמר שאחרי כל מה שעבר, שום דבר לא יכול להיות רע. למרות שהיה אדם ביקורתי, בשבילו מדינת ישראל היתה הכל. הוא היה טיפוס אהוב ומוכר על יהודים בכל רחבי העולם. גם בשנים האחרונות כשהוא היה עם הליכון הוא לא ויתר ונסע לכל מיני אירועים שקשורים לשואה. אין ספורט שהוא לא התמצא ולא הבין ולא ידע בו וגם אם לא היה ידע היה מתווכח כאילו הוא המומחה הכי גדול. אין נושא שאי אפשר היה לדבר איתו עליו, לא רק ספורט. ההתמחות הכי גדולה שלו היתה הטור דה פראנס".

העיתונאי לשעבר מייק קרנון זוכר את ההכרות הראשונה שלו עם קליגר בשנות ה-50. "הייתי נער בן 16, אוהד מכבי מילדות. באתי למגרש מכבי הפתוח ברחוב אוריון. היה משחק בין מכבי תל אביב להפועל חולון. אני ממשפחה בלגית ודיברתי צרפתית. השחקנים של חולון היו ילידי מצרים ודיברו ביניהם צרפתית. תוך כדי המשחק תירגמתי לשחקני מכבי את מה ששחקני חולון אמרו. קליגר שנולד בשטרסבורג וחי הרבה שנים בבלגיה עלה לו הדם לראש, הוא התחיל לצעוק עליי. באחד הימים שבאתי למשחק, איך שקליגר ראה אותי הוא עשה לי סימנים ללכת החוצה. שמלוק מחרובסקי שהיה מנהל הקבוצה החליט לעשות סוף לסיפור הזה והפגיש בינינו. קליגר היה בטוח שאני איזה מרגל. שמלוק אמר לו: 'הוא מכביסט, אוהד שלנו'. מאותו רגע נח השתנה, נהיינו ידידים, דיברנו בינינו צרפתית כדי שאנשים לא יבינו. פגשתי אותו לאחרונה לפני שנה באליפות אירופה. הייתי בין המתנדבים. כשראיתי את קליגר ניגשתי אליו והתחבקנו. הוא היה נראה טוב במצב רוח טוב. רק לפני יומיים הוא כתב כתבה מרגשת מאוד על שנת השמונים של ידיעות אחרונות".

נח קליגר. עולם הכדורסל נפרד מהעיתונאי שהפך את הכדורסל למרכז חייוצילום: תומר אפלבאום

קרנון עבד עם קליגר במשך שש שנים בידיעות ואחר כך כשעבר ל"הארץ" היה קולגה שלו. "היו לי המון שעות קליגר בחיים. כשעבדנו ביחד בידיעות ראיתי אותו כמעט כל יום, במסדרונות ובדסק. חלק מהזמן עבדתי כמתרגם. קליגר היה בעיתון הזה 61 שנים. זה אדם שעבר מסכת חיים שאף אחד לא יכול להבין את זה. הוא לא התבייש להראות את המספר שלו על היד. זה מה שהפך אותו למשהו מיוחד. לפעמים הוא היה מתפרץ ומתרגז, רב איתך על שטויות, מתחיל לצעוק ולהגיד לך לעוף מפה. היו כאלו שרבו איתו, אבל אני אמרתי שמה שהוא עבר, מי אני שאשפוט אותו. היו לו גם הרבה רגעים טובים, יכולת לדבר איתו על כל נושא בעולם. האיש קרא הרבה, ידע תאטרון ספרות וכמובן ספורט. רק במוזיקה הוא לא היה בקיא".

"סיפורו של נח, הוא סיפורה של מדינת ישראל בעת החדשה מהשואה ועד היום", מסרו באיגוד הכדורסל. "אנו שמחים על כך שזכינו לקיים עבורו טקס הוקרה ביורובאסקט שהתקיים בתל אביב בהשתתפות קמיל נובאק מזכ"ל פיב"א אירופה, שקיים היום דקת דומייה לזכר קליגר באירוע ההגרלה של הנבחרות הצעירות בבלגרד. יהי זכרו ברוך".

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"