מחפשים שיטה: במינהלת הכדורסל מנסים להבין איך אפשר לסיים את העונה

אחרי שהוחלט לסיים את עונת הכדורסל, במינהלת מנסים לקבל החלטות לגבי הסגלים של הקבוצות ושיטת המשחקים. במינהלת חוששים מחוסר ספורטיביות בגלל הפערים בין הקבוצות

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קווינסי אייסי מול ג'ייקובן בראון. איך ייראה הכדורסל הישראלי אחרי הקורונה?
קווינסי אייסי מול ג'ייקובן בראון. איך ייראה הכדורסל הישראלי אחרי הקורונה?צילום: ניר קידר
אריה ליבנת
אריה ליבנת

יומיים אחרי שמינהלת ליגת העל בכדורסל החליטה לחדש את העונה ב-20 ביוני ולקיים אותה עד ה-30 ביולי, תתכנס היום (ראשון) ועדת המינהלת כדי לקבל החלטות אופרטיביות. בועדה חברים יו"ר המינהלת שמואל פרנקל; שישה דירקטורים מטעם הקבוצות - שמעון מזרחי, גיא הראל, יצחק פרי, איתן לנציאנו, רמי כהן ויניב מזרחי וכן שני דירקטורים חיצוניים - דני בירן ואסי ברטפלד.

שני הנושאים המרכזיים שידונו בישיבה נוגעים לגבי הסגלים בהן יופיעו הקבוצות ושיטת המשחקים. קבוצות שהתנגדו לחזרת הליגה, כמו הפועל חולון ומכבי אשדוד, הודיעו כי יופיעו בהרכבי טלאים. חולון נפרדה מכל הזרים והמתאזרחים שלה בפגרה וסובלת מקשיים כלכליים. כרגע היא מתקשה גם להחזיר את המאמן שלה סטפאנוס דדאס מיוון. אשדוד נשארה עם שני זרים וטוענת שהפחתת כמות המשחקים הותירה אותה ללא סיכוי ריאלי להישארות בליגה. קבוצות נוספות מתקשות להחזיר את הזרים שלהן בגלל קשיים תקציביים ולוגיסטיים.

ועדת המינהלת תחליט אם לחייב את כל הקבוצות להופיע עם זרים, ועם כמה זרים. היא תחליט גם אם לאפשר לקבוצות שסיימו את המיכסה השנתית של שמונה זרים להחתים זרים חדשים. היא תחליט גם אם לאפשר לקבוצות לצרף שחקן או שניים מהליגה הלאומית שבשלב הזה לא חוזרת לפעילות.

סטפנוס דדאס. חולון מתקשה להחזיר את המאמן שלהצילום: שרון בוקוב

בנוגע לשיטת המשחקים, גם כאן המצב מסובך. אחרי שהמחזור ה-22 ישוחק, תתחלק הליגה לשני בתים. ועדת המינהלת תחליט באיזו צורה הליגה תתחלק. המינהלת רצתה מלכתחילה לשחק בשני בתים - אחד לקבוצות ממקום 1-6 והשני לקבוצות החלק התחתון של הטבלה. אולם, הקבוצות בבית התחתון טענו שלא יהיה להן על מה להיאבק. הקבוצות שיסיימו במקומות 8-7 יזכו לשחק בסידרת פלייאוף מול הקבוצות הגדולות מכבי תל אביב והפועל ירושלים. מספר קבוצות ביקשו לחלק את הליגה ל-4 הראשונות ולשאר, אולם במינהלת חוששים שחולון הרביעית תופיע בהרכב חסר והמשחקים שלה מול הראשונות יסתיימו בהפרשים גבוהים וחרף התבוסות היא גם תזכה ליתרון ביתיות מול הקבוצה שתסיים חמישית.

רעיון נוסף שיעלה בישיבה זה לחלק את הליגה לפי מספרים זוגיים ואי זוגיים. בבית 1 ישחקו הקבוצות במקומות 1,3,5,7,9,11 ובבית 2 הקבוצות במקומות 2,4,6,8,10,12. החיסרון בשיטה הזו הוא שמכבי תל אביב והפועל ירושלים לא ייפגשו בשלב השלישי - מפגש בו המינהלת מעוניינת.

הליגה הלאומית: בית הדין הורה לאיגוד לדון באפשרות חידוש העונה

בני הרצליה. אי סדרים בהחלטה על סיום העונה?צילום: ניר קידר

בית הדין העליון של איגוד הכדורסל הורה לאיגוד לכנס ישיבת הנהלה כדי לדון באפשרות של חזרתה לפעילות של עונת המשחקים בליגה הלאומית שבוטלה ב-16 במארס.

בית הדין בהרכב פרופסור עודד מודריק, עו"ד נתן מינקוביץ' ועו"ד עמנואל סלע דן בעתירה שהגישה הפועל עפולה באמצעות עו"ד עירן שושני נגד ההחלטה להעלות את שתי הקבוצות שדורגו במקומות 1 ו-2 בני הרצליה והפועל חיפה בהתאמה, לפי מצב הטבלה בעת סגירת הליגה. בית הדין פסל את הטענות שהעלתה העותרת לפיהן ההחלטה שקיבלה הנהלת האיגוד לקתה בחוסר סבירות. יחד עם זאת בית הדין הצביע על פגמים בשני מישורים. לטענתו, יו"ר בני הרצליה אלדד אקוניס שמשמש כחבר הנהלת האיגוד היה צריך להיעדר מהישיבה זאת בשל ניגוד עניינים. הודעת הזימון לישיבה היתה מעורפלת, הפרוטוקול שיצא מהישיבה אינו ברור. "רב הנסתר על הגלוי", לפי בית הדין.

לא ברור אם הועלו בדיון חלופות אחרות למעט ההחלטה שהתקבלה. בית הדין אמנם לא קיבל כאמור את טענות העותרת אבל בשל העובדה שליגות אחרות בישראל, ליגת העל בכדורסל וליגות העל והלאומית בכדורגל חוזרות, הוא מציע לאיגוד לבדוק אם ישנה היתכנות מעשית לחידוש משחקי הליגה הלאומית בדרך כל שהיא. בית הדין ביקש מהאיגוד לכנס את הישיבה בהקדם. מהאיגוד נמסר כי הישיבה תתקיים רק בסוף החודש.

הפועל עפולה בירכה על החלטת בית הדין. "בית הדין קיבל את ערעור הפועל עפולה על הפסקת הליגה הלאומית", נמסר מהקבוצה, "אנחנו מאמינים כי בימים הקרובים יתקיים דיון מחודש בהחלטה שייקח בחשבון את מתווה משרד הבריאות שאומץ על ידי ליגת העל ואת הדרישה החד משמעית של ארגון השחקנים לא להפלות לרעה את שחקני הליגה הלאומית, את המציאות החדשה של אחרי הקורונה ואת רוח הספורט המחייבת הכרעה על המגרש בצמרת ובתחתית הליגה הלאומית".

ארגון השחקנים יקיים מחר פגישה עם שחקני הליגה הלאומית שתומכים בחזרת הליגה לפעילות בקרוב. כבר כעת ברור, שכמעט כל הקבוצות בליגה יתנגדו לכך שכן הן כבר סגרו את העונה מבחינה תקציבית. חידוש המשחקים לרבות החזרתם של שני הזרים וכמה מתאזרחים מארה"ב יעלה כסף רב. בארגון דורשים החלטה בעניין הלאומית עד מחר על מנת לאפשר לשחקנים ודאות לגבי המשך העונה.

הדרישה באה בשל לוח הזמנים הצפוף, התובע משחקני ליגת העל להיכנס לבידוד כבר ב-17 במאי, וכוונת הקבוצות להתחזק בשחקנים ישראלים מהליגה הלאומית, על רקע אי הבהירות בעניין הזרים."אנחנו דורשים עד מחר החלטה לכאן או לכאן", אמר יו"ר ארגון השחקנים ניר אלון, "השחקנים צריכים להיערך להמשך הפעילות, שכן בעוד שבוע הם כבר נדרשים להיכנס לבידוד למטרת החיזוק הישראלי לקבוצות ליגת העל. עוד לפני כן, נפתח חלון ההעברות הצר לכמה ימים, שיאפשר לקבוצות ליגת העל לסגור הסכמים עם שחקני הלאומית. ישיבת הנהלת איגוד הכדורסל שמתכנסת מחר ומצביעה על מספר נושאים, ובהם פתיחת חלון ההעברות, חייבת לקבל החלטה גם בנושא הלאומית, ולא לדחות את ההחלטה למועד מאוחר יותר. זה הדבר הישר והנכון לעשות הן מול השחקנים והן מול הקבוצות. השחקנים חייבים ודאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ