"התכנית 'צעד וחצי' שינתה את חיי": בעולם הספורט מספידים את אלי ישראלי

השדר הוותיק מת הבוקר ועולם הספורט הספיד אותו. ישראלי הקים בגלי צה"ל את התכנית "צעד וחצי" ושידר את התכנית "עושים ספורט" במשך שנים ארוכות. "גדלתי על הברכיים שלו", אמר שמעון אמסלם

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ישראלי. שדרן ספורט בגלי צה"ל
אלי ישראלי. שדרן ספורט בגלי צה"ל צילום: עופר וקנין
אריה ליבנת
אריה ליבנת

עם דבר מותו של שדרן הרדיו, אלי ישראלי, החלו להתפרסם הספדים ודברי צער מאנשים בעולם הספורט. אחת הראשונות להספידו היתה קבוצת הכדורסל האהובה עליו בה הוא גם שימש בתקופות שונות ככרוז וכדובר.

"מועדון הכדורסל הפועל תל אביב משתתף בצער משפחת ישראלי, על מותו של אב המשפחה אלי", נכתב בהודעה שפרסמה הקבוצה, "אלי, היה אוהד מסור של הקבוצה, ומצטרף לחבריו עלי מוהר ואריק אינשטיין זכרם לברכה ביציע האדום בשמיים".

"זה יום עצוב. אלי היה כמו אח שלי," סיפר שמעון אמסלם, "וחבר למיקרופון הרבה שנים. הוא היה אוהד הפועל אמיתי, מבפנים, מהנשמה. הוא היה ישראל היפה. אני אתגעגע אליו, זה פשוט דור שיהיה חסר לי. גדלתי על הברכיים שלו. זה עצוב מאוד, כמו לאבד בן משפחה. הוא הפנים היפות של הפועל ת"א".

ישראלי היה איש תקשורת בולט בספורט הישראלי. בשנות ה-80 הקים בגלי צה"ל את התוכנית "צעד וחצי" לסיקור משחקי ליגת העל בכדורסל. הוא הגיש את התוכנית הזו ובהמשך גם את התוכנית "עושים ספורט" במשך שנים רבות, עד נובמבר 2016. לאחר מכן הצטרף ישראלי לצוות תכנית הספורט ב-103FM. אנשי ספורט רבים כתבו על השפעתו עליהם.

העיתונאי ציון נאנוס כתב על סגנון ההגשה המיוחד של ישראלי. "בסוף שנות השמונים כתלמיד תיכון הייתי פותח בשמונה בערב את הרדיו", כתב נאנוס בטוויטר, "וממש מתרגש כשהצלילים הראשונים של אות הפתיחה של צעד וחצי משדר הכדורסל של גל"צ. לא יהיה מוגזם לומר שהתכנית הזאת שינתה את חיי. אחרי שנים של האזנה לשירים ושערים הרצינית וכבדת הראש הגיע אלי ישראלי וגרם לי להתגלגל מצחוק".

גם השדר שרון דוידוביץ' נפרד והודה לישראלי על תרומתו לקריירה שלו. "אלי ישראלי היה איש חם עם חיוך ענק", כתב דוידוביץ', "מהכוכבים הגדולים אי פעם של הרדיו, שליח הבוסה נובה בישראל, בעל חוש טעם נדיר במוזיקה וחולה ספורט אמיתי. ובנימה אישית: אהבתי אותו מאוד, לפעמים כמו אח גדול. תמיד היה צוחק ומחייך. מהמנטורים שהיו לי בתחילת הדרך בגל"צ".

"הכרתי אותו מקרוב, ישבתי איתו ועם איתן גרין באולפן", סיפר ערן סלע שעבד עם ישראל ב"צעד וחצי", "אני ייסדתי שם את הסטטיסטיקה. עוד לא היתה אז סטטיסטיקה ממוחשבת. הבאתי להם נתונים סטטיסטיים ועדכונים תוך כדי שידור. אני זוכר את הפעם הראשונה שהכרנו. הייתי אז חייל צעיר בתחנה, רונן גורביץ' שהיה כתב הספורט הכיר אותי כי הייתי שחקן נוער במכבי פתח תקוה. הוא זה שמשך אותי לתוך הכדורסל בתחנה. הוא בא להציג אותי לאלי. עמדנו על המדרגות באחת הקומות. אני כידוע מעל 2 מטרים, בפעם הראשונה שהוא ראה אותי הוא נדהם מהגובה. הוא הסתכל עליי למעלה וחיפש אותי בעננים ושאל אותי באוויר: ' איפה אתה'? ואני לא יודע מאיפה היה לי אומץ, הסתכלתי לרצפה: 'איפה אתה, אני לא רואה אותך'. הוא ראה בזה סימן לבטחון עצמי למרות שזה היה הפוך לגמרי. שקשקתי לגמרי, בחור בן 18, רואה את אלי ישראלי הגדול. הוא אהב את התגובה ואמר לרונן 'בוא ניקח את הבחור ונכניס אותו לתוכנית'".

סלע סיפר על האופי של ישראלי כשדר ספורט: "הוא לא הסתיר את זה שהוא אוהד, זה היה חלק מהדמות שלו. הוא ניסה מפעם לפעם כשדיברו על מכבי כאילו להיות אובייקטיבי, ניסה לאזן את הדברים. אבל כולם ידעו שהוא לא. חלק אהבו אותו וחלק לא. הוא היה צבעוני וקליל. קול רדיופוני בלתי רגיל, קול עמוק וחם, מאוד ייחודי. הוא עישן המון תוך כדי שידור, ישב עם משקפי שמש, שיער אסוף בקוקו. הוא הכניס משהו אישי וחם לשידורים, לא הכי רשמי, קולח, נינוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ