"מפלה בין דם לדם ורומסת חוקי יסוד": מתאזרחים מליגת העל תובעים את המינהלת

מתאזרחי מכבי תל אביב לא הצטרפו לכתב התביעה שהוגש על ידי 14 מתאזרחים שמשחקים או שיחקו בליגת העל. "מינהלת הליגה וארגון השחקנים בוחרים במודע להבדיל בין דם יהודי של אחד לשני על יצירת מעמד של ישראלי סוג ב'", נכתב

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריצ'ארד הוואל, אחד התובעים, במדי נבחרת ישראל. "אפליה בין דם לדם"
ריצ'ארד הוואל, אחד התובעים, במדי נבחרת ישראל. "אפליה בין דם לדם"צילום: ניר קידר
אריה ליבנת
אריה ליבנת

14 שחקנים מתאזרחים הגישו היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי תביעה נגד מינהלת ליגת העל בכדורסל, איגוד הכדורסל וארגון השחקנים - על הרעת מעמדם בליגה החל מהעונה הקרובה.

השחקנים הם פרדריק בורדיון, טראוויס ווריק, טי ג'יי קליין, ריצ'רד הוואל, טרנס ווטסון, ספנסר וייז, ג'וש פרונד, פיליפ הרץ, חנן קולמן, סטו דגלאס, קלארק רוזנברג, ג'ק פמברטון, דייויד כהן וג'וג'ו פאלאס. רובם משחקים כיום בליגת העל, אחרים שיחקו בה לפני שנה או שנתיים. הרשימה איננה כוללת את המתאזרחים של מכבי תל אביב. השחקנים טוענים באמצעות עורכי הדין רועי רוזן, יובל שדמי וערן נוימן כי ההחלטה שנקבעה לפני שנה להשתית קנס של 200 אלף שקל על רישום של מתאזרח שנמצא בישראל פחות מארבע שנים, גורמת לאפלייה המנוגדת לחוקי המדינה.

"למרבה הצער והאכזבה, עושה רושם כי קברניטי ליגת העל בכדורסל, יחד עם ארגון השחקנים, אינם רואים עין בעין את החוקים ואת ערכיה הבסיסיים של מדינת ישראל", נכתב בכתב התביעה, "ההחלטה של מינהלת הליגה וארגון השחקנים היא מקוממת, בלתי נתפשת ובלתי מתקבלת ויוצרת מעמד חדש של כדורסלנים, אזרחי מדינת ישראל, שהינם עולים חדשים. מינהלת הליגה בחרה לאמץ הגדרות חוקיות משלה, בעזרתם יצרה בידול מכוון בין השחקנים הישראלים, כשהיא רומסת בין היתר חוק יסוד כמו חופש העיסוק".

כתב התביעה משתמש בלשון חריפה ומציין את האכזבה הרבה מצדם של אותם שחקנים מהחלטתה של המינהלת: "מינהלת הליגה וארגון השחקנים בוחרים במודע להבדיל בין דם יהודי של אחד לשני על יצירת מעמד של ישראלי סוג ב' (ובשמו הרשמי - "אזרח ישראלי חדש"), תוך קביעת הגבלות דרקוניות לקבוצות ליגת העל המעוניינות בשירותיהם. איננו מתכוונים להשלים את רוע הגזירה, עם קטלוגם כישראלים סוג ב' וכשחקנים זרים לכל עניין ודבר, כאשר נהיר כי השארת ההסכם על כנו הינה שוות ערך לזניחתם הטוטאלית של המבקשים, ומשמעותו המעשית - עזיבת המבקשים את מדינת ישראל בעל כורחם. רצונם של המבקשים להישאר במדינת ישראל, להשתקע בה ולעסוק במקצוע שלהם, מחייב את בית המשפט לקבוע כי ההסכם חסר כל תוקף ולקבוע כי הוא בטל מעיקרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ