"יכול להיות שאפרוש, מוקדם להגיד": מתן נאור כבר מתרגל לחיים שאחרי הכדורסל. ריאיון

בגיל 39, מתן נאור עדיין משחק בליגה הארצית, אלא שפציעה בכתף עלולה לסיים לו את הקריירה. בינתיים הוא מתמודד עם משבר הקורונה ("המשפחה מנסה לשמור על שגרה"), אומר שמצב הכדורסל הישראלי "מבאס", מבקר את קבוצתו לשעבר, ומספר על עבודתו כתזונאי קליני

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתן נאור. "יכול להיות שאפרוש, מוקדם לדעת"
מתן נאור. "יכול להיות שאפרוש, מוקדם לדעת"צילום: ניר קידר
אריה ליבנת
אריה ליבנת

שישה ימים לפני שפעילות הכדורסל הופסקה בגלל נגיף הקורונה, מתן נאור נפצע בכתפו. בעוד הענף מקווה לחזור מהר ככל האפשר, נאור לא פוסל שזה הסוף. "אני לא מצליח לטפל בעצמי בתקופה הזו. מרגיש לא טוב, אבל אי אפשר לקבוע בדיקת MRI. קיבלתי החלטה שניתוחים אני כבר לא אעשה בשביל הכדורסל. יותר חשוב לי המצב ביום ביום, ואני בעיקר מקווה שהפציעה לא תגביל אותי בהמשך. יכול להיות שאפרוש, אבל מוקדם להגיד את זה", הוא אומר.

מה אתה עושה בתקופה הזו?

"המשפחה שלי מנסה לשמור על שגרה, כמה שזה קשה. למזלנו יש לנו חצר אז אפשר לעשות פעילות ספורטיבית מחוץ לבית, יש טרמפולינה ומתקן נינג'ה. יש לי סל קטן שהילדים שלי זורקים אליו. הבן הגדול שלי משחק בבית הספר לכדורסל בהוד השרון וגם משחק טניס בספורטן. הבן השני בעיקר שוחה. הבן הקטן מפעיל אותנו, בעיקר עושה לנו ספורט".

מאז עזב את הפועל ת"א, משחק נאור בן ה-39 בליגה הארצית. בזו אחר זו הוא עזר לאליצור עירוני נתניה והפועל חבל מודיעין לעלות ללאומית, אבל בחר שלא לעלות איתן. העונה הוא במכבי חדרה. "לא שקלתי בכלל לשחק בלאומית, עוד כששיחקתי בליגת העל שילבתי לימודים", הוא אומר, "אני כיום תזונאי קליני ומאמן כושר. כמאמן כושר אני מלווה מבוגרים בטיפול כולל. יש לי קליניקה לתזונה בבית ואני גם מלווה מחלקות נוער בכדורסל ברחבי הארץ - הפועל ת"א כמובן וגם חולון, עמק חפר, נתניה, חדרה וגבעת ברנר. אני מעביר הרצאות וגם מקיים מפגשים אישיים עם שחקנים. כרגע כל הפעילות מוקפאת אבל אני שומר על קשר עם מאמנים. התקופה הזו מאוד מאתגרת, חשוב מאוד לשמור על שגרה יומיומית קבועה, שינה ותזונה סדירים".

בתקופה הזו, כשהנערים לא עושים ספורט, הם צריכים לצרוך פחות מזון?

"השיטה שלי היא פחות לתת תפריטים, ויותר להתייחס להרגשה של רעב ושובע. מן הסתם כשמוציאים פחות אנרגיה, כל עוד אוכלים מסודר ומכניסים לגוף חלבונים, פחמימות וירקות - נהיים פחות רעבים. מעבר לכך, גם בתוך הבית אפשר לשמור על פעילות ספורטיבית. החלק האירובי יותר מורכב כרגע, אבל אפשר לשים על הרצפה מזרון ולעשות עליו תרגילים. תרגילי כח אפשר לעשות גם בלי משקולת".

בחרת בתזונה כמקצוע בגלל שהרגשת שזה היה מרכיב משמעותי בקריירה שלך?

"רציתי לעבוד עם אנשים והיתה לי התלבטות בין תזונה לפיזיותרפיה. כספורטאי הרגשתי שכשסמכתי על המטפל שהוא יודע מה הוא עושה, הטיפול עבד. עם כל החשיבות לעשות את הדבר הנכון מבחינה מדעית, בדברים האלו זה המון המון בראש. אני מאוד מאמין בזה. אני מרגיש שיש לי את היכולת להשפיע, לכוןן ולדחוף נערים. אני נתקל אצלם בהמון מוטיבציה ורצון לשמוע. בגילאים האלו שינוי של התזונה מביא לתוצאות מהירות מאוד. הכיף פה הוא כפול - יש גם שכר מיידי ויש גם אפקט שמשפיע להמשך החיים. השינוי שהם עושים יכול לסחוב אותם לחיים טובים יותר".

מה דעתך על התזונה של הנוער בישראל כיום, לאו דווקא זה שעוסק בספורט?

"יש ילדים שמתנהלים בצורה טובה, אבל הרוב המכריע הוא לכיוון הפחות חיובי. למרות שתזונה זה תחום סקסי שנמצא כיום בצמיחה, בצד השני הוא בתולי עדיין בכמות אנשי המקצוע שעובדים במחלקות נוער בענפי הספורט השונים, ובמערכת החינוך. כולם מבינים שזה חשוב, אבל כשזה מגיע לצד הכלכלי, זה הופך להיות יותר קשה. אני עובד כיום על אפליקציה שתבדוק את התזונה של ספורטאים צעירים - הם יזינו את הנתונים של האוכל שהכניסו ויקבלו ייעוץ דרך האפליקציה".

מתן נאור. "אני לא אוהד הפועל ת"א מלידה, אלא מאז שהייתי שחקן"צילום: ניר קידר

כבר מזמן חשבתי שבעוד נגיד 100 שנה, כל אדם יקבל תוכנית אישית של תזונה, לימודים, וכו'.

"100 שנה זה אסטרונומי. תחשוב על העולם לפני 10 שנים - לא תזהה אותו לעולם שלנו היום. כמו בקורונה, שאנחנו לא תופסים את הגידול האקספוננציאלי - איך 1 הופך ל-2, 4, 8, 16 וכך הלאה - כך המיחשוב בעולם יאפשר התאמות יותר ויותר אישיות".

בוא נעבור לכדורסל. יש לך מנוי בהפועל?

"רוב המשחקים שלי נופלים ביום של המשחקים של הפועל ולפעמים גם האימונים. אני מגיע כשהזמן מאפשר לי, לרוב זה בסוף השנה, בפלייאוף ובפיינל-פור כשהפועל הגיעה לשם".

אתה חבר עמותה?

"אני לא אוהד הפועל ת"א מלידה אלא יותר מאז שהייתי שחקן. אני פחות רואה כדורסל בארץ לצערי. אותי אישית זה פחות מעניין. אם יוצא לי לראות כדורסל, זה יותר יורוליג, כי הרמה שם גבוהה ואני נהנה לראות. אם אין רמה בארץ - אז לפחות שיהיה עם מי להזדהות, אבל רוב הקבוצות מחליפות שחקנים כמו רכבת. אני לא מעביר ביקורת אבל המציאות לא מאפשרת לבוא ולהנות מכדורסל. היחידות שיוצרות המשכיות הן מכבי וירושלים ולכן היו להן עונה טובה".

מתן נאור. "למזלנו יש לנו חצר אז אפשר לעשות פעילות ספורטיבית מחוץ לבית"צילום: ניר קידר

מה דעתך על ההתנהלות של הפועל?

"הפועל מתנהלת כמו רוב הקבוצות. בשנים האחרונות לא ייצרו שם המשכיות, גם כשזה היה אפשרי. החיבור הזה קריטי לאוהדים".

בהקשר הזה, נאור מביא דוגמה מהקריירה השנייה שלו, כתזונאי, כדי להסביר מדוע הפועל שוגה במטרות שהיא מצביה לעצמה. "אני מאמין בתהליכים ארוכי טווח כשההנאה היא מהתהליך עצמו. כשבא אליי אדם ואומר שיש לו בקרוב חתונה ויש לו משקל יעד שהוא רוצה להגיע אליו, אני אומר לו לשנות את המטרה. נניח שהוא יגיע למשקל שהוא רוצה, אז מה יהיה אחר כך? רוב האנשים שהורידו משקל רב בזמן קצר, אחר כך החזירו הכל ואפילו עם ריבית. ובכלל, ברגע שאני קובע לעצמי מטרת על והמטרה הזו יכולה להיות מושגת, זה סימן בעיני שהמטרה לא נכונה. כמובן שיש תחנות בדרך שאפשר להגיע ולשמוח בהן, אבל למטרת העל אף פעם אי אפשר להגיע. מייקל ג'ורדן, שלצערי לא דיברתי איתו מעולם, אף פעם לא אמר שהמטרה שלו היא לזכות באליפויות. הוא רצה להיות השחקן הכי טוב שהוא יכול ולבנות את הקבוצות הכי טובות שיש. הפרישות באמצע הדרך נבעו מכך שלא היה מה להשיג, וכשדיגדג לו הוא חזר כי הוא רצה להיות הכי טוב".

בוא נחזור להפועל. האם מאז שנפרדת מהם, דובר על חזרה לתפקיד כלשהו?

"לא היו דיבורים, כי הם ידעו שיהיה מאוד קשה להשאיר אותי - בגלל הרצונות שלי לעשות משהו משמעותי. לא הייתי מוצא את עצמי בתוך המערכת בסיטואציה בה היא כיום. הם יודעים את זה ולכן זה לא הגיע לשם. יש שם איזה אינטרס שאני אהיה בפנים, אבל הם מכירים אותי ויודעים שזה לא יעבוד".

מה דעתך על מצב הכדורסלן הישראלי?

"אני לא רואה הרבה כדורסל ישראלי כי זה פחות מענין אותי, אבל המצב מבאס. יכול להיות שהשנה קורה משהו אחר, אבל לא מנתחים דברים על שנה אחת. ההיסטוריה מוכיחה שברגע שיש ארבעה זרים על המגרש, המצב רק יילך ויחמיר. אחד הדברים טובים שהיה בחוק הקודם זה שהוא היה לחמש שנים, החוק הרוסי עשה טוב לכדורסל הישראלי כי שחקנים חתמו על חוזה לטווח ארוך. אבל עם השנים מצאו דרך לפרוץ את זה עם המתאזרחים. ענין המיסוי הוא קריטי, יש כאן ניצול ציני של תקנה שמאפשרת לזרים ועוד יותר הזוי שגם למתאזרחים לקבל הטבה שאין לישראלים. מוזר לי שמשרד האוצר מעלים עין ולא עושה כלום בעניין".

נאור, עם מאיר טפירו ויותם הלפרין, במדי הנבחרת. "החוק הרוסי עשה טוב לכדורסל הישראלי"צילום: ניר קידר

כפעיל דומיננטי בארגון השחקנים, למה לא מיקדתם את המאבק באפליית המיסוי?

"בכל מאבק שעשינו, נושא המיסוי עלה וזה הצליח לייצר התייחסות מצד הקבוצות. אנחנו לא נגד זרים, רק אומרים שמינון מסוים נותן תועלת חיובית ליגה. יש זרים איכותיים שיכולים לעשות מה שישראלים לא עושים. אני אפילו בעד הפטור במס לזרים כל עוד הוא במינון נכון. הבעיה שהקבוצות מנצלות את התקנה להביא זרים על חשבון ישראלים. עם מתאזרחים זה אפילו יותר מקומם".

אי אפשר שלא לסיים עם הקורונה. אם ואיך, להערכתך, המגיפה תשפיע על העולם?

"אני בתחושה שהסיפור ייקח זמן, לא חודש-חודשיים. העולם לא ימשיך להיות אותו דבר, סדרי עולם ישתנו. מבקרים את הילדים שהם כל הזמן מול מסכים, אבל עולם התקשורת משתנה. כבר עכשיו, במצב הזה, חברות עסקיות מבינות שאפשר לעשות פגישות בוידאו ולא צריך להטיס אנשים. ככל שהזמן יעבור אנשים יבינו שלא צריך את הפרונטליות הזו. גם עולם המשלוחים והקניות הולך לכיוון הזה. אם המצב לא ישתפר בתקופה הקרובה, אנחנו גם נראה שיש יותר מקום לספורט עם האצבעות. בסופו של דבר אין תחליף ללייב - אם לא יהיו משחקים ותחרויות, אתה תראה הרבה משחקי פלייסטיישן. כבר היום יש אליפויות עולם וטורנירים גדולים שמגלגלים הרבה כסף. צריך להבין שלפי כמות האנשים בעולם שנמצאים כרגע בהסגר אנחנו במגה אירוע. אם אני יוצא עכשיו מהחורים, סימן שמשהו חריג קורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ