ברקע הסכסוך עם משרד הספורט: הליגה הלאומית תגדיל את מכסת הזרים

החלטה של משרד הספורט לתקצב קבוצות שבסגליהן לפחות 20% זרים פוגעת בקבוצות הלאומית בכדורסל שמחזיקות רק שתי זרים. כדי לזכות בהקצבה, במנהלת הלאומית החליטו לאפשר לקבוצות להחתים זר נוסף

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור לאומי, בני הרצליה. ארגון השחקנים ישבית את הליגה?
אור לאומי, בני הרצליה. ארגון השחקנים ישבית את הליגה?צילום: ניר קידר
אריה ליבנת
אריה ליבנת

מנהלת הליגה הלאומית בכדורסל החליטה היום (חמישי) לאפשר לקבוצות להחתים לאלתר זר שלישי, זאת על מנת להתאים למבחן התמיכה של משרד הספורט. בנוסף החליטה המנהלת לבטל את חוק הצעירים שמחייב רישום בטופס של חמישה שחקנים עד גיל 24. במקומו יחוייבו הקבוצות לרשום שחקן עד גיל 20 ושחקן עד גיל 22.

לפני שלושה שבועות החליט המשרד לתקצב קבוצות שיעמידו סגל שכולל לפחות 20% זרים. המשרד טוען שהמטרה היא לחזק את השחקן הישראלי אולם בפועל הוא פוגע בקבוצות הלאומית שכן בסגלים שלהם יש רק שני זרים מתוך 12, 17%.

במנהלת הסבירו כי "מבחן התמיכה פוגע קשות בקבוצות הליגה הלאומית ומיטיב עם קבוצות ליגת העל משופעות הזרים. אין כל ספק כי הליגה הלאומית משמשת ותמשיך לשמש חממת הגידול של השחקן הישראלי ודור העתיד של נבחרות ישראל, אולם הקבוצות לא מתוקצבות על כך. צר לנו שמשרד הספורט פוגע במכוון בכדורסלן הישראלי ושוב הוכיח כי הוא מעדיף את השחקן הזר. למרות הקושי בהגדלת מספר הזרים, אין ברירה אלא לבצע צעד כפוי זה על מנת שקבוצות הליגה הלאומית יתוגמלו ויתוקצבו כראוי. אילולא החלטה כפויה זו קבוצות הליגה הלאומית לא היו מתוקצבות על ידי משרד הספורט".

קנדל אנתוני, רכז בני הרצליהצילום: ניר קידר

"צר לי כי בניגוד לכל היגיון משרד הספורט כופה עלינו להגדיל את מספר הזרים", טוען יו"ר מנהלת הליגה הלאומית, עוגן יוחננוב, "אנו פועלים על מנת לטפח את הספורטאים הבאים של ישראל אך הליגה לא תוכל לשרוד ללא תמיכה. מבקש סליחה משחקני העתיד שזה נכפה עלינו - האשמה והאחריות על משרד הספורט בראשות השרה מירי רגב".

החלטת המנהלת מחייבת אישור של הנהלת איגוד הכדורסל. על פי התקנון לא ניתן לשנות כמות זרים תוך כדי העונה. בליגה הלאומית שוחקו כבר 11 מחזורים מתוך 26 אולם ייתכן שההחלטה תעבור בשל הוראת שעה. בכל ההיסטוריה היתה רק פעם אחת בו חוק שונה, בפתיחת עונת 2010/11 בעקבות שביתת השחקניות הישראליות, החליט האיגוד להוסיף זרה רביעית למשחקי הפלייאוף.

ארגון השחקנים מתכוון להיאבק נגד ההחלטות של המנהלת אם כי בהיעדר הסכם בין הצדדים לא יוכל למנוע אותו. "ארגון השחקנים מתנגד בכל תוקף להגדלת מספר הזרים ויפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו, עד השבתת הליגות", כתב יו"ר ארגון השחקנים, ניר אלון, "השחקן הישראלי הופך בן ערובה ומשמש כדור משחק בין משרד הספורט למנהלת הליגה. הליגה הלאומית אמורה וצריכה לשמש בית לשחקני הכדורסל הישראלים, וחממת גידול לשחקנים הצעירים. הגדלת מספר הזרים בליגה הלאומית, היא פגיעה בכדורסל הישראלי, שתביא לגסיסתו".

ממשרד התרבות והספורט נמסר כי "אמירותיו של עוגן יוחננוב, יו"ר מנהלת הליגה הלאומית בכדורסל, הן חסרות אחריות, ומעידות על חוסר ההבנה המקצועית שלו. בימים הקרובים צפוי המשרד לפרסם את תוצאת מבחן התמיכה שפורסם לפני מספר שבועות ותוקצב ב-15 מיליון ש"ח לענפי הכדורגל והכדורסל, כחלק ממדיניות השרה רגב לתמרץ את הקבוצות לתת יותר דקות משחק לשחקנים ישראלים כחול לבן. המבחן מביא עימו בשורה תקציבית גם לליגה הלאומית בכדורסל, שתעמיד את יו"ר המנהלת על טעותו, על חוסר האחריות בדבריו ועל חוסר ההבנה שלו את צרכי הענף".

מירי רגב. "בליגה הלאומית אין כשל שוק" נמסר בהודעה מטעם משרד הספורטצילום: אוהד צויגנברג

עוד הוסיפו במשרד בנוגע ליו"ר המנהלת: "אמירתו של עוגן על רצונו להגדיל את כמות הזרים בליגה הלאומית אינה מקובלת מקצועית על המשרד ומנוגדת למדיניות השרה רגב, ואין בכוונתנו לשתף איתה פעולה, מאחר ויש בה כדי לפגוע בקידום ובפיתוח השחקן הישראלי והיא מנוגדת למטרות איגוד הכדורסל המופקד על המינהלת".

במשרד הגנו על התכנית וטענו כי "מבחן התמיכה לחיזוק השחקן הישראלי נולד כתוצאה ממדיניות השרה רגב, בעקבותיה היא הקימה את ועדת שרעבי. הוא נועד להתמודד בעיקר במקומות בהם תופעת השחקן הזר והמתאזרחים פוגעת בקידום ובפיתוח השחקן הישראלי כחול לבן בוגר מחלקות הנוער ובאמצעות המבחן לתמרץ קבוצות שישלבו יותר שחקנים בוגרי מחלקות נוער. בליגה הלאומית בכדורסל אין כשל שוק, והחלטתו של יו"ר המנהלת, עוגן יוחננוב, להגדיל את כמות הזרים תביא לגדיעת ענף הצמיחה והפיתוח של השחקן הישראלי שהם חלק ממטרות הליגה הלאומית שהינה באחריות איגוד הכדורסל, ומתוקצבת בסכום של מיליונים רבים על ידי משרד התרבות."

יו"ר איגוד הכדורסל עמירם הלוי (מימין). "אינו תומך בהתקפות אישיות על שרת התרבות והספורט או מי מעובדי משרדה" מסרו באיגודצילום: באדיבות איגוד הכד

בנוגע לתוספות הכספיות, השיבו כי "המשרד כבר דיווח שעל פי תוצאות המבחן, ענף הכדורסל נהנה מלמעלה מ-5 מיליון ש"ח נוספים לחיזוק השחקן הישראלי כחול לבן שחלק ממנו מגיע גם ללאומית. תוספת זו הינה חלק ממדיניות השרה להגדיל את דקות המשחק של שחקנים כחול לבן בכל הליגות. אמירותיו חסרות האחריות של עוגן מלמדות שהוא אינו בקיא לא במבחן ולא במדיניות השרה".

"ראשי קבוצות הליגה הלאומית יתבשרו בקרוב עם פרסום התוצאות על הגידול בתמיכה לקבוצות על פי מדיניות השרה רגב וחלק מוועדת שרעבי, עובדה שראשי איגוד הכדורסל הכירו היטב", הוסיפו ממשרד הספורט, וטענו כי "מכאן התנהגותו של עוגן מנותקת מהעובדות. ראשי קבוצות הלאומית מוזמנים לקבל מידע ישירות מהמשרד לגבי גובה התמיכה בהם".

"אנחנו מצפים מיו"ר איגוד הכדורסל עמירם הלוי לעשות סדר ולקחת אחריות על ההשתלחות חסרת הרסן של אדם שאינו שותף לעשיה המשותפת של המשרד והאיגוד, ואינו צד להישגים של הענף", חתמו במשרד את תגובתם.

מאיגוד הכדורסל נמסר בתגובה: "איגוד הכדורסל עשה וימשיך לעשות ככל יכולתו לקידום השחקן הישראלי בכלל והשחקן הישראלי הצעיר בפרט. האיגוד ימשיך לשתף פעולה עם משרד הספורט כדי לעמוד במטרות אלו ובטוח שיחד נוכל להמשיך להביא את הכדורסל הישראלי לפסגות חדשות ואינו תומך בהתקפות אישיות על שרת התרבות והספורט או מי מעובדי משרדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ