בתום דיון סוער הוחלט: ליגת העל בכדורסל תחזור לפעילות ביוני

אחרי דיון סוער בין 18 החברים בדירקטוריון מינהלת הליגה, הוחלט כי הליגה תחזור ותחודש ביוני. טרם נפתרו הקשיים הכלכליים וכן בעיית החזרת הזרים. "זהו יום חג לאוהדים", אמר יו"ר המנהלת. איגוד הכדורסל והמנהלת קרובים לסיכום על מתווה בנוגע ליורדות והעולות

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המשחק בין מכבי תל אביב להפועל ירושלים, העונה
המשחק בין מכבי תל אביב להפועל ירושלים, העונהצילום: ניר קידר
אריה ליבנת
אריה ליבנת

חברי דירקטוריון מינהלת הליגה ונציגי קבוצות ליגת העל החליטו היום (שישי) כי הקבוצות ישלימו את עונת 2019/20 של הכדורסל הישראלי. הדעות היו חלוקות בין 18 החברים בדירקטוריון המינהלת המורכב מנציגי הקבוצות, איגוד הכדורסל, נציגי ציבור והיו"ר שמואל פרנקל, אך לבסוף נרשם רוב בעד החזרה כאשר 11 היו בעד השלמת העונה, ארבעה התנגדו ושלושה נמנעו - ביניהם יו"ר מכבי תל אביב שמעון מזרחי.

"זהו יום שמח לאוהדי הכדורסל, לשחקנים ולקבוצות", אמר יו"ר המינהלת שמואל פרנקל, "כל הזמן רצינו לחזור אבל בשלב מסוים לא יכולנו. ברגע שהתאפשר לזרים לחזור, חזרנו. היתה ישיבה אמוציונלית כי המצב של הקבוצות באמת קשה כלכלית. יש כמה שיפסידו כסף מהחזרה אם כי יש כמה שירוויחו. חולון טוענת שתפסיד הרבה כסף וגם מכבי תל אביב, אבל הכדורסל מעל הכל".

מנכ"ל הפועל ירושלים גיא הראל עם יו"ר נס ציונה יניב מזרחי, בכניסה לישיבה היוםצילום: אלן שיבר, מינהלת הליגה

כאמור, 11 חברי דירקטוריון הצביעו בעד החזרה, ארבעה מועדונים התנגדו - הפועל חולון, מכבי אשדוד, הפועל באר שבע ומכבי חיפה. מכבי תל אביב ונציגי איגוד הכדורסל - נאור גלילי ועודד נחמן - נמנעו. הבעלים של גלבוע/גליל חיים אוחיון היה מאושר, אך ריאלי: "שמחים לחזור לליגה, מביאים לבשורה לציבור הישראלי אבל המצב לא פשוט. מצפים לעזרה של משרד הספורט". יו"ר מכבי אשדוד ארמונד אסולין הוסיף לחוסר הבהירות כשאמר: "אנחנו עדיין לא יודעים אם תהיה יורדת".

יו"ר ארגון השחקנים ניר אלון: "המאבק שניהלנו למען השפיות הצליח. זהו יום חג לכדורסל הישראלי. אמרנו כל הזמן שאין דרך אחרת לאחר היציאה של ישראל מהסגר, והיא החזרת הליגה לפעילות. למרות הכוחות הגדולים שרצו להשאיר את הכדורסל הישראלי בסגר כפוי, היה ברור שהמציאות תנצח. השחקנים הישראלים שנאבקו למען החזרה, לוקחים את הכדורסל על הגב שלהם וידאגו לליגה מהנה למען כל האוהדים בישראל".

שמואל פרנקל, בכניסה לדיון. ישתמש בקולו השני במצב של שוויוןצילום: אלן שיבר, מינהלת הליגה

למרות הסכמתם של השחקנים הישראלים לקיצוץ של 25% בשכרם השנתי כדי שהעונה תושלם, לא מעט בעיות אופרטיביות נוספות עומדות בעינן. הראשונה שבהן היא חזרתם של הזרים לישראל. רובם מסרבים לשוב מכיוון שהתשלום המוצע להם הוא עבור חודש וחצי של פעילות, כאשר בפועל הם יצטרכו לשהות בארץ כחודשיים וחצי. בנוסף, קבוצות רבות זקוקות לסיוע כלכלי כדי לסיים את העונה ולהחזיר את הזרים, סיוע חלקי יינתן, כך על פי הצהרתו של פרנקל ממסיבת העיתונאים היום, אך מדובר בחלק מסך הנזקים שנגרמו לקבוצות הליגה. במצב זה ייתכן שחלק מהקבוצות ישחקו ללא זרים וחלקן יבקשו להחליף את אלו ששיחקו עד להפסקת הליגה.

המתווה שאושר לחזרת ליגת העל: הקבוצות יידרשו להחזיר את השחקנים הזרים עד ה-17 במאי, אז ייכנסו כל השחקנים וצוותי האימון לבידוד של שבועיים. אימוני הקבוצות יחודשו ב-1 ביוני, וב-20 ביוני כבר צפוי להיערך המשחק הראשון, מהנקודה שבה נעצרה הליגה - המחזור ה-22, האחרון בסיבוב השני.

הבעלים והיו"ר של גליל/גלבוע חיים אוחיון (מימין) עם נאור גלילי, יו"ר מרכז מכביצילום: אלן שיבר, מינהלת הליגה

מיד לאחר מכן הליגה תחולק לבית עליון בו ישחקו הקבוצות שדורגו במקומות 1 עד 6, ובית תחתון בו ישחקו הקבוצות שבמקומות 7 עד 12. לאחר מכן ייערך רבע גמר בשיטת הצלבה, וכדי להכריע את הליגה, כך מסתמן כעת, ייערך פיינל-פור. תאריך הסיום הייעודי של הליגה הוא 31 ביולי, בסך הכל חמישה שבועות.

ביחס לליגה הלאומית, מנהלת הליגה ואיגוד הכדורסל קרובים לסכם על מתווה לפיו בני הרצליה והפועל חיפה, שסיימו במקומות 1 ו-2 בלאומית העונה, יעלו לליגת העל, האחרונה בליגת העל תרד ללאומית, וכך תמנה ליגת העל בעונה הבאה 13 קבוצות. עונה לאחר מכן יירדו 2 קבוצות ואחת תעלה, כך שהליגה תשוב למנות 12 קבוצות. ההסכם דרוש הסכמה של דירקטוריון מנהלת ליגת העל. הפועל עפולה, שסיימה במקום השלישי בלאומית, עדיין נאבקת על כך שהליגה תחזור לפעילות העונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ