ירושלים ניצחה 65-80 את אילת במשחק הראשון בגמר הכדורסל

אחרי פתיחה צמודה ולאחר שהמארחים איבדו את קווין פאלמר שפרק את הכתף, הקבוצה של דני פרנקו השתלטה על העניינים והתקרבה לאליפות היסטורית לקראת המשחק השני ביום חמישי

אריה ליבנת
אריה ליבנת

משחק הגמר הראשון של הפועל אילת מאז 1998 הפך לחגיגה ירושלמית. 400 אוהדים אדומים מול קרחות ביציעים שיועדו לצבעי התכלת, שלטו בתפאורה לאורך כל המשחק הראשון באולם בגין וראו את הפועל ירושלים מביסה את אילת 80–65. ביום חמישי תסתיים העונה בארנה, כשירושלים נהנית ממקדמה כמעט בלתי מחיקה של 15 נקודות.
"הרגשנו היום כמו בארנה, בלי האוהדים שלנו לא היינו מנצחים", הצהיר מאמן ירושלים, דני פרנקו, "בדקות הלא טובות האוהדים סחבו אותנו".

ירושלים, על שלל כוכביה, היא קודם כל קבוצת הגנה. הגנה אדירה של האורחים עצרה את ההתקפה המשובחת של אילת על 65 נקודות בבית. "ירושלים שיחקו מצוין, שמרו מצוין, גרמו לנו לקחת זריקות לא טובות", הודה אריק שיבק, מאמן אילת. המקומיים דייקו ב־4 מ־23 משלוש, כשלפחות מחצית מהזריקות נלקחו מול שמירה הדוקה. שני השחקנים בהם התמקדו הירושלמים היו אפיק ניסים וקאליף ווייאט. "ידענו שאנחנו צריכים לעצור אותם", אמר פרנקו בסיום. ידעו, והצליחו: שני הגארדים האילתים חברו ל־12 נקודות ב־3 מ־21 מהשדה בלבד.

אם זה לא מספיק, בפתיחת הרבע השני איבדה אילת את קווין פאלמר, שפרק את הכתף ונלקח לטיפול בבית חולים. הוא אמנם הספיק לחזור, אבל רק כדי לשמש על תקן של צופה. כך יהיה גם בגומלין. בריאן אסברי אמנם מילא את החלל שהותיר בהתקפה, אבל עם שלושה זרים מול חמישה ירושלמים, לא היה לאילת סיכוי. ספק אם יהיה לה מה לומר גם בארנה.

בצד ההתקפי קיבלה ירושלים את ברייסי רייט במיטבו, 18 נקודות, אחרי חצי עונה פושרת ומטה עם בעיות בעין. "הוא שחקן שאנחנו סומכים עליו, הוא מאוד מחויב ורוצה", פסק פרנקו. טוני גפני הגיע לעבודה בשני צדי המגרש עם שלוש חסימות וסלים חשובים כשאילת עמדה לחזור למשחק. דיון תומפסון שלט בצבע, וגם כשנעצר בעבירות דייק ב־7 מ־7 מהעונשין. יותם הלפרין שיחק נהדר.

מי לא הופיע? דווקא דונטה סמית'. זה לא הפריע לירושלים לייצר את אחד המשחקים הטובים שלה בפלייאוף הנוכחי, בו היא עדיין מושלמת עם שבעה ניצחונות משבעה משחקים. עכשיו הכל מתנקז למשחק השמיני. "ההפרש פחות חשוב, יותר חשוב שניצחנו", סיכם פרנקו, "בימים הקרובים ננסה להכין את השחקנים למשחק הבא כי כל משחק זה משהו אחר". ומה יש לאילת להציע? "אנחנו בפיגור 15 הפרש במחצית וצריכים לחזור מהלך אחרי מהלך, דקה אחרי דקה", הודה שיבק.

קלעו לאילת: יוטר 16, אסברי 14, כדיר 13 ו־8 ריב', שמחון 8, ווייאט 8, ניסים 5 ו־7 אס', ברקוביץ' 1

לירושלים: רייט 18, תומפסון 17, גפני 13, אליהו 12 ו־7 אס', הלפרין 11, טימור 4, סמית' 4, מקי 1

עדכונים

רבע רביעי (16-13)

אחרי יותר משתי דקות בהן לא הציגה כלום, כדיר קולע עבור אילת. 66-54, 7:44 דקות לסיום המשחק. הלרפין צולף שלשה, מעלה את ירושלים ל-57-73, וכשנותרו עוד חמש דקות לשחק, האורחת רק צריכה לשמור על היתרון לקראת המשחק השני בביתה ביום חמישי.

רבע שלישי (20-16)

סל של בר טימור בצבע מעלה את ירושלים ליתרון עשר נקודות, 36-46 בפתיחת המחצית השנייה. ביתרון 11 נקודות, 7:17 דקות לסיום הרבע, סמית' מבצע את העבירה הרביעית שלו. מתפרצת מושלמת של ירושלים מסתיימת בסל של טימור, 40-55 לאורחים, 6:11 דקות לסיום הרבע. אילת חוזרת מפסק הזמן עם סל של שמחון אחרי חדירה קלילה. דקות טובות של אילת, שלשה של שמחון כבר קובעת 55-46, 4:42 לסיום הרבע. פרנקו לוקח פסק זמן אחרי שקבוצתו כבר הובילה ב-15 נקודות ברבע. ארבע נקודות רצופות של אילהו מעלות את ירושלים ל-50-63, 1:19 דקות לסיום הרבע. יוטר משאיר את אילת במשחק בזכות לחימה בצבע. 11 נקודות ושמונה ריבאונדים יש לו כרגע.

רבע שני (19-14)

מכה קשה להפועל אילת - קווין פאלמר פרק את הכתף, סיים את המשחק ונמצא בספק למשחק השני. סל של סמית' מעלה את ירושלים ליתרון שיא הערב, 24-29. אחרי רבע ראשון רווי סלים, שתי הקבוצות הפסיקו לשחק מסודר, ואחרי ארבע וחצי דקות של בלבול, התוצאה עומדת על 28-33 לירושלמים. מהלך של סל ועבירה של רייט מעלה את ירושלים ל-28-36, 4:43 דקות לסיום המחצית. ריצה של אילת מקזזת ל-36-32, 3:27 דקות לסיום המחצית, פרנקו מזעיק פסק זמן. תומפסון משלים מהלך של סל ועבירה ומעלה את ירושלים ל-32-39, 2:25 דקות לסיום המחצית.

רבע ראשון (25-22)

שלשות של שמחון וניסים מעלות את אילת ל-2-6 מוקדם. שלשה של הלפרין מעבירה את התירון לצד הירושלמי, 6-7, 7:22 דקות לסיום הרבע. הלפרין נשאר לבדו בפינה, הוא צולף את השלשה השנייה שלו במשחק ומעלה את ירושלים ל-14-14. ווייאט עונה בשלשה משלו ומחזיר את היתרון לצד המקומי, 3:15 דקות לסיום הרבע. שתי הקבוצות לא ממש מציגות משחק הגנה כיאה למעמד, בינתיים ירושלים יוצאת מהרבע הראשון מרוצה יותר, כשהיא אוחזת ביתרון של שלוש נקודות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ