קרוב ללב, רחוק מהעין

האוהדים בפולין ובאוקראינה רצו לנצל את אירוח היורו, אך רוב הכרטיסים מוצעים בשוק השחור במחירים הגבוהים פי 2 ממשכורתם

אווה קראפצ'יק ואנדראס סטיין, די-פי-איי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אווה קראפצ'יק ואנדראס סטיין, די-פי-איי

יאנק, אוהד כדורגל בן 15 מוורשה, הוא אחד מברי המזל המעטים שהבטיחו כרטיס למשחקי רבע גמר יורו 2012 בעיר הולדתו, על בסיס הגרלה. יאנק הצעיר, שבילה חלק משנות ילדותיו בברלין, מקווה שיזכה לצפות בגרמניה מול פולין באצטדיון הלאומי החדש בוורשה.

אלפי פולנים מילאו את מכוניותיהם בדלק, אכלו ברשת מזון מהיר ושינו את מותג הבירה אותו הם נוהגים לשתות, הכל בשביל האפשרות לזכות בכרטיס ליורו באחד מהמבצעים הרבים ששוטפים את פולין. אחרים אומרים לעצמם שיצפו במשחקים בפאב המקומי או באזורי האוהדים שימוקמו מחוץ לאצטדיונים בהם ייערכו המשחקים, ובהם יהיו מסכי ענק, מודעים לכך שרק 41 אחוזים מהכרטיסים שהוקצו עדיין זמינים.

כרטיסים רבים נשמרו בצד ע"י ההתאחדות הפולנית עבור ספונסרים, כרטיסי אחמ"ים וגורמים רשמיים. ביניהם גם חברי מועצת העיר פוזנן שהביעו מבוכה לנוכח המזל הטוב שזכו לו. "חשבתי האם זה הוגן שנקבל את הכרטיסים בחינם", אמר חבר המועצה תומאש לבנדובסקי לעיתון היומי 'גאזטה ויבורצה'.

הכרטיס הנכסף נחשף. "ראוי שאנשים ישלמו על הכרטיסים שלהם", אמר ז'אקוב ז'דרזדוסקי מועדת התיירות של פוזנן, "אבל אני אנצל את הכרטיס החינמי שלי בכל מקרהצילום: אי–פי

חלק מהכרטיסים נמכרו גם כדי לגייס כספים לשירותים הסוציאליים במדינה. "זה נכון וראוי שאנשים ישלמו על הכרטיסים שלהם", אמר ז'אקוב ז'דרזדוסקי מועדת התיירות של העיר, "אבל אני אנצל את הכרטיס שלי בכל מקרה. כחברי מועצה אנחנו נושאים באחריות ומשקיעים בכל ההכנות שהטורניר דורש. זה רק הוגן שנוכל לראות איך הכל יצא בסוף".
המחסור בכרטיסים רשמיים הובילה לאינפלציה בשוק השחור, ומחיר הכרטיסים עלה בעד פי 10 ממחירם המקורי. פחות מחודש מהקצאת הכרטיסים באינטרנט לא קיים מחסור שכזה וניתן למצוא אנשים רבים מציעים מחירים הניתנים למשא ומתן. על פי דיווחי בלוגים, המחירים המבוקשים (והמשולמים) נעים סביב 750 דולר.

מה לדעתכם היה קורה בישראל? שתפו אותנו בדף הפייסבוק של "ספורט הארץ"

גם אוהדים אוקראינים רבים מאוכזבים מההבטחות הלא מקוימות של אופ"א להקצות כמות הוגנת של כרטיסים. ההתאחדות האוקראינית הבטיחה להפוך את הטורניר ל"פסטיבל של ספורט", אך ההתנהגות של "מאפיית הכרטיסים, גורמת לזעם רב בקרב הציבור הרחב. אוהדים מתלוננים שהמשטרה, אותה הם מכנים "מושחתת", נכשלת ולא עומדת מול השוק השחור הלא חוקי. כרטיסים רבים הוצאו למכירה ב-700 דולר באתרי אינטרנט לא רשמיים בעוד כרטיסים רשמיים עלו קצת פחות מ-40 דולר. בהתחשב בעובדה שהמשכורת הממוצעת במדינה נעה סביב 360 דולר, גם מחיר הכרטיסים הרשמיים מעט גבוה לאוהדים אוקראינים רבים.

התקשורת המקומית ביקורתית מאוד כלפי העובדה שאין כרטיסים זמינים דרך הערוצים הרשמייים. העיתון היומי 'סגודניה'. דיווח שכרטיסים בשווי 100 דולר למשחקי רבע הגמר מוצעים למכירה במחיר הגבוה פי ארבעה. ניתן למצוא באינטרנט גם עסקאות חליפין, למשל שאדם מוכן להחליף כרטיס למשחק בין אנגליה לצרפת ב-11 ביוני בדונצק תמורת אירוח ולינה ליד האצטדיון. סחר בכרטיסים ליורו 2012 בשוק השחור הוא לא חוקי. "אנחנו קוראים לכל אתרי המכירות הפומביות לעצור כל פעילות מסוג שכזה", אומר יוליוס גלוסקי מהוועדה המארגנת הפולנית. בשל כך כמה סוחרים לא חוקיים מציעים לקונים את הכרטיסים שלהם "בחינם" בתנאי שירכשו צעיפים או חולצות במחירים אסטרונומיים שמגיעים עד ל-2340 דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ