מכבי תל אביב ניצחה במילאנו 102-111 במשחק התקפי נהדר

הצהובים ניצלו את ההגנה החלשה של האיטלקים, קלעו את כמות הנקודות הגבוהה שלהם מזה 13 שנה ועצרו את רצף חמשת הפסדי החוץ בזכות יכולת קבוצתית טובה

פייר ג'קסון

בשנים האחרונות נוצרו קווים מקבילים בין הקבוצות הבכירות באיטליה ובישראל. ב-2014 הן נפגשו בסידרת רבע גמר מרתקת, כעבור שנתיים שתיהן הודחו גם מהיורוליג וגם מהיורוקאפ אחרי שלב אחד בלבד. אשתקד שתיהן סיימו בין שלושת האחרונות. העונה נפרדו דרכיהן - בעוד ארמאני מילאנו נשארה בתחתית, מכבי תל אביב חזרה לעצמה. הניצחון במדוליאנום פורום בתוצאה הגבוהה ביותר העונה ביורוליג -102-111 - ביסס אותה בין שמונה הראשונות.

לראשונה מאז הניצחון במשחק הראשון והמפורסם ברבע הגמר באפריל 2014 עברה תל אביב את 100 הנקודות. הפעם הקודמת שהיא קלעה יותר מ-111 נקודות היתה ב-2 בדצמבר 2004, אז ניצחה את א.א.ק אתונה 110-113.

לפני שבועיים אמר נוון ספאחיה כי היה שמח לקבל כמה ימים כדי לשפר את ההגנה של קבוצתו. השבוע הוא קיבל פרק זמן נדיר של חמישה ימים מההפסד לגלבוע/גליל ועד למשחק במילאנו. אך הצהובים לא שיפרו בכלום את ההגנה שלהם, הם איפשרו ליריבה לקלוע 12 שלשות ב-50%, לקבל 25 סלים משתי נקודות ב-62%. למזלם, מילאנו - דווקא אחרי שני ניצחונות רצופים נדירים ביורוליג - הגיעה נינוחה מדי ושמרה אפילו גרוע מהם. ת"א קלעה 31 סלים משתי נקודות ותשע שלשות מ-14 נסיונות. היא ניצחה במשחק נטול ההגנות בזכות היציבות שהפגינה לאורך כל הדרך - 30 נקודות ברבע הראשון, 27 נקודות בשני, 26 בשלישי ו-28 ברביעי.

אחרי חמישה הפסדי חוץ רצופים, ספאחיה סימן את המשחק הזה כהזדמנות להשיג ניצחון חוץ חיוני. הוא קיצר את הרוטציה לשמונה שחקנים - שבעת הזרים פלוס אלכס טיוס. ג'וני דיברתולומאו קיבל ארבע דקות במחצית הראשונה, יתר הישראלים, לרבות איתי שגב שנרשם בטופס על חשבונו של יובל זוסמן, לא ראו פארקט.

לראשונה העונה קיבלה ת"א תרומה משמעותית ביחד משני הסנטרים שלה. ארט פראחוסקי חגג בפתיחת המשחק, אלכס טיוס המשיך אותו. כל אחד מהם קלע 14 נקודות, שניהם ביחד עשו 11 מ-13 מהשדה. נוריס קול ופייר ג'קסון קלעו ביחד 35 נקודות מול הגארדים ההגנתיים החלשים של מילאנו. דשון תומאס חזר לעמדת המחליף וזה רק עשה טוב לת"א. הוא עלה נהדר מהספסל והיה הגורם לבריחה הקטנה בפתיחת המשחק. ג'ונה בולדן, שלא התאמן רוב השבוע בגלל פציעה, תרם את שלו - 9 נקודות ו-4 אסיסטים ב-18 דקות.

בשלהי הרבע השלישי ברחו הצהובים כבר ל-17 הפרש. אנדרו גאודלוק וג'ורדן תאודור התעוררו ברבע האחרון וקירבו את מילאנו, מייקל רול קלע שתי שלשות רצופות, אבל מילאנו המשיכה בשלה והגיעה עד ארבע הפרש בלבד, 100-96, שתי דקות לסיום. שתי שלשות גדולות של תומאס סגרו עניין.

הירבו לקלוע למילאנו: תאודור 22, גודייטיס 18, גאודלוק 13. לתל אביב: קול 19, תומאס 18, ג'קסון 16, טיוס 14, פראחוסקי 14, רול 12, בולדן 9, קיין 9.

מייקל רול
עדכונים

רבע 4: 102-111 למכבי תל אביב

האיטלקים פותחים את הרבע האחרון עם שתיים של גודאיטיס ועם שלשה של אמ'באה בתגובה לאחת של רול.

השופטים שורקים טכנית לפייר ג'קסון אחרי שהאחרון התלונן שלא שרקו לעבירה עליו. האיטלקים מנצלים את השריקה לשלוש נקודות בהתקפה, ואחרי איבוד כדור של הצהובים ומתפרצת של מילאנו, היתרון רק תשע. ספאחיה מזעיק פסק זמן.

האיטלקים עושים קולות של קאמבק אבל תל אביב דואגת להשתיק אותם עם נקודות של פראחוסקי. מילאנו מצליחה בכל זאת לפתח קצת מומנטום, מקטינה לשמונה 6:04 לסיום, אבל קול עונה בשלשה ענקית שעוצרת את ההתלהבות ביציעים. שלשה של רול כבר גורמת לאוהדים להתחיל ללבוש את המעילים.

שלשה של גאודלוק מחזירה אותם לשבת. שלשה של ג'רלס והמומנטום האיטלקי קורא לפסק זמן תל אביבי, שאכן מגיע. זה שמונה הפרש, 3:43 לסיום.

המשחק הופך לקרב אקדוחנים בין הישראלים לאיטלקים, כלומר לגאודלוק. השופטים שורקים לעבירה של בלתי ספורטיבית של קיין, וגודאיטיס הולך לקו ומקטין לשש הפרש בלבד, 2:49 לסיום, וכדור אדום. שתיים של תאודור מחצי מרחק מורידות לארבע, וצפוי לנו סיום דרמטי.

נוריס קול לוקח על עצמו את המשחק והוא קולע שתיים קרוב לקשת. גאודלוק חודר ונשלח לקו על ידי קיין. קול קולע את השתיים אבל תומאס עונה בשלשה אדירה. תאודור מחזיר עם שתיים וזה חמש הפרש, 1:11 לסיום.

תומאס קובר עוד שלשה! יש לו כבר 18 ולתל אביב שמונה הפרש 50 שניות לסיום. עוד שלשה! הפעם של ג'קסון. הסיפור גמור. תאודור קולע עוד שתיים אבל זה מעט מדי ומאוחר מדי עבור האיטלקים, תשע הפרש לצהובים 8.9 שניות לסיום. המאמנים לוחצים ידיים, המשחק מסתיים.

רבע 3: 70-83 לתל אביב

שתי הקבוצות חוזרות לפארקט מההפסקה עם החטאה אחת אחרי השנייה, עד שקוזמינסקאס קולע שתיים ופותח את הסכר עבור ג'קסון, שמחזיר בשלשה.

רול מצליח להציל התקפה אבודה ומעלה את התל אביבים ליתרון הגדול שלהם במשחק - 12 נקודות, 6:30 לסיום הרבע השלישי. הם יכולים להעלות את היתרון ל-14 אבל המסירה של תומאס לאלי אופ של טיוס גבוהה מדי. טיוס מפצה עם גג מהצד השני ומלחמה בהתקפה על כדור שמגיע לקול, שקולע שתיים וגם הולך לקו. פיאניג'אני מזעיק מיד פסק זמן. בחזרה קול קולע את נקודת העונשין, וזה כבר 15 הפרש.

הפער פחות או יותר נשמר, בעיקר בזכות החטאות משני הצדדים. תל אביב השתלטה על הקצב ושלוש דקות לסיום התוצאה היא 58-73 לצהובים.

בעוד ההגנה של האיטלקים ממשיכה להיות חלשה, גם ההתקפה שלהם הופכת לכזו והצהובים עושים פשוט מה שהם רוצים. 2:02 לסיום הרבע, זה כבר 17 הפרש לצהובים ולתומאס יש אפשרות להוסיף מהקו עוד נקודה לשתיים שלו.

הוא עושה זאת, וזה 61-79 לתל אביב. שלשה של גאודלוק מקטינה את הפער. ההפרש קטן ל-13 עד סוף הרבע.

רבע 2: 50-57 למכבי תל אביב

תל אביב פותחת את הרבע השני עם הטבעה של טיוס. גודאיטיס ממשיך להיות האיש של האיטלקים.

לתל אביב יש כבר 13 אסיסטים, כשהאחרון שבהם שולח את טיוס גם לקו, אך הוא מחטיא את העונשין. האיטלקים נשענים על שלשות, יש להם כבר 5 מ-13 - האחרונה בהן מצמקת ל-5 הפרש. תומאס עונה בשתיים אבל אחרי שברטאנס מקטין ל-4, ספאחיה לוקח פסק זמן.

האיטלקים מנסים ללחוץ אבל ג'קסון מוצא יפה את בולדן שדורך על הקשת וקולע רק 2. עוד החטאה של מילאנו מובילה למתפרצת של הצהובים, רול נעצר בעבירה.

האיטלקים קולעים שתיים אבל ג'קסון שוב מוצא את בולדן לשלשה. לאוסטרלי יש כבר שבע נקודות וארבעה אסיסטים. ברטאנס עונה בשלשה משלו. אחרי פסק זמן, החטאות משני הצדדים שומרות את הסקור על כנו. שתי נקודות של פראחוסקי מהקו שוברות את הסטטוס קוו.

תאודור קולע מחצי מרחק כשהוא חופשי. פייר ג'קסון מאבד כדור בצד השני ומוסיף עבירה על פשע. מיצוב קולע שתיים מהצד השני וזה רק ארבע הפרש לצהובים, 2:12 למחצית.

קול משתלט על כדור אובד בצד אחד ורץ כל הדרך לצד השני כדי לגמור את זה בליי אפ ולהעלות בשמונה הפרש. עוד מתפרצת שמסתיימת בשתיים קלות של קיין מעלות לעשר ושולחות את השחקנים לפסק זמן איטלקי.

האיטלקים חוזרים עם שלשה של מיצוב, קיין מחטיא ליי אפ קל בצד השני. ההתקפה האחרונה של האיטלקים? תומאס שולח את גודאיטיס אל הקו ומשאיר לצהובים בדיוק שש שניות לעוד ניסיון.

גודאיטיס קולע שתיים מהקו, ג'קסון דוהר ועולה לשלשה - בחוץ, אבל טיוס מתקן נפלא ומטביע. מחצית התקפית נהדרת של הצהובים, הגנתית - הם הפחות גרועים מבין השתיים.

רבע 1: 26-30 לתל אביב

פתיחה טובה לצהובים: פראחוסקי מקבל את הכדור בצבע וקולע הוק על השומר שלו, אך טיילור עונה בשלשה.

תאודור זורק לשלוש וגם קולע אחת, תל אביב עונה במתפרצות עם סיומת טובה של רול מהצד השני. משחק הצבע של האיטלקים פחות מוצלח, כשהתל אביבים דווקא קולעים יפה מתחת לסל - בולדן מתקן את פראחוסקי פעם אחת, קיין מסיים ליי אפ קל בפעם השנייה. סל של ג'קסון מחצי מרחק מעלה ל-7-10 לצהובים, אבל מיצוב מצמק מיד.

פראחוסקי מחצי מרחק מחזיר לשלוש הפרש. הפעם זה קוזמינסקאס שמקטין חזרה ל-1.

ריבאונד התקפה של פראחוסקי מוביל לשלשה יפה של תומאס. תאודור עם עבירה בלתי ספורטיבית גורם לאיטלקים להזעיק פסק זמן.

פראחוסקי ממשיך עם היכולת הטובה ויש לו כבר 8 נקודות, גאודלוק עונה בשלשה, אבל תומאס לא מוותר ועונה מיד בשתיים. הגנה חלשה מאוד של האיטלקים, שנשארים במשחק בזכות ההתקפה - גודאיטיס עם סל ועוד נקודה מהקו אחרי אסיסט יפה של תאודור.

עד סוף הרבע, הצהובים לא מצליחים להגדיל את היתרון והאיטלקים מצליחים לנגוס בו, כשהם נשענים על גאודלוק וגודאיטיס. הרבה מסתיים בארבע הפרש לתל אביב.

תגובות