הגאון מראשון: נועם דוברת הוא לא רק ילד מחונן, הוא העתיד של הכדורסל הישראלי

את התואר הראשון במתמטיקה הוא לא סיים, אבל אחרי שסיים תיכון בגיל 17 עם ממוצע של 97, קשה לומר שזו אכזבה עבור נועם דוברת. עכשיו, עם חוזה בבוגרים של מכבי ראשון לציון, הרכז של נבחרת הנוער רוצה להוכיח שהוא אכן ראוי לכל הסופרלטיבים להם הוא זוכה

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דוברת בניצחון על נבחרת בוסניה במסגרת אליפות אירופה לנבחרות נוער (עד גיל 18)
נועם דוברת בניצחון על נבחרת בוסניה במסגרת אליפות אירופה לנבחרות נוער (עד גיל 18)צילום: מתוך אתר פיב"א
אריה ליבנת
אריה ליבנת

בגיל שלוש הסתובב נועם דוברת עם אביו במגרשי הכדורסל, הוא ישב במשחקים וחישב הפרשי סלים. כבר אז אפשר היה לזהות את גאונותו המתמטית ומשיכתו לכדור הכתום. 14 שנים מאוחר יותר הגימנסיה הריאלית תכתיר אותו בתואר מצטיין בית ספרי בלימודים ובכדורסל. "נועם הוא גאון בלימודים, גאון בכדורסל וגאון בהתנהלות. כל המורים אהבו להיות במחיצתו. הוא ילד ברמות הכי גבוהות, ממש אישיות", אומר על כוכב נבחרת הנוער, היועץ המקצועי של מכבי ראשון לציון זיו ארז שמלווה אותו מגיל צעיר.

דוברת נולד ב-16 ביולי 2002 בראשון לציון לאהרון ומילן, עורכי דין במקצועם שלא עסקו בספורט אבל עשו גם לבת הבכורה הראל, מגיל 3 מנוי למשחקי כדורסל. היא בחרה בפעילות חברתית בצופים, אחיה נועם בן ה-17 ויאיר בן ה-14 וחצי הצטרפו כפעילים לענף. נועם הגיע בגיל 5 לבית הספר לכדורסל של מכבי ראשון לציון. בגיל 8 עלה לקט סל, משם לילדים, נערים, נוער, בואכה ליגת העל, ארבעה חודשים וחצי בטרם מלאו לו 17.

בגיל 4 כשכבר ידע את רזי השחמט וביצע פעולות של חיבור וחיסור, אובחן דוברת כילד מחונן והוקפץ היישר לכיתה א'. בגיל 14 הצטרף לפרוייקט נוער מוכשר במתמטיקה באוניברסיטת בר אילן. כעבור שנה החל בלימודים לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב, אבל פרש אחרי שלושה קורסים בגלל ריבוי מסגרות כדורסל – קבוצת הנערים, קבוצת הנוער, הגימנסיה הריאלית, נבחרת הקאדטים. הוא הבטיח להוריו שהעיסוק המרובה בכדורסל לא ימנע ממנו להשקיע בבגרויות. בחודש שעבר כשהוא כאמור עדיין לא בן 17, סיים בגרות עם ממוצע 97 ללא בונוסים כולל חמש יחידות במתמטיקה, חמש יחידות באנגלית, חמש יחידות במחשבים וחמש יחידות בפיזיקה. הציון הכי נמוך שלו היה בהיסטוריה, 90.

מנת המשכל הגבוהה שלו מתבטאת גם על המגרש. "יש והיו הרבה שחקנים חכמים אבל אצלו זה יוצא דופן. יש לו אייקיו גבוה בכלל ואייקיו גבוה בפרט בכדורסל. הוא קולט דברים במאית השנייה. איך שאתה מתחיל להסביר לו משהו, הוא כבר מסביר אותו לך. יש לו ראיית משחק ברמה גבוהה והוא קולט מצבי משחק במאית השנייה", מספר עליו ארז.

נועם דוברת נגד בוסניה. קצת אחרי שסיים תיכון הוא התפנה להוביל את נבחרת הנוער במטרה לעלות לדרג' א'צילום: מתוך אתר פיב"א

המנהל המקצועי של מחלקת הנוער שרון קארש קלט אותו בכיתה ז'. "הוא היה בקט סל וישר ראינו שמדובר בילד חכם מאוד שמבין את המשחק ברמה גבוהה. הוא מקבל החלטות במהירות, הוא כאילו מאמן על המגרש. הוא מזכיר לי את דורון שפר שכשחקן גדלתי איתו בנוער, רכז גבוה וחכם עם קליעה ברמה טובה. הוא ילד חיובי ביותר, אף פעם לא עושה פרצופים, קל מאוד לאימון, יודע להעריך כל דבר. כולם אוהבים אותו, גם המאמנים וגם החברים שלו לקבוצה. הוא תמיד היה הכי קטן בקבוצה ואף פעם הגדולים לא קינאו בו".

רועי קארש, אחיו של שרון שאימן אותו בשנתיים האחרונות בנוער של ראשון לציון מספר על דוברת: "הוא ילד שעובד מאוד קשה, היו לו השנה ארבע מסגרות – נוער, בוגרים, גימנסיה, נבחרת הנוער ועדיין עשה גם אימוני אתלטיקה, חדר כושר וגם היו לו אצלי אימוני תיגבור אישיים. הוא רכז טבעי עם סייז יפה לגיל נוער, הוא מגוון, מצטיין בקריאת מצבים, בפיק-אנד-רול הוא אחד שאוהב לקחת אחריות בדקות האחרונות. אני מדמה אותו למאיר טפירו מבחינת הווינריות".

הדמיון של דוברת לטפירו קיים אצל ארז מזוויות נוספות. "הוא מזכיר לי את טפירו בריצה הברווזית, בזריקה מעל הראש שקשה לחסום אותה וגם בשכל. הוא יצטרך להשתפר מבחינה גופנית כדי לעשות קריירה דומה לזו של טפירו". דוברת אגב ערך אימונים אישיים גם אצל יובל חיגר, גם כאן במסגרת של מכבי ראשון לציון ולא באופן פרטי.

בפברואר השנה החליטה מכבי ראשון להעלות את דוברת בן ה-16 וחצי לקבוצה הבוגרת. "נועם גדל במועדון מגיל צעיר ואנחנו עוקבים אחריו כל השנים" אמר מנכ"ל המועדון גלעד זיו, "לפני שבוע הגביע זיו ארז אמר שמבחינתו הוא השלים את דרכו בנוער ובשל לעלות לקבוצה הבוגרת. צירפנו אותו וכבר באימונים ראינו כמה הוא מוכשר. כבחור צעיר כמובן שהוא צריך להתחזק פיזית ואתלטית ולהתחשל מבחינה מנטלית".

הצוות המקצועי של הנבחרת עד גיל 18: אורן אהרוני (מימין), אלון שטיין (במרכז) ואיתי ירושלמיצילום: מתוך אתר פיב"א

דוברת שותף בשמונה משחקי ליגה בליגה, קיבל 5.3 דקות בממוצע וקלע 7 נקודות בסה"כ. הוא השתתף גם בשלושה מארבעה משחקים בסדרת הפלייאוף מול הפועל חולון, במשחק השלישי קלע 4 נקודות. בגמר הפיינל-פור מול מכבי תל אביב עלה למספר שניות. "הוא נתן לשחקנים באימונים כבוד וזה בסדר כי מדובר במקצוענים" אמר רועי קארש שמצפה ממנו ליותר אגרסיביות, "אבל צריך להיות יותר חוצפן. חוצפן חיובי. הוא צריך להיות כוכב בליגה שלנו, אבל קודם שישתלב בבוגרים, מאוד קשה להצליח בליגה שלנו עם הזרים והמתאזרחים".

מכבי ראשון לציון החתימה הקיץ את דוברת לארבע עונות וקבעה כי למרות שהוא רק בן 17 החל מעתה הוא יהיה שייך רק לקבוצה הבוגרת. בפגישה שקיימו ראשי המועדון והמאמן גיא גודס עם השחקן והוריו לא הובטחו דקות משחק אבל כן הובהרה מטרה ברורה לקידום השחקן. "נועם מבחינתנו הוא היהלום שבכתר, אנחנו רואים בו כמי שבעוד שנתיים יוביל את המועדון. הוא פוטנציאל אדיר ואנחנו מקווים שיתממש, זה תלוי בו וגם בנו. הוא יצטרך לתת בטחון למאמנים והמאמנים יצטרכו לתת בטחון לו. אנחנו משחקים העונה בשתי מסגרות וזה אומר עוד דקות לכל השחקנים בסגל. הוא יקבל את הדקות שלו ויצטרך להוכיח את עצמו", אומר גלעד זיו. זיו ארז מוסיף: "פרי (יצחק, יו"ר המועדון - א"ל) מאמין בנועם ודוחף אותו. יש המון נכונות לקדם אותו, הלוואי ומה שיש בליבו של פרי יתממש. גודס עד עכשיו נותן לו המון בטחון, וזה ממש לא מובן מאליו".

הקיץ הנוכחי הוא השני בלבד של דוברת בנבחרות הצעירות, את אליפות אירופה לקאדטים לפני שנתיים החמיץ בגלל כאבי גב. ארז מעריך שההיעדרות שלו מהמגרשים נבע מצמיחה מואצת – 12-10 ס"מ תוך קצת יותר משנה ובכל מקרה המועדון משתדל לא להעמיס עליו יותר מדי. בקיץ שעבר הוביל עם 14.4 נקודות את נבחרת הקאדטים שסיימה במקום העשירי בדרג א'.

הקיץ באליפות אירופה דרג ב' המתקיימת ברומניה דוברת מבליט את הגיוון שלו. הוא מדורג שלישי בטורניר עם 17.6 נקודות (היחיד בנבחרת כרגע במאזן דו סיפרתי), חמישי בטורניר עם 4.6 אסיסטים ורביעי במדד. דוברת, רכז בדרך כלל שמתפקד כאן דווקא בעמדה מספר 2 לצידו של עמית אהרוני גם מוריד 5 ריבאונדים וחוטף 1.6 כדורים. הוא קולע 2.6 שלשות ומדייק ב-41%, וגם סוחט 5.6 עבירות. הוא מועמד כמעט וודאי לחמישיית הטורניר ואם הנבחרת תעפיל לדרג א' עשוי להיבחר לשחקן המצטיין.

בשיחות עם משפחתו וחבריו, דוברת הצנוע לא מדבר על שאיפות ומטרות בקריירה. כמובן שהוא שואף להגיע הכי גבוה שאפשר, אבל חשוב לו להתאים את עצמו ולהשתלב במסגרות בהן יהיה. לטענת דוברת הוא לא רוצה להתקדם בקריירה בשביל לסמן וי - חשוב לו להרוויח את מעמדו ולהרגיש שהוא באמת שייך למסגרת שהוא חלק ממנה, בצדק ולא בחסד.

את ההצהרות הוא משאיר לאלו שאימנו או יאמנו אותו בעתיד. "יש לו בראש משהו שאין כמעט לאף אחד, הוא יכול להגיע לרמות הגבוהות ביותר", אומר שרון קארש. זיו ארז: "עבדתי עם הרבה שחקנים והרבה רכזים והוא באמת משהו מיוחד. יש לו בהחלט עוד הרבה על מה לעבוד, הוא לא דרור חג'ג' או גיל בני אבל הוא יצטרך ללמוד גם ללחוץ על הכדור. לאט לאט, הוא יוכל להגיע לרמה של יורוליג". רועי קארש: "דני אבדיה ונועם דוברת אמורים להוביל את נבחרת ישראל בשנים הבאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

קראק פאי הקלאסי של גוז' ודניאל

משחקים עם קראק פאי: ארבעה מתכונים לעוגה הממכרת

פרויקט הרצל 138

סוף סוף יש סיבה לעצור ולהביט בבית הבאר ברחוב הרצל

הדרך הקלה והטובה ביותר להימנע מקרני השמש היא להפחית את החשיפה הישירה

מה ההבדל בין כתמי שמש לנמשים ומה גורם להם?

אבישי בן-חיים

ל"ישראל השנייה" מגיע דיון רציני יותר, ובעיקר כזה שמבוסס על אמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"