הפולנים כבר ינוחו בקבר

התחזיות של אופ"א מתבררות כנכונות: פחות מחודש ליורו ובפולין כבר יודעים: 20% מהתשתיות לא יהיו מוכנות בזמן. מזל שיש מספיק אסירים במדינה

דומיניקה מסליקובסקי, די-פי-אי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דומיניקה מסליקובסקי, די-פי-אי

ממשלת פולין הודיעה שלשום שהיא מוכנה לאירוח יורו 2012 חרף הביקורות על כך שכבישים ותשתיות נוספות לא היו מוכנים חודש לפני משחק הפתיחה, תאריך היעד אותו הציבה לסיום ההכנות. "אנחנו בהחלט מוכנים לאירוע הזה. 80% מההשקעה שלנו בתשתיות הושלמו", אמר דובר הממשלה פאבל גראס. "20% עדיין לא, והם כנראה גם לא יושלמו. מדובר בקטעי כבישים".

שלוש עשרה מתוך שש עשרה הקבוצות שייקחו חלק ביורו הקרוב בחרו להשתכן בפולין במהלך הטורניר, אותו תארח גם אוקראינה. גראס מסביר שזה בזכות "המוכנות הגבוהה" של מדינתו. אבל בעיות רבות נותרו עדיין בכל הנוגע לכבישים אותם הבטיחה המדינה לבנות או לשפר על מנת להקל על תנועתם של אלפי האוהדים בין ארבע הערים הפולניות שמארחות את המשחקים. "באתר הבנייה העצום הזה - בו הושקעו מיליארדי זלוטי – קורה המון", אמר גראס, "עיכובים הם דבר שקורה".

מפלגת החוק והצדק שיושבת באופוזיציה ומבקרים נוספים נשמעים קצת פחות סלחניים כשאמרו שהממשלה נכשלה בבניית ובשיפוץ הכבישים כפי שהבטיחה ב-2008. "חשבנו שמי שיבוא לפולין ליורו 2012 יראה מדינה מודרנית", אמר מנהיג המפלגה יארוסלב קקזינסקי, "אבל הממשלה של דונלד טאסק (ראש הממשלה) לא עברה את המבחן". יו"ר הנהלת הכבישים והאוטוסטראדות של פולין, לך ויטקי אמר בתחנת רדיו פולנית כי "רק מספר ימים לפני בעיטת הפתיחה ב-8 ביוני יגלו אוהדים האם יוכלו לנהוג על הכביש המהיר A2 שמוביל לוורשה".

ראש ממשלת פולין דונלד טאסק. ההכנות יושלמו בזמן?צילום: רויטרס

"רק כ-40% מכלל ההשקעה המתוכננת בכבישים תושלם בזמן לפני תחילת המשחקים ובאף אחת מהערים המארחות לא יימצאו כבישים מודרניים או תחנות רכבת מקשרות" אמר יאנוש פייצ'וקינסקי, סגן ראש משרד התשתיות בפרלמנט הפולני, בראיון לעיתון 'רפובליקה'.
על פי ה'רפובליקה' השקעות בסך 13 מיליארד זלוטי – שמהווים כשמינית מכלל הפרויקטים שתוכננו – לא יושלמו בזמן לקראת מה שהיה אמור להיות אירוע הספורט הגדול ביותר בתולדות פולין. עם זאת טוען גראס כי מרבית האוהדים שיגיעו ליורו בפולין יעשו זאת באמצעות מטוס, וכי שדות התעופה ומסילות הרכבת שופצו והעבודות בהם הושלמו.

בשלוש השנים האחרונות גם פולין וגם אוקראינה ספגו ביקורת מאופ"א על ההתקדמות האטית שלהן בהכנות לקראת הטורניר. לאחרונה נשמעו קולות מצד האיחוד האירופי לא לשלוח נציגים רשמיים לאירועי היורו באוקראינה בשל תלונות על פגיעה בזכויות אדם במדינה. על פי האיחוד האירופי ראש הממשלה לשעבר של אוקראינה, יוליה טימושנקו, הוכתה בבית הסוהר לכאורה לאחר שנכלאה בשל מניעים פוליטיים.

שתי נשים אקטיביסטיות חוסמות רחוב בקייב. לאוקראינה צפויות בעיות מסוג אחרצילום: אי-אף-פי

הממשלה הפולנית דווקא מתכוונת להשתמש באסיריה לטובת הצלחת הטורניר. התקשורת המקומית בפולין דיווחה שלשום כי לקראת הטורניר קבוצות אסירים ינקו את העיר גדאנסק ותסדר אזורים בקרבת האצטדיון בעיר השוכנת לחופי הים הבלטי. כ-70 אסירים כבר החלו לעבוד ומנקים את העיר אך פקידי הכלא אומרים כי הם מוכנים לספק עוד כוח עבודה על מנת שהעיר תנצוץ בזמן למשחק הפתיחה. "אם העיר תצטרך אנחנו מוכנים להכפיל את מספר האסירים על מנת שהעיר תוכל להציג את עצמה בצורה הטובה היותר בפני אוהדי הכדורגל והתיירים לפני תחילת המשחקים", אמר יארוסלב קרדאס, פקיד בכלא גדאנסק. על פי דיווחים, קרדאס חתם עם עיריית גדאנסק על הסכם שיאפשר ליותר אסירים לנקות את הרחובות, הכיכרות וחופי העיר לפני תחילת הטורניר.

תחנת הרכבת מחוץ לאיצטדיון בוורשה. "לא יימצאו תחנות מקשרות" אמר סגן ראש משרד התשתיות הפולניצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ