שאלת הזרים: המכשול שעדיין תוקע את חזרת ליגת העל בכדורסל

מינהלת הליגה מקווה לאשר מחר את חזרתה של ליגת העל, אך סירובם של רבים מהזרים לקצץ בשכר ולשוב ארצה עשוי לתקוע מקל בגלגלים. אם הליגה תחזור, היא תשוחק בשיטה של בית עליון ובית תחתון, שלאחריו רבע גמר ופיינל-פור, בין ה-20 ביוני ל-31 ביולי

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סקוטי ווילבקין, במפגש הקודם בין הפועל ירושלים למכבי תל אביב
סקוטי ווילבקין, מול הפועל ירושלים. העונה צפוי להיות מוכרעת בפיינל-פורצילום: ניר קידר
אריה ליבנת
אריה ליבנת

מינהלת ליגת העל בכדורסל מקווה לאשר מחר (שישי) את חזרתה של ליגת העל לפעילות ב-20 ביוני, במתכונת מקוצרת שתימשך חמישה שבועות ותסתיים, ככל הנראה בפיינל-פור. 16 משתתפים יצביעו מחר בישיבה, שצפויה להתקיים ב-11 בבוקר, לאחר שמשרד הבריאות יאשר את המתווה שכבר הוגש לו על ידי המינהלת. ההערכות הן כי 10 מהמשתתפים יצביעו בעד, בעוד שישה יצביעו נגד.

רק דבר אחד מאיים כעת על חזרתה של ליגת העל, והוא סירובם של רבים מהשחקנים הזרים לחזור ארצה במתווה שמציעות להם הקבוצות. בשל הגירעון שאליו נקלעו הקבוצות, הזרים מתבקשים לקבל תשלום על חודש וחצי של פעילות, על אף שבפועל ישהו בארץ במשך חודשיים וחצי. רבים מהם מעדיפים לתבוע פיצויים מפיב״א, מאשר לעזוב את בתיהם ומשפחותיהם ולהגיע ארצה במתווה שמוצע להם.

במצב כזה, ייתכן שמינהלת הליגה תדחה את קבלת ההחלטה ממחר, ותבקש סיוע כלכלי ממשרד הספורט, שרוצה מאוד לראות את הליגה חוזרת, בדיוק כמו הקבוצות. אם אכן יתקבל סיוע, זה יסלול את הדרך לחזרתם של הזרים וכך גם לחזרתה של הליגה. אם לא, במינהלת מזהירים כי קבוצות רבות עשויות לקרוס.

איתי שגב במדי נהריה מול הפועל ירושלים, העונהצילום: ניר קידר

בכל אופן, אם המתווה יאושר, כך תיראה ליגת העל: הקבוצות יידרשו להחזיר את השחקנים הזרים עד ה-17 במאי, אז ייכנסו כל השחקנים וצוותי האימון לבידוד של שבועיים. אימוני הקבוצות יחודשו ב-1 ביוני, וב-20 ביוני כבר צפוי להיערך המשחק הראשון, מהנקודה שבה נעצרה הליגה - המחזור ה-22, האחרון בסיבוב השני.

מיד לאחר מכן הליגה תחולק לבית עליון בו ישחקו הקבוצות שדורגו במקומות 1 עד 6, ובית תחתון בו ישחקו הקבוצות שבמקומות 7 עד 12. לאחר מכן ייערך רבע גמר בשיטת הצלבה, וכדי להכריע את הליגה, כך מסתמן כעת, ייערך פיינל-פור. תאריך הסיום הייעודי של הליגה הוא 31 ביולי, בסך הכל חמישה שבועות.

עדיין לא ברור האם כל הקבוצות יחזירו את הזרים שלהן - חלק מהקבוצות כלל לא רוצות לחזור לשחק העונה, ול״ספורט הארץ״ נודע שכמה מהן כלל לא מתכוונות לנסות להשיבם ארצה. קבוצות אחרות עשויות להיתקל במכשול נוסף - במידה שהזרים לא יחזרו, חלק מהקבוצות ירצו להביא זרים חדשים. על מנת לאפשר לקבוצות שעברו את מכסת הזרים המותרת בעונה, העומדת על שמונה, להחתים זרים חדשים במידת הצורך, במינהלת הליגה ינסו לשנות את התקנון בהתאם.

הדרך חזרה למגרשים נסללה היום בפגישה בין ארגון שחקני הכדורסל למינהלת הליגה, בה סוכם כי חוזי השחקנים הישראלים יוארכו עד סוף חודש יולי, אך אלו יקצצו 25% משכרם השנתי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ